BIST 1.383
DOLAR 8,15
EURO 9,73
ALTIN 455,51
HABER /  GÜNCEL

Kredi kartıyla kurban kesilir mi caiz mi İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı açıkladı

Anadolu Ajansı

Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri kredi kartıyla kurban kesilir mi sorusu oluyor. Sorunun yanıtını İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı verdi.

Abone ol

İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, "Faize yol açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz oluşmuyor ve bir defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız sorun yok." dedi.

Maşalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurbanın önemine işaret ederek, zengin insanların kesmesi gerektiğini söyledi. Maşalı, "Temel ihtiyaçlarını karşılamış, bunun ötesinde kenarda 80 gram altın maddi imkanı bulunan kişiler kurban kesmeli. Hanefi mezhebine göre bu vaciptir. Diğer mezheplere göre de sünnet olarak değerlendirilmiştir." diye konuştu.

Zengin olmayan bir kişinin kurban kesmesine gerek yok

Zengin olmayan bir kişinin kurban kesmesine gerek olmadığını dile getiren Maşalı, şöyle devam etti: "İşin fıkhi boyutu bu şekilde. Ama vacip olmadığı halde kurban kesen kişiler de oluyor. Bunun psikolojik tarafı fazla. Bir babayı düşünün, çocuğuna bayram gününde kurban kesmenin verdiği o coşkuyu yaşatmak istiyor. İster istemez gücü nispetinde belki sıkıntıya da girerek kurban kesiyor. Normalde maddi imkanı yerinde olmayan, temel ihtiyaçların ötesinde kenarda parası olmayan bir kişinin kurban kesmesine gerek yok. Bu kişiler yükümlü olmadığı bir şeyle kendisini yükümlü tutmuş oluyor."

Tek çekimle faiz oluşmuyorsa kurban olur

İslam dininin faizi yasakladığını ve haram kıldığını anlatan Maşalı, "Eğer faiz oluşuyorsa kredi kartıyla kurban kesmek doğru bir yaklaşım değil. Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz. Faize yol açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz oluşmuyor ve bir defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız sorun yok. Ama ödeyemezseniz ve faize girerse orada günaha yol açar." ifadelerini kullandı.

Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı?

Kurban etinin dağıtımının da önemli olduğunu kaydeden Maşalı, şunları söyledi: "Kurban etinin bir bölümümünü fakir fukaraya, bir bölümünü eşimize dostumuza, diğer bölümünü de aile bireylerine ayırmalıyız. Kurban etini üçe bölüp bu şekilde dağıttığımızda sünnete uygun bir davranış yapmış oluruz. Eğer çevremizde kurbanı paylaşacağımız kişiler yoksa vekalet yoluyla kurban kesimini de deneyebiliriz. Vekalet yoluyla kurbanı gerçekten çok muhtaç kişilere ulaştırma yoluna başvurabiliriz. TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) dünya çapında 149 ülkede vekaletle kurban kesimi yapıyor. Dünya genelinde ihtiyacı olanlara kurbanlarınızı ulaştırıyor."

İhtiyaç sahibi ise gayrimüslimlere de kurban etinden verilebileceğini vurgulayan Maşalı, "Belki sizin vereceğiniz bir pay hisseyle onların İslam'a karşı bakışı çok değişecektir." dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Milyonlarca kişi aynı hataya düşüyor kurbanlık kesiminin ardından bunu kesinlikle yapmayın Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Netflix'e ne olacak kapanır mı? Netflix'in sahibi Reed Hastings demiş ki...
Fatih Terim Emre Mor'a nefes aldırmayacak! İşte Terim kanunları
Sel sularıyla şehre inen timsah köpeğe işte böyle saldırdı
Cuma selası ile ezan arasında duaların kabul olduğu an nedir?
Antalya'da talihsiz adam kredi çekmek için gitti kendini cezaevinde buldu
Allah'ın kıyamet günü yüzüne bakmayacağı 3 günah hangisi
Niğde'de arıcılar bal rekoltesinden umutlu
Galatasaray'ın istediği Radja Nainggolan'ın yeni takımı belli oldu
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a galoş eleştirisi: İmkânımız olsa yalın ayak gezeriz
Cahit Turhan'ın İstanbul Havalimanı açıklaması çarpıtıldı yeni açıklama geldi
Yorumlar 4 yorum