BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  EKONOMİ

Kuzey Marmara Otoyolu için şirketlere 2.1 milyar lira garanti ödemesi yapıldı

2020 yılı için '3. Köprü Otoyolu' olarak da bilinen Kuzey Marmara Otoyolu'nu işleten ortaklığa 2 milyar 150 milyon TL, Ankara-Niğde Otoyolu’na da 150 milyon TL araç geçiş garantisi kapsamında ödemede bulunuldu. Ödemenin geçen hafta yapıldığı belirtildi.

Abone ol

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu yap-işlet devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Bu projelerde araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi.

Kuzey Marmara Otoyol İşletmesi, Avrupa Yakası’nda Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme AŞ ve Asya yakasında KMO Anadolu Otoyolu İşletme AŞ adlarıyla iki ayrı görevli şirketten oluşuyor.

2020 yılında geçmeyen araçlar için 2 milyar 150 milyon lira

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan, 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'nu işleten ortaklığa araç geçişleri sözleşmede öngörülen sınırların altında kalması nedeniyle (2020 yılı için) 2 milyar 150 milyon TL garanti ödemesi yapıldığı belirtildi.

Niğde Ankara Otoyolu için 150 milyon lira...

Garanti ödemesi yapılan bir diğer proje de Ankara-Niğde Otoyolu oldu. Bu projeyi üstlenen işletmeciye de (2020 yılı için) 150 milyon TL dolayında garanti ödemesi yapıldığı, ödemenin geçen hafta yapıldığı ifade edildi.

Bayram öncesi yüklenicilere ödeme yapılacak

Karayolu bakım-onarım ve yapımını üstlenen diğer müteahhitlere de bayram öncesinde biriken alacaklarına karşılık da bir miktar ödeme yapılabileceği belirtildi. Tutar, henüz netleşmedi. Yükleniciler, 1-2 milyar TL aralığında bir ödemenin beklendiğini kaydetti. Müteahhitlerin, Karayolları’ndan 14-15 milyar TL alacağı olduğu kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Cyle Larin: İnşallah şampiyon olacağız
Otogar saldırganları 250 dolara bomba taşımışlar! İfadeleri ortaya çıktı kan donduran detaylar
Galatasaray'da seçim krizi! Fatih Terim çok üzülecek
Van'da sokakta yakılmış erkek cesedi bulundu! Olayda PKK şüphesi
UEFA'dan EURO 2020 için flaş karar
İran'da İsviçre elçiliğinin üst düzey çalışanı çok katlı binadan düşerek öldü
Altınordulu Burak'a İtalyan kancası
Osmaniye'de 20 yıl 8 ay cezası bulunan cezaevi firarisi yakalandı
Burdur onun için ayaktaydı! Otizmli Kerim Can Güney bulundu
Metin Öztürk'ten Galatasaray başkanlığına adaylık başvurusu
Yorumlar 2 yorum