BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Yetki belgesi düzenlemesi için emlak sektörü temsilcileri ne dedi?

İhlas Haber Ajansı

Emlak sektörünü ilgilendiren ‘Taşınmaz Ticaretine’ ilişkin yeni düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak. Sektör temsilcileri bu düzenlemeyle ile kayıt dışılığın önüne geçileceğini öngörüyor.

Abone ol

Ticaret Bakanlığı’nın taşınmaz ticareti ile ilgili yaptığı düzenleme bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile ‘yetki belgesi’ olmayanlar emlakçılık yapamayacak. Düzenlemeyle emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması gerekecek.

Ayrıca emlakçılık yapabilmek için, mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapmış olması gerekecek. Uygulama ile kayıt dışılığın önüne geçilerek tüketicinin de güvenli ticaret yapması sağlanacak.
Yeni düzenleme ile ilgili bilgi veren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, “Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulan yönetmeliğe göre, artık emlak işletmesi açabilmek için en az lise mezunu olunması gerekecek. Bu işletmelerde emlak hizmeti dışında başka bir ticari faaliyette bulunulamayacak. Yetki belgesi olmayanlar ilan sitelerinde satış yapamayacaklar. Müteahhitler sadece kendi adına kayıtlı gayrimenkulleri satabilecek bunun dışında başka gayrimenkullerin satışına aracılık edemeyecekler. Sorumlu emlak danışmanları yönetmeliğe aykırı davrandığında idari para cezası uygulanacak, aykırılık durumu devam ederse yetki belgesi geri alınacak” dedi.

“Düzenleme ile kayıt dışılığın önüne geçilecek”

Tüketici haklarının yeni düzenleme ile koruma altına alınacağını da belirten Akdoğan, “Emlak sektörü çok büyük bir sektör. Düzenleme ile kayıt dışılığın önüne geçilecek. Kimsenin mağduriyet yaşamaması için denetim sağlanmış olacak. Bu yönetmelikte birlikte tüketiciler yetki belgesini almış işletmelerden daha güvenli bir hizmet alacak. Yetki belgesini almış işletmeler Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenecek. Aykırılık tespit edildiğinde ise yaptırım uygulanacak. Tüketicilerin hakları bu düzenleme ile koruma altına alınacak. Tüketiciler hizmet aldıkları emlak işletmelerinin yetki belgesinin olup olmadığına dikkat etmeliler” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Baba vasiyetine yerine getirdi Antalya'da buraya gelene kapısı açık Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Azerbaycan'ı her alanda destekleyeceğiz
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov istifa etti
Enerji Bakanlığı'ndan 'müjdeler olsun' paylaşımı: O haber, o gemi geldi
Kırmızı Oda Evrim Alasya ayrılıyor mu 7. bölümde ölüyor mu?
Bakan Süleyman Soylu'dan son dakika açıklamalar işte ülkesine dönen Suriyeli sayısı
Kamu kurumlarında mesai saatleri yeniden düzenlendi
İstanbul'un göbeğinde korkutan görüntü! Yavru köpek sandılar gerçek sonra ortaya çıktı
Gidemedikleri tatilin parasını ödediler tüketiciler iade parasını bekliyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz
Açıköğretim para yatırma hangi bankalara ödenecek?
Yorumlar