BIST 114.809
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 396,96
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüsü dünyanın başına bela eden Çin'e tazminat davaları yağacak

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyayı çökertme noktasına getiren koronavirüsle ilgili tazminat kapıda. Bazı ülkeler zararını karşılamak için BM ve Uluslararası Adalet Divanı'na gitmeye hazırlanıyor.

Abone ol

İngiliz dış politikası düşünce kuruluşu Henry Jackson Derneği, Çin'in Covid-19'un dünya üzerindeki ekonomik etkisinden sorumluluğu olduğu yönünde rapor hazırlandı.

3.2 trilyon dolarlık zarar

Türkiye gazetesinin manşetine taşınan habere göre raporda Çin hükûmetinin uluslararası sağlık sorumluluklarını ihlal ettiğine dair deliller de sunuldu. Küresel olarak 1 milyon 300 binden fazla insanı enfekte eden, 70 bin kişinin de ölümüne sebep olan koronavirüsün İngiltere, ABD ve Japonya da dâhil olmak üzere G7 ulus grubuna 3,2 trilyon sterline mal olduğu belirtilen raporda bu zararların Çin'den tazmin edilmesinin yolları anlatıldı.

BM ve Adalet Divanı

Son günlerde BM'ye ve Uluslararası Adalet Divanına gitmek de dahil olmak üzere bir dizi muhtemel yollardan Çin'e yönelik tazminat davaları gündemde. Açılacak davaların hepsinde de Çin Komünist Partisinin en kötü haberleri dış dünyadan gizlemeye çalıştığı ve hastalığın yayılmasına sebep olduğu yönünde.

Dünyadan sakladılar

Eğer Çin Covid-19'dan sorumlu tutulursa ülkeler, Pekin'den kanuni olarak trilyonlarca dolar talep edebilir. Raporda, Çin hükûmetinin hastalığı erken ele alması ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) yeterli bilgi vermemesi, Pekin yönetiminin imzaladığı ve yasal olarak mecburi tuttuğu bir antlaşma olan Uluslararası Sağlık Tüzüklerinin (UST) Altıncı ve Yedinci Maddelerini ihlal ettiği iddia edildi. Bu ihlaller, salgının çıkış yeri olan Vuhan'ın dışına hızla yayılmasını sağladı. Henry Jackson Derneğinin hazırladığı raporda Çin hükûmetinin ihmalleri şöyle sıralandı:

-UST'lerin altı ve yedinci maddelerini ihlal ederek insandan insana bulaşma delilini ortaya çıkaracak verileri, farkında olmasından üç haftaya kadar açıklayamadı.

-DSÖ'ye, 2 Ocak 2020 ve 11 Ocak 2020 tarihleri ​​arasında, IHR'lerin altıncı ve yedinci maddelerini ihlal ederek enfeksiyonların sayısı hakkında hatalı bilgi sağladı.

-Ölümcül zoonotik (hayvan kaynaklı) viral enfeksiyondan kaçınılabilir vektörleri yasaklamak yerine, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 12. maddesini ihlal ederek tehlikeli viral konakçı türlerin insanların tüketimi yasaklamadı.

-23 Ocak 2020'de insandan insana bulaşma bilgisine rağmen beş milyon insanın bölgeden ayrılmasına müsaade etti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Çin'de hangi egzotik ve vahşi hayvanlar yeniyor? Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Evsizlere konaklama projesi başlıyor Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı
Gümüşhane'de salgından kaçtı karavan yaptığı kamyonette yaşıyor
Feti Yıldız kimdir MHP'li vekil Feti Yıldız kaç yaşında aslen nereli?
Suriye'de 9 YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Limon ihracatı izne bağlandı
Carrefour kurbanlık fiyatları 2020 küçükbaş koyun fiyatları
Yorumlar 8 yorum