BIST 8.487
DOLAR 27,45
EURO 28,88
ALTIN 1.613,97
HABER /  GÜNCEL

Hasene Ramazan'ı Kahramanmaraş Abdülhamid Han Camii'nde

Asrın felaketi büyük bir depremle sarsılan ülkemizin necip evlatları her zaman olduğu gibi birlik, dayanışma ve kardeşliğin en güzel örneklerini gösteriyor. Bir çok insanımızın hayatını kaybettiği, şehirlerin adeta yok olduğu felaketin ilk gününden itibaren hızlıca organize olup bölgeye ulaşan Hasene Vakfı, Ramazan Ayı ile birlikte faaliyetlerini de çeşitlendirdi.

Abone ol

Merkezi Almanya'da bulunan İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatının Türkiye oluşumu üst çatısı altında faaliyet gösteren ve  Mazlum ve mağdurlar için el ele düsturu ile faaliyet gösteren Hasene Vakfı çok sayıda gönüllüsü ile deprem bölgesinde yaraları sarmaya devam ediyor.

Arama kurtarma ekipleri, seyyar fırın, seyyar aşevleri, her türlü acil ihtiyaçlara yönelik yardım faaliyetleri gibi çalışmaları deprem bölgesinin nerdeyse her noktasında yürüten Hasene, şimdi de Kahramanmaraş'ta Ramazan Özel Etkinlikleri ile Ramazan sevincini az da olsa yaşatmak üzere bir dizi faaliyetleri hayata geçirdi. Diğer bölgelerle beraber sadece Kahramanmaraş'ta her akşam özel kaplarla 1000 kişilik iftar, özel iftar çadırlarında dağıtılmakta.

Abdülhamid Han Camii'nde kurulan çok amaçlı 1000  ve 250 M2 lik çadırlarda vakit namazları ve teravih namazları kılınıyor, mukabeleler okunuyor.

Her gün sabah namazında cemaate, 10.00-11.30 arasında hanımlara özel ve öğle namazı öncesinde de yine cemaate yönelik mukabele programları ile üç mukabele takip ediliyor. Böylece Abdülhamid Han Camii'nde yaklaşık on yılı aşkındır her öğle namazı okunan mukabele geleneği depremin meydana getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen yaşatılmaya çalışılıyor.

Etkinlik kapsamında çocuklar da unutulmamış. Her gün saat 14.00-15.00 arası çocuklara özel film gösterimi ile 15.30-17.30 arasında da yine çocuklara özel Ramazan Etkinlikleri icra ediliyor. Çocuklara yönelik etkinliklerde,  Hacivat Karagöz, Nasreddin Hoca,  orta oyunu, çocuk şarkıları eğlenceli ramazan yarışmaları ile çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Her akşam teravih namazı Abdülhamid Han Camii İmam Hatip ve müezzinleri ile birlikte kadın erkek Kahramanmaraş'ın her bölgesinden gelen bütün cemaatin kalabalık katılımı ile eda ediliyor.

Teravih namazı sonrası yapılan etkinliklerle, mübarek Ramazan ihya ediliyor, insanlarımızın moral motivasyon desteği güçlendiriliyor. 
Programlarda konuk olan tanınmış hafızların Kur'an tilavetleri,  Mustafa Demirci, Ender Doğan, Ömer Karaoğlu gibi tasavvuf ve ezgi müziğimizin güzide sanatçıları, konuşma ve sohbetleri ile yoğun ilgi toplayan Bekir Develi, Sertaç abi tanınmış yüzlerle berabe bir çok akademisyen hocalarımız ve Almanya'dan gelen hatiplerle programların dolu dolu geçeceği görünüyor.

Vakfın tüm dünyadaki yardım ve destek faaliyetleri haseneorgtr sosyal medya hesapları ve hasene.org.te web sitesi üzerinden daha yakından takip edilebilir. Ramazan Ayı boyunca teravih namazı sonrası devam etmesi planlanan etkinlikler: 

25 Mart 2023 Cumartesi 
Bekir Altaş - Sohbet
Mustafa Demirci - İlahiler 

26 Mart 2023 Pazar 
Ender Doğan - İlahiler 

27 Mart 2023 Pazartesi 
Osman Yağmur - Sohbet
Uniad İlahi Grubu - İlahiler

28 Mart 2023 Salı
Fatih Kaya - Kuran Tilaveti
Prof.Dr.Mehmet Emin Maşalı  (İstanbul Eski Müftüsü) - Sohbet

29 Mart 2023 Çarşamba 
Muhammet Turhan  - Sohbet
Asım Akkuş - İlahiler 

30 Mart 2023 Perşembe 
Abdulaziz Yılmaz - Sohbet
Mesut Gülbahar - Sohbet
Tayyip Koç - Kuran Tilaveti

31 Mart 2023 Cuma 
Ömer Karaoğlu - Ezgiler

1 Nisan 2023 Cumartesi 
Prof. Dr. Saffet Köse  Sohbet 

2 Nisan 2023 Pazar 
Agâh - Alvarlı Efe İlahileri 

3 Nisan 2023 Pazartesi 
Celil Yalınkılıç - Sohbet 

4 Nisan 2023 Salı
Bekir Develi - Söyleşi

5 Nisan 2023 Çarşamba 
Murat Irkılata - İlahiler

6 Nisan 2023 Perşembe 
Hasan Basri Balcı

7 Nisan 2023 Cuma 
Aşk-ı Dua: Erol Çalı - Tansu Can 
Pro