BIST 114.452
DOLAR 6,87
EURO 7,75
ALTIN 398,52
HABER /  SAĞLIK

Korona ile ilgili en yıkıcı gerçeği DSÖ açıkladı! Ciddi darbe vurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Koronavirüs salgınının pek çok insanın bilmediği bir başka yıkıcı darbesini açıkladı. DSÖ kovid-19 salgınının kanser, kalp-damar ve diyabet gibi dünyada yıllık ölümlerin yüzde 71'ini oluşturan bulaşıcı olmayan rahatsızlıkların önlenmesi ve tedavisine ciddi darbe vurduğunu duyurdu.

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün mayısta üç hafta boyunca 155 ülkede yaptığı yeni bir araştırmada, Kovid-19 salgınının bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların tedavilerini küresel çapta sekteye uğrattığını ortaya koydu.

Çok büyük zarar veriyor
Araştırmada, sağlık sistemi zayıf olan ülkelerde, salgın nedeniyle bu hastalıkların önlenmesi ve tedavilerinin çok büyük zarar gördüğü belirtildi.Bulaşıcı olmayan rahatsızlıklara sahip hastaların, diğerlerine göre Kovid-19 kaynaklı ölümler açısından daha büyük risk altında olduğunun altı çizildi.

Bulaşıcı olmayan hastalıkların her yıl 41 milyon insanın ölümüne neden olduğu ve bunun da küresel çapta tüm ölümlerin yüzde 71'ine denk geldiği vurgulanan araştırmada, her yıl 30 ila 69 yaş arasında 15 milyon insanın bu hastalıklardan öldüğü, bu "erken ölümlerin" yüzde 85'inden fazlasının düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşandığı aktarıldı.

Sağlık hizmetleri kesintiye uğradı
Araştırma yapılan 155 ülkenin yüzde 53'ünde hipertansiyon, yüzde 49'unda şeker ve diyabetle ilişkili komplikasyonlar, yüzde 42'sinde kanser ve yüzde 31'inde de kalp-damar hastalıklarının tedavi ve hizmetlerinin kısmen veya tamamen bozulduğu, bunun da ortaya çıkan "en önemli bulgu" olduğunun altı çizildi.

Rehabilitasyon hizmetlerinin ise ülkelerin yüzde 63'ünde salgın esnasında aksadığı kaydedilen araştırmada, planlanmış tedavilerin salgın nedeniyle iptal edilmesi, toplu ulaşımın kesilmesi ve personel yetersizliği gibi etmenlerin temel sağlık hizmetlerinin kesintiye uğramasında başlıca rol oynadığına işaret edildi.

Araştırma sonuçları sürpriz değil
Araştırma sonuçlarını değerlendiren DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Bu araştırma sonuçları, haftalardır ülkelerden duyduklarımızı teyit ediyor.

Kanser, kardiyovasküler hastalığı ve diyabet gibi hastalıkların tedavisine ihtiyaç duyan birçok kişi, Kovid-19 salgını başladığından beri ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini ve ilaçları almamaktadır." ifadesini kullandı.Ghebreyesus, ülkelerin Kovid-19 ile savaşırken bulaşıcı olmayan hastalıklara yönelik temel sağlık hizmetlerinin devam etmesini sağlayacak yeni yöntemler bulmasının gerekli olduğunu dile getirdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri ABD'de şok gelişmeler! İki asker öldürüldü asker sokağa inmeye hazırlanıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan imzaladı Resmi Gazete'de yayımlandı
İstanbul Valiliği açıkladı! Grup Yorum konserine izin verilmedi
Peak Games kimin sahibi Sidar Şahin kimdir nereli?
Putin ve Trump telefonda görüştü
TRT World muhabiri plastik mermi ile vuruldu!
Eski Kuveyt Başbakanı'nın oğlu 'yolsuzluktan' gözaltına alındı
Yorumlar 1 yorum