BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

'Kaş'a yüzeyim mi' demişti! Hulusi Akar'dan Yunan bakana: Bu kafayla giderlerse...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a Yunan mevkidaşının Meis Adası'ndaki sözleri hatırlatıldı. Yunan bakanın Kaş'a bakarak 'Denize atlayıp karşıya yüzerek gidip geleyim mi? Bakalım ne olacak?' sözlerine Bakan Akar cevaben "Bu kafayla giderlerse yüzme bilmek işlerine çok yarayacak gibi" dedi.

Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos'un Meis Adası’na gidip Kaş’a bakarak, "Ne diyorsunuz? Denize atlayıp karşıya yüzerek gidip geleyim mi? Sadece 2 mil... Bakalım ne olacak?" sözlerine ilişkin olarak, "Aferin... Son zamanlardaki provokatif tavırlarına bakınca yüzmeyi unuttular zannetmiştik. Bu kafayla giderlerse yüzme bilmek işlerine çok yarayacak gibi" dedi. 

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a konuşan Bakan Akar, Ankara-Atina gerilimi, Suriye'ye yönelik operasyonlar ve F-16 konusu hakkında değerlendirmede bulundu.

Akar, özetle şu ifadeleri kullandı:

"Biz sorunların çözümü için kendilerini ısrarla görüşmeye çağırırken onlar ısrarla diyalogdan kaçıyorlar. Hem böyle yapıyorlar hem de diyalogdan kaçan tarafın Türkiye olduğu yalanını söylüyorlar. Kendi aramızda çözebileceğimiz sorunlar konusunda Türkiye'yi sürekli NATO, AB, ABD gibi üçüncü taraflara şikâyet ediyorlar. İkili sorunlarımızı Türkiye-NATO, Türkiye-AB ya da Türkiye-ABD sorunu haline getirmeye çalışıyorlar.

"Ya evlerinde ayna yok ya da..."

Yayılmacılık yapan kendileri. Meis için 40 bin kilometrekare yetki alanı isteyen kendileri. Sahte tehdit algısıyla beyhude bir silahlanma gayretinde olan kendileri. 1 Ocak’tan beri binden fazla ihlal ve taciz yapan kendileri. Bunları yapıyorlar, sonra da bizi yayılmacı ve saldırgan olarak niteliyorlar. El insaf! Ya evlerinde ayna yok ya da bakmaya korkuyorlar. Baksalar gerçek yüzlerini görecekler, belki de utanacaklar.

"Türkiye, tehdit değildir"

Türkiye, tehdit değildir. Türkiye güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefiktir. Bizim amacımız barış ve istikrar için Ege’nin bir barış dostluk denizi olması ve tüm zenginliklerin adil paylaşımı. Ancak her türlü haksız hukuksuz girişime sahada ve masada gerekli karşılığı verdik, bundan sonra da vereceğiz. Bunu bilsinler."

"Sabırla uzattığımız dostluk elini tutmalı"

Bir asır önce başkalarına güvenerek girişilen maceranın sonuçlarının ne kadar ağır olduğunu, bu işgal girişiminin Yunan halkı tarafından dahi kabul edilmediğini, hatta bu işgal girişiminden sorumlu üç başbakan, iki bakan ve başkomutanlarının idamla cezalandırıldığını unutmamalı. Tarihten ders almalı. Sabırla uzattığımız dostluk elini tutmalı." 

Suriye'deki operasyonlar

Akar, Suriye'ye yönelik operasyonlar hakkında "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yok. Yerinde ve zamanında gereken her türlü müdahale yapıldı, yapılacak. Operasyon zaten oluyor, olacak" yorumunu yaptı.

F-16 konusu

Akar, F-16 konusu hakkında da "Önceliğimiz envanterimizde olan ve etkin bir şekilde kullandığımız F-16 uçağının tedarik ve modernizasyonudur. Planlarımız bu yöndedir. Ama elbette alternatif çözümlerimiz de mevcut" dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Yıldız Tilbe kesenin ağzını açtı! Afrikalı çocuklar için büyük bağış 'ağlattın beni ablacım'
Foto Galeri Yıldız Tilbe kesenin ağzını açtı! Afrikalı çocuklar için büyük bağış 'ağlattın beni ablacım' Galeriye Gözat