BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İçişleri Bakanı Soylu AFAD'ın hazırladığı deprem farkındalık eğitimlerinin izlenmesini tavsiye etti

Anadolu Ajansı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem farkındalık eğitiminin çevrim içi izlenmesi önerisinde bulundu.

Abone ol

Bakan Soylu, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda 1-7 Mart tarihlerinin Deprem Haftası olduğunu hatırlatarak, vatandaşların, AFAD tarafından hazırlanan deprem farkındalık eğitimini, ailesi ve sevdikleriyle birlikte izlemesini istedi.

Yaklaşık 1 saatlik eğitimde, "Afete Hazır Türkiye Kampanyası" ile "afete hazır aile, okul, gençler ve iş yeri" başlıkları altında bilgi verildi.

Risk ve tehlike arasındaki farkın örnekler verilerek anlatıldığı videoda, Türkiye'nin deprem geçmişi ve meydana gelen depremlerin neden olduğu yıkımlar anlatıldı.

Afet ve acil durumlara karşı gerekli hazırlıklar yapıldığı takdirde, aile bireylerinin karşılaşacağı zararların en aza indirilmiş olacağı vurgulanan görselde, en az 3 günü kapsayan afet ve acil durum aile planı yapılması istendi.

Ev satın alınırken ya da kiralanırken bir evde nelere dikkat edilmesi gerektiği de detaylı olarak anlatılrken, gerekli bilgilerin, belediyelerin ilgili birimlerinden alınabileceği belirtildi.

Evinizde tehlike avı yapın

Zorunlu deprem sigortası yaptırmanın öneminin altı çizilen videoda, evde "tehlike avı" yapıp risklerin azaltılması ve eşyaların sabitlenmesi gibi önlemlerle alınması gereken tedbirlere işaret edildi.

Evdeki yanıcı maddelerin kontrol altına alınması, yanlış konumlandırılmış ve devrilmesi mümkün eşyaların kaldırılması ve evin her odasında güvenli noktaların önceden belirlenmesi istenen videoda, acil durum telefon numaralarının da evdeki her birey tarafından öğrenilmesi istendi ve afet sonrasında hatları meşgul etmeden kısa sürede nasıl bilgi verilmesi gerektiği anlatıldı.

Afet ve acil durum çantasının 72 saatlik ihtiyacı karşılayacak şekilde önceden hazırlanması gerektiği de hatırlatılan eğitimde, söz konusu çantada olması gerekenler tek tek kaydedildi. Çantanın taşınabilecek ağırlıkta olmasının önemine işaret edildi.

Deprem anında tahliyenin önemli olduğu ve bunun için yolların önceden açık tutulması gerektiği de anlatılan videoda, toplanma alanlarının e-Devlet üzerinden öğrenilmesi istendi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Canan Kaftancıoğlu'ndan Osman Nuri Kabaktepe'ye 'kahve daveti' yanıtı
2022 maaşları mart ödemeleri ne zaman kaç para oldu?
Vitor Hugo ve Kamil Ahmet Çörekçi'den Trabzonspor'a kötü haber
Spor Toto Süper Lig'de 28'inci haftanın hakemleri açıklandı
Antalya'da sahile vurdu! Caretta caretta sandılar gerçek bakın ne çıktı
Ahmet Hakan ve Faruk Bildirici kavgasında tansiyon yükseliyor! 'Açıktasın'
Telefonla yapılan Covid-19 testi geliştirildi! 10 dakikada sonuç
Ermenistan'da protestocular hükümet binasını bastı: Paşinyan istifa çek git
Uşak'tan feci haber! Kayalıktaki arı kovanına bakmak isterken canından oldu
Şanlıurfa'da 110 adet ele geçirildi! Altından yapıldı
Yorumlar