BIST 10.919
DOLAR 33,09
EURO 36,01
ALTIN 2.521,61
HABER /  GÜNCEL

İranlı suikast timini MİT durdurmuştu! İstenen cezalar belli oldu

İsrail asıllı işadamı Yair Geller’e suikast girişimiyle ilgili İranlı suikast hücresine yönelik soruşturma tamamlandı. Savcılık, 5 şüpheli hakkında 24 yıl, biri hakkında da 28 yıl hapis istedi.

Abone ol

İran istihbaratının İsrail asıllı işadamı Yair Geller'e yönelik planladığı ve MİT'in radarına takılan suikast girişimiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 

İran nükleer programının mimarı Muhsin Fahrizade cinayetine misilleme amacıyla Geller'i hedef alan İranlı 6 kişilik suikast hücresine yönelik soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 5 şüphelinin "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından 17 yıldan 24 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Şüphelilerden hücrenin sorumlusu Saleh Moshtagh'ın (44) ise hem "casusluk" hem de "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçlarından 19 yıldan 28 yıla kadar hapsi istendi.

"Yeni öğrendim"

Havacılık-savunma sanayii, teknoloji, yazılım ve CNC tezgâhları üreten CNC İleri Teknoloji ve Mühendislik şirketinin sahibi Yair Geller'in 'müşteki' sıfatıyla verdiği ifade iddianamede yer aldı.

1 Aralık 2021 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade veren Geller'in, ekim ayı içerisinde öldürüleceğine ilişkin duyum aldığını vurgulayarak, "1996 yılından itibaren Türkiye'de ikamet ederim. Zaman zaman İsrail'e gidip gelirim ancak son 5-6 yıldır sürekli olarak Türkiye'de kalırım. İstanbul Çatalca'da faaliyet gösteren CNC İleri Teknoloji Mühendislik isimli şirketin kurucusu ve sahibiyim. Bu tarihten yaklaşık 6 hafta önce öldürülmek istendiğimi öğrendim. Bana yönelik herhangi bir eylem hazırlığında veya eylem girişiminde olan kişi veya kişilerin ilgili kurumlarınızca tespit edilmesi ve yakalanması durumunda davacı ve şikâyetçiyim" şeklinde ifade verdiği ortaya çıktı.

Talimat İran'dan

İddianameye göre hücrenin başında İran'da firari durumda bulunan Yasin Taheremamkendi (53) isimli şüpheli yer alırken, hücre liderinin İstanbul'daki işlemleri ise yine İranlı Saleh Moshtagh Bighouz tarafından yapıldı.

Geller'in hem Çatalca'da bulunan şirketi hem de Beşiktaş'ta bulunan ikametinin fotoğrafları şüpheli Osman Çolak tarafından çekildi. Fotoğraflar İran'da bulunan hücre sorumlusu Yasin Taheremamkendi'ye gönderildi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edildi. İlk duruşmanın 13 Ekim tarihinde görüleceği öğrenildi.

12 yılda 5 İranlı nükleer uzmanı öldürüldü

İranda’da 2010’dan günümüze kadar nükleer alanda çalışmalar yapan üst düzey 5 bilim insanı suikastlar sonucu hayatını kaybetti. İran’ın nükleer programının beyni, fizik profesörü Muhsin Fahrizade (62) de onlardan biriydi, Fahrizade, 27 Kasım 2020’de başkent Tahran’ın doğusunda uğradığı suikastta hayatını kaybetti.

İran Devrim Muhafızları, suikast sonrası yaptığı açıklamada suikastın intikamının alınacağını duyurdu. New York Times Gazetesi, 2015’te Fahrizade’yi İkinci Dünya Savaşı sırasında ilk atom bombasının geliştirildiği Manhattan Projesi’nin başındaki J. Robert Oppenheimer’a benzetmişti.

Kaynak: Sabah Gazetesi