BIST 1.207
DOLAR 7,90
EURO 9,31
ALTIN 485,27
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da 20 yıl sonra mezar yeri kalmayacak

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul'un nüfusu aldığı göç ile her geçen gün artıyor. Gelen nüfusla doğru orantılı olarak şehirdeki yapılaşmada hızla ilerliyor. Yapılaşmanın durdurulamaz bir hızla ilerlediği İstanbul'da 20 yıl sonra mezar yeri sorunu yaşanacağı öngörülüyor.

Abone ol

İstanbul'da barınma, iş gibi temel sorunların yanında çok da görülmeyen ancak insanların hayatını etkileyecek bir sorunun da baş göstermesi muhtemel.

Mezar yeri kalmayacak

Şehirde geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden 76 bin 618 kişiden 22 bin 431'inin cenazesi şehir dışına 866'sının cenazesi de yurt dışına gönderildi. Bu da demek oluyor ki 53 bin 321 cenaze İstanbul'daki mezarlıklara defnedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç; İstanbul'da 20 yıl sonra mezar yeri bulmanın çok zor olacağını söyledi. Koç, çözüm olarak ise vefat edenlerin cenazelerini memleketlerine defnedilmesi için çalıştıklarını belirtti.

İstanbul'da mezar yeri fiyatları

2020 yılıyla birlikte Anadolu Yakası'nda Karacaahmet, Çengelköy, Nakkaştepe'nin içinde bulunduğu 1'inci bölge mezarlıklarda boş mezar yeri bedeli 30 bin TL'den 34 bin TL'ye yükseldi. İkinci grupta yer alan İçerenköy, Pendik, Maltepe gibi ilçelerdeki boş mezarlık bedeli 12 bin TL'den 14 bin TL'ye yükseldi. Tuzla, Ümraniye, Çekmeköy gibi ilçelerdeki ek mezarlık fiyatları 4 bin TL'den 4 bin 500 TL'ye yükseldi. Azınlık gruplarının defnedildiği mezarlık fiyatları ise 6 bin 500 TL'den 7 bin 150 TL'ye çıktı.

Araba fiyatına mezar

Avrupa Yakası'nda Zincirlikuyu, Ulus, Rumelihisarı (Aşiyan), Abide-i Hürriyet, Nafibaba gibi mezarlıklardaki fiyatlar ise 30 bin TL'den 34 bin TL'ye cenazenin yanındaki boş yerin bedeli ise 15 bin TL'den 17 bin TL'ye yükseldi. Sütlüce, Kağıthane merkez, Hasdal, İstinye gibi 2'nci bölge mezarlıklardaki bedel de Anadolu Yakasın'daki ikinci bölge mezarlık fiyatları ile eşit tutuldu. Kilyos, Ayazağa, Büyükçekmece, Habipler, Cebeci gibi yerlerdeki 3'üncü bölge mezarlık fiyatları da 4 bin liradan 4 bin 500 liraya yükseldi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uydu şimdi 3 fabrika sahibi bir patron Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ayça Çağla Altunkaya kaç yaşında kimdir Acun yeni sevgilisine bakın
NASA: 100 bin dolar veren herkes uzaya gidebilir
Liverpool Premier Lig'de farkı açıyor
20 Ocak 2020 Altın fiyatları Gram ve çeyrek altın ne kadar?
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Türkoğlu'ndan Larkin açıklaması
Muhtarlar Günü mesajları kısa resimli muhtarlar günü kutlama sözleri
Yorumlar 7 yorum