BIST 1.186
DOLAR 7,96
EURO 9,42
ALTIN 486,89
HABER /  DÜNYA

Japonya İmparatoru'ndan Çavuşoğlu'na Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu!

Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu"na layık görüldü.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Türkiye ve Japonya arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve dostluğun geliştirilmesi yönünde sergilediği çabalardan ötürü "Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu"na layık görüldü.

Bakan Çavuşoğlu'na törenle tevcih edilecek

Kaynaklar, Japonya'nın en yüksek devlet nişanı olan "Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu"nun gelecek günlerde Bakan Çavuşoğlu'na törenle tevcih edileceğini bildirdi.

Japon kültürüne yakın ilgi duyuyor, Japonca konuşuyor

Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptığı dönemde ve bakanlık görevinde Japonya siyasi çevreleriyle yakın ilişkiler kuran Bakan Çavuşoğlu, Japon kültürüne duyduğu yakın ilginin yanı sıra Japonca da konuşuyor.

Daha önce nişan verilen isimler

"Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu" daha önce 1958'de merhum Başbakan Adnan Menderes, merhum Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve BM Kalkınma Programı Başkanlığı görevini tamamlamasını takiben 2009 yılında Kemal Derviş'e de verilmişti.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Richard B. Cheney (2018),eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine K. Albright (2018) ve eski ABD Senatörü John McCain (2018),eski Portekiz Başbakanı António Guterres (2002),Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad (1991),Singapur'un kurucu Başbakanı Lee Kuan Yew (1967) de bu nişanın verildiği isimler arasında yer alıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri "İmdat ölüyorum" çığlıklarını duyan koştu! Uçurumda can pazarı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Pompeo'ya mektup gönderdi
Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi bakın kaç milyar eridi!
Ramazan Bayramı başlangıç tarihi tatil ne zaman başlıyor?
Muharrem İnce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek
Akıllı geri dönüşüm vatandaştan yoğun ilgi gördü
Bursa tablet başvurusu yapma 2020 başvuru ekranı
Yorumlar 2 yorum