BIST 10.677
DOLAR 32,23
EURO 35,03
ALTIN 2.448,75
HABER /  GÜNCEL

İstiklal Caddesi için yeni karar! O görüntü son bulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Caddesi'nde bulunan ve 1914'e kadar uzanan tarihi T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayı'nı yenileme çalışmaları kapsamında, elektrik enerjisiyle çalışan bataryalı tramvaylar kullanma kararı aldı. Yeni araçlar, yolcu güvenliğini artırmak için özel özelliklere sahip olacak ve mevcut elektrik hatlarının kaldırılmasıyla birlikte görüntü kirliliği de ortadan kalkacak.

Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada, İBB kuruluşu İETT'nin, tarihi 1914'e uzanan, İstiklal Caddesi'ndeki T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayını geleceğe taşımak için elektrik enerjisiyle çalışan bataryalı tramvay çalışmaları gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, tasarlanan araçların, mevcutta havai elektrik kablolarından aldıkları enerjiye seyahat edebilen 4 nostaljik tramvayla aynı tasarımda olacağı ifade edildi.

Elektrik enerjisiyle çalışan bataryalı tramvayların, tek şarjla 150 kilometre katedebileceği, 60 yolcu kapasiteli araçların, yolcu güvenliğini kamera ayna sistemiyle sağlayacakları, yolcuların dıştan tutunarak tehlikeli seyahat edemeyeceği bir tasarıma sahip olacakları kaydedildi.

Üretilen ilk bataryalı tramvayın İstiklal Caddesi'ndeki test çalışmalarına başlandığı, çalışmaların tamamlanmasının ardından da seferlerini gerçekleştireceği belirtildi.

Zamanla tüm araçların bataryalı hale getirileceği aktarılan açıklamada, caddedeki havai elektrik hattının iptal edilerek görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılacağı bilgisi verildi.