BIST 8.094
DOLAR 28,92
EURO 31,84
ALTIN 1.897,62
HABER /  GÜNCEL

İlber Ortaylı'dan Yunanistan ile tehlike uyarısı: Bundan sonra gözümüz orada olmalı

Yunanistan ile yaşanan gerilime ilişkin konuşan tarihçi yazar İlber Ortaylı, Türkiye'nin damarına basılmadıkça dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Abone ol

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Haber Global'de Yunanistan'la yaşanan Ege ve Doğu Akdeniz gerilimini değerlendirdi. Ortaylı, "Bundan sonra ciddi şekilde orada gözümüz olmalı. Bazı devletlerin maalesef artık Doğu Akdeniz safhasında eskisi gibi stabil, donmuş bir sulh safhasını atladığı açık" dedi.

Türkiye ve Yunanistan, adalar nedeniyle bir kez daha karşı karşıya. İki ülke arasında yaşananlar, Osmanlı'da başlayan Milli Mücadele'de yükselen Kıbrıs Barış Harekatı, Kardak krizinde nükseden bir sorunlar bütünü.

Balıkçı sandalıyla gezeceğiz
Yunanistan ile Ege Denizi'ndeki krizi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Haber Global'e değerlendirdi.

Ortaylı, "12 mile çıkarıyor, 12 mile neyi çıkaracaksın? Meis burnumun dibinde, Sakız (Adası) burnumun dibinde, İstanköy burnumun dibinde, yani neyi 12 mile çıkarıyorsun ve orada hiçbir şey yaptırmayacak, bağlayacak adeta. Kıyıdan bakacağız, öbür tarafa balıkçı sandalıyla gezeceğiz. Bu tabi tahammül edilmez bir şey. Savaş sebeplerinin hepsini küçümseyen, lanetleyen bir grup var. Bu tamam doğru da büyük ölçüde bazen de insanın gırtlağına basılıyor. Türkiye nasıl denizlere çıkmayacak, uçak uçuramayacak?" dedi.

Buyur Kaş'ı sana verelim olacak iş değil
Ortaylı, "Dünyada kıta sahanlığı birbirine tecavüz etmeyecek, herif diyor ki 12 mil kıta sahanlığım, buyur o zaman Kaş'ı sana verelim yani olacak iş değil o" diye konuştu.

Bundan sonra ciddi şekilde orada gözümüz olmalı
Prof. Ortaylı, "Bundan sonra ciddi şekilde gözümüz orada olmalı. Her halükarda şunun üzerinde açıkça durmalıyız. Bazı devletlerin maalesef artık Doğu Akdeniz safhasında eskisi gibi stabil, donmuş bir sulh safhasını atladığı açık. Doğu Akdeniz'de Türkiye istemiyorlar, rahatsız ediyor Batı dünyasını" dedi.

Miçotakis çok düz bir adam
Ortaylı, "Miçotakis çok düz bir adam, düz kendi dehasına inanıyor, Harvard'lıyım diye bütün Harvard'lılar dahi olursa dünyaya nasıl sığacaklar bilmiyorum ama kendine destek buluyor, efendim bütün hepsi ayakta alkışlamışlar (ABD Kongresi'ndeki konuşması), alkışlarlar çok standart bir konuşma hazırlanmış" dedi.

Çıkışı tehlikeli
Yunanistan'ın son aylardaki çıkışı için, "Tehlikeli" ifadesini kullanan Ortaylı, "Yunanistan şu veya bu sebeple şu veya bu durumdan dolayı Batı Avrupa'nın ileri karakoludur, bu çok açıktır, bu çok stratejik noktadır" dedi.

Ortaylı, şöyle devam etti: "Bu nedenle hakikaten damarımıza basılmadıkça hakikaten büyük kayıplarla ve büyük bir peşinen kayıp safhasına sokulmadan önce iyice düşünmek ve politika tayin etmek zorundayız. Bunlardan biri de Ukrayna çevresinde oluşan sahte bloğa çok mesafeli durmak, bunu nasıl beceririz o ayrı bir hesap, tartışılır ama Türk dünyasının batıdaki uç noktası o kadar kolay kabul görmüyor başkaları gibi."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Yunanistan kafa tutuyor da Türkiye kadar gücü var mı? İşte donanması en güçlü ülke
Foto Galeri Yunanistan kafa tutuyor da Türkiye kadar gücü var mı? İşte donanması en güçlü ülke Galeriye Gözat