BIST 1.191
DOLAR 7,98
EURO 9,45
ALTIN 487,98
HABER /  SAĞLIK

Kayseri Şehir Hastanesi'nde Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısı uygulanmaya başladı

Demirören Haber Ajansı

ÇİN'in geliştirdiği koronavirüs aşısı birçok hastanede uygulanırken son olarak Kayseri Şehir Hastanesi de uygulamaya dahil oldu. Türkiye'de Faz-3 çalışmalarının yürütüldüğü aşı, gönüllü olarak ilk etapta 6 sağlık çalışanına uygulandı.

Abone ol

Kayseri Şehir Hastanesi'nde 25 sağlık çalışanı Covid-19 aşısı için gönüllü oldu. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ayşin Kılıç Toker, Türkiye'de 25 merkezin bu çalışmaya katılacağını hatırlatarak, "Bu merkezler arasında Kayseri öncü. 13 bin kişinin aşılanması planlanan süreçte önceliği sağlık çalışanlarına vereceğiz. 1300 sağlık çalışanı aşılama programı düşünülüyor. Kayseri Şehir Hastanesi'nde de 25 gönüllümüz mevcut. Şu an 6 kişiye aşı uyguladık." dedi.

Toker, "Aşımızı uygulandıktan sonra ciddi bir yan etki saptamadık. Faz 1 ve Faz 2 aşamalarında yan etkisi çok fazla görülmeyen bir aşı. O yüzden Faz 3 aşamasına geçilmiş bir aşı. Biz de aşı uyguladığımız 6 sağlık çalışanı gönüllüsünde herhangi bir yan etkiye rastlamadık" sözlerini kullandı.

Sağlık çalışanlarına öncelik vermelerinin nedeninin risk grubunda yer almaları olduğunu kaydeden Toker, "Çünkü sağlık çalışanları koronavirüs hastaları ile en yakın temasta olan kişiler. Biz o yüzden hem onları korumak hem de hastanede yakın gözleyebilmek adına önce sağlık çalışanlarına aşı yapıldı. Halktan önce sağlık çalışanlarına aşı yaparak yan etkileri görmek istiyoruz. Daha sonra gönüllü kişilere bu aşıyı uygulamayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarına aşı uygulamadan önce test yaptıklarını kaydeden Toker, "Bu test sonuçlarında şimdiye kadar koronavirüse hiç temas etmemiş, hastalık geçirmemiş kişileri aşı programına dahil ediyoruz. Kişilerin tamamen sağlıklı olmaları gerekiyor. Biz bu çalışmada 18-59 yaş aralığını planlıyoruz. Kronik hastalığı olmayan herhangi risk faktörü olmayan kişileri takip edeceğiz. Aşı sadece Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı. Şehirde yaşayan kişilerden de örnek alıyoruz. Gönüllüler olarak listelerini oluşturuyoruz. Sağlık çalışanlarında bir risk görmediğimizde halktan da aşılama yapacağız" ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Gazi devletten alacağı milyonluk tazminatı istemedi! Devletin parasına dokunulmaz Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Başbakanlık bursu ödeme tarihleri 2020 ne zaman?
İstanbul'un mührü 'Süleymaniye Külliyesi' 463 yaşında
Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka koronavirüse yakalandı
BİLSEM puan hesaplaması nasıl yapılır 2020
Eski Uzman Çavuş Musa Orhan yarın hakim karşısına çıkacak! İpek Er'e tecavüzle suçlanıyor
Mustafa Üstündağ evli mi eşinden boşandı mı?
Yorumlar