BIST 11.173
DOLAR 32,93
EURO 35,88
ALTIN 2.529,68
HABER /  GÜNCEL

Kadıköy Belediyesi'nin Meclis Üyesi CHP'li İrfan Gümrah'tan skandal eşcinsel evlilik açıklaması

CHP'li Kadıköy Belediyesi'nin Meclis Üyesi İrfan Gümrah, eşcinsel evlilikleri savundu ve Osmanlı Devleti'ne de hakaret ederek, "Artık Osmanlı'nın eski kör bakışından bakmayıp daha modern bakmak gerekir" dedi.

Abone ol

Kadıköy Belediyesi Meclisi gündeme ilişkin konuların görüşülmesi için toplandı. Birleşimde Türkiye'de yaşayan eşcilseller gündeme geldi. CHP'li meclis üyesi İrfan Gümrah konuya ilişkin söz hakkı aldı. Gümrah, olayın sadece bir cinsel tercihten ibaret olduğunu söyleyerek Avrupa ülkelerinin konuya bakış açılarını örnek gösterdi.

"Osmanlı'nın kör bakışını bırakalım"
Türkiye'nin de artık olaya Batı gibi bakması gerektiğini söyleyen Gümrah, "Onlarınki sadece bir cinsel tercihtir. Bugün medeni ülkelerde aynı cinsiyetten kişilerin evliliğine dahi artık izin verilir hale geldi. Artık dünyaya Osmanlı’nın eski o kör bakışından bakmayıp daha modern bakmak gerekir." diye konuştu.

Sosyal medyada tepki yağdı
Gümrah'ın bu eşcinsel evliliğe desteği ve Osmanlı'ya yönelik 'kör bakış' ifadeleri tepki çekti. Sosyal medyada gündeme gelen Gümrah'ın konuşmalarına tepki yağdı.

Akıllara CHP'nin afişleri geldi
Gümrah'ın bu konuşması CHP'nin seçim vaatleriyle ilgili bir afişini akıllara getirdi. Parti tarafından hazırlanan ve eşcinsellerin de konu edildiği afişler bazı şehirlerde billboardlara asılmıştı.

Afişte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görseliyle beraber şu ifadeler yer almıştı:

"Telafi edeceğiz. Kaybettiğini yerine koyma vakti. Etnik köken, inanç, cinsel yönelim yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacak"

Eşcinseller için yasa teklifi hazırlığı
CHP diğer yandan LGBT grupları için yasa teklifi hazırlığında.

Parti sözcüsü Faik Öztrak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "CHP tüm yurttaşlarımızın insan hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit fırsatlarla yararlanmasını, her türlü ayrımcılığın önlenmesini en önemli hedeflerinden biri görüyor. İlgili birimlerimiz gerekli çalışmaları yürütüyor. Bizim tek bir amacımız var. Devletin adaletle herkese sahip çıkması." demişti.