BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  SAĞLIK

İkinci kez Covid-19 yakalanan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu: Dünyadan kopuyorsunuz

Demirören Haber Ajansı

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, ikinci kez yakalandığı koronavirüste son durumunu anlattı. Tutluoğlu, "İlk başta çok halsizlik oldu. Yaşayanların bilebileceği bir halsizlik var. Dünyadan kopuyorsunuz. Dünya bulanık bir şeyin arkasında gibi oluyor" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Akademik Solunum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Türkiye'de salgının ilk günlerinde koronavirüsü ağır geçirmiş, 20 gün yoğun bakımda kalmıştı. Bir yıl sonra tekrar koronavirüse yakalanan Prof. Dr. Tutluoğlu, hastalık süreciyle ilgili, hastanedeki odasından video bağlantıyla gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Tutluoğlu, şu sözleri sarfetti: İkinci enfeksiyonları biliyorduk ama çok az olduğunu biliyorduk. Aslında yakın zaman için geçerli bu. Bir çalışmada yüzde 1.5 çıkmıştı. Diyelim ki; enfeksiyon geçirdiniz 3-4 ay sonra yakalanma şansı yüzde 1.5 çıkmıştı. Hadi bilemediniz buna yüzde 5 deyin. Enfeksiyonu geçirenlerin yüzde 5 ile 7'sinde kanlarında yeterli antikor oluşmuyor. Dolayısıyla bunlar yakın zaman içerisinde bir enfeksiyon daha geçirebiliyor."

"Bende bu durum farklı. Bu antikorlar oluşmasına ve uzun zaman yüksek devam etmesine rağmen 1 seneye yakın bir zaman geçti ve 2 sene sonra bunu geçirdim. Hala geçiriyorum, enfeksiyon hala devam ediyor. Bu süreç içerisinde ilk enfeksiyonu çok ağır geçirmiştim. Çok yüksek miktarlarda, çok yüksek sayıda kovid hastasıyla zaman geçirdim. Günün büyük bir kısmını geçirdim. Çünkü çok sayıda hasta olduğu için günde 15 saat kovidli hastalarla zaman geçirdim.

"İkinci doz aşı gibi olacağını düşünüyordum"
"Aslında ben bu sürenin benim için ikinci doz aşı gibi olacağını düşünüyordum. Hastalarla sürekli beraber olmak, mikropla sürekli karşılaşmam, tabi ki koruma önlemlerini alıyoruz ama o kadar yoğun maruziyet oluyor ki koruma önlemlerinde mutlaka kaçaklar oluyordur. Sanki tekrar bir aşı gibi olur diye düşünüyordum ama antikor düzeylerinde oldukça yeterliydi. Ama burada bir spesifik olarak baktığımız bir antikor var"

Nezle-grip gibi şikayetleri geçmedi
Tutluoğlu, aşı yaptırmayı düşündüğünü belirterek, "Çünkü hastalığı geçirenlerin tek doz yaptırması yeterli oluyor. Fakat buna bir zaman kalmadı virüsle tekrar enfekte oldum. Normalde başlangıçta bir nezle grip gibi olan şikayetler söz konusuydu. Birkaç gün uzayınca, geçmeyince sürekli kovid hastalarıyla da beraber olduğum için test yaptırdım pozitif çıktı." dedi.

"Dünyadan kopuyorsunuz"
Tutluoğlu, "Ben çok ağır bir süreç yaşadığım için hastaneye yattım. Hastanede tedavimi sürdürüyorum Salı gününden bu yana. İlk başta çok halsizlik oldu. Yaşayanların bilebileceği bir halsizlik var. Dünyadan kopuyorsunuz. Dünya bulanık şeyin arkasında gibi oluyor. Halsizlikleri yine yaşamaya başladım ama tedavide yaptığımız değişikliklerle dünden beri bir toparlanma süreci oldu. Biraz daha iyiyim şu anda. Tedavim devam ediyor. 4-5 gün daha önümüzde dikkat etmemiz gereken bir süre var" diye konuştu.

Prof. Dr. Tutluoğlu, kendi durumunda çıkarılacak dersler olduğunu belirterek, "Doğal olarak bu enfeksiyonu geçirmek en önemli bağışıklama yani aşıda yaptığımızdan çok daha değerli bir bağışıklamadır. Doğal antikor aşı ile elde edilen antikordan daha değerlidir. Öyle olmasına rağmen demek ki belli bir süre sonra artık yetersiz hale geliyor" ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Adana'da askerden yeni gelmişti! Burak Tüylüce ölü bulundu yakınları kahroldu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2018’deki döviz kuru krizini tahmin eden ekonomistten dikkat çeken uyarı! 2 yıl içinde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü
HDP ile bağlantılı 2 kişi terör örgütüne yardımdan tutuklandı
Çaykur Rizespor'un hoca adaylarını açıkladı
Bekir Pakdemirli açıkladı: Tarımsal destek ödemeleri bugün başladı
İzmir'de sahte alkol içen 16 yaşındaki genç komaya girdi
"Çok yüksek riskli" Amasya'da yeni kararlar! Hayvan ve bazı semt pazarları ile fitness salonları kapatıldı
Dünya basını Mesut Özil'in sakatlığını manşete taşıdı
Erdoğan ve Putin, Akkuyu NGS'deki üçüncü reaktörün temelini video konferans yöntemiyle atacak
Bitlis şehidi Nazmi Yılmaz tayinini bekliyormuş! Amcası konuştu
Yorumlar