BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31

Gheorghe Hagi Kimdir?

Gheorghe Hagi, 5 Şubat 1965 tarihinde Săcele'de doğmuştur. Orta saha mevkiisinde oynamış Romen eski futbolcu, teknik direktör. Karpatların Maradonası takma adıyla da bilinir. Kulüp kariyeri Farul Constanta Hagi 1982-1983 sezonunda 17 yaşında Romanya Liga 1'inde Farul Constanţa forması giydi 18 maçta 7 gol attı ve çok sayıda asist yaptı buradaki performansı ile Sportul Studenţesc kulübünün dikkatini çekmeyi başardı. Sportul Studentesc1983-1984 sezonunda 18 yaşında Romanya'nın Sportul Studenţesc kulübüne transfer...

Gheorghe Hagi, 5 Şubat 1965 tarihinde Săcele'de doğmuştur. Orta saha mevkiisinde oynamış Romen eski futbolcu, teknik direktör. Karpatların Maradonası takma adıyla da bilinir.

Kulüp kariyeri

Farul Constanta
Hagi 1982-1983 sezonunda 17 yaşında Romanya Liga 1'inde Farul Constanţa forması giydi 18 maçta 7 gol attı ve çok sayıda asist yaptı buradaki performansı ile Sportul Studenţesc kulübünün dikkatini çekmeyi başardı.

Sportul Studentesc
1983-1984 sezonunda 18 yaşında Romanya'nın Sportul Studenţesc kulübüne transfer oldu. 3 sezon da 92 maçta oynadı ve bu maçlarda ortasahada olmasına rağmen 53 gol attı ve çok sayıda asist yaptı. Hagi genç yaşına rağmen Sportulda takımın lideri oldu ve kulübe tarihindeki en parlak dönemini yaşattı, bu dönemde Sportul iki lig 3.lüğü ve Hagi'nin son senesinde kulüp tarihindeki en yüksek lig derecesi olan lig 2.liğini kazanmıştır, ayrıca kulüp bu dönemde bir kere de Romanya Kupası 3.lüğü yaşamıştır. Hagi bu dönemde kişisel olarak da beklentileri fazlasıyla karşılayan bir performans gösterdi; zira Sportul Studenţesc forması ile iki kere gol kralı oldu ve bir kere de Yılın futbolcusu seçildi. Futbolcuyu takibe alan Romanya'nın Dünya çapında güçlü takımlarından Steaua Bükreş 1986-1987 sezonunda Hagi'yi transfer etti. Gheorghe Hagi'nin takımdan ayrılması onun değerini bir kez daha gösterdi zira sonraki sezon Sportul ligi ancak 8. tamamlayabildi.

Steaua Bükreş
Çoğu spor yazarı ve Hagi'nin kendisine göre Hagi'nin Steaua Bükreş'te oynadığı dönem kariyerinde en üstün performans gösterdiği dönemdir. Hagi bu dönemde çoğunlukla forvet arkası bazen ise ortasahanın solunda görev almasına rağmen dört sezonda çıktğı 97 maçta 85 gol attı ve pekçok asist yaptı (o yıllarda asist sayımı yapılmaya başlanmadığından kaç asist yaptığı tam olarak bilinmemektedir.) Steaua Hagi'nin oynadığı dört yıl içerisinde 4 Romanya Lig Şampiyonluğu ve 3 Romanya Kupası'nın yanısıra 1 Avrupa Süper Kupa'sı, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Finali ve 1 FIFA Kulüpler Dünya Kupası Finali oynama başarısı göstermiştir. Steau'da oynadığı dönemde Juventus, Liverpool, Chelsea ve özellikle AC Milan tarafından defalarca istenmesine rağmen dönemin komunist rejimi nedeniyle transfer gerçekleşememiştir. 1990-1991 sezonunda komunist rejimin devrilmesinin ardından Hagi 25 yaşında İspanya'nın dünyaca ünlü kulübü Real Madrid'in çabaları sayesinde (Romanya'da dönemin bonservis bedeli rekorunu kırarak) bu kulübe transfer oldu.

Real Madrid
Hagi Real Madrid'e çok büyük beklentilerle transfer oldu, ancak ilk senesinde Hagi bir türlü istenilen performansı sergileyemedi, ve kulüpten gönderilmesi gündeme geldi. Ancak Hagi takımdan ayrılmak istemedi ve bir şans daha istedi bunun üzerine kulüp yönetimi Hagi'yi satma kararından vazgeçti. Real Madrid'teki 2. sezonunda Hagi beklenmedik bir şekilde takımın liderliğini üstlendi ve istenilen performansına ulaştı. Ancak buna rağmen şampiyonluk son haftaki Tenerife maçının 3-2 kaybedilmesi(Hagi o maçta 1 gol,1 asist ile oynamıştır) ile Barcelona'ya kaptırıldı. Bunun üzerine sözleşmesi sona eren Gica İspanya'da mutsuz olduğunu gerekçe göstererek Madrid'in yeni sözleşme teklifini reddetti, ve hiç beklenmeyen bir karar vererek Lucescu'nun teklifi ile Real Madrid'de geçirdiği 2 sezonun ardından İtalya'nın Brescia takımına transfer oldu (1992-1993 sezonu). Hagi Real Madrid forması ile 64 maça çıktı ve 15 gol attı(42 asist yaptı).

Brescia Calcio
Hagi Real Madrid'de geçirdiği 2 sezonun ardından İtalya'nın Brescia takımına transfer oldu. (1992-1993 sezonu) ve gelir gelmez liderliğini yapmaya başladığı takımda 2. sezonunda kaptanlığıda üstlendi. Ayrıca Hagi 2. yılında kaptanlığını yaptığı Brescia Calcio takımına kulüp tarihindeki en önemli başarılardan biri olan Anglo-İtalya Kupası'nı kazandırdı.

Barcelona
Brescia'da geçirdiği 2 yılın ardından Hagi, 1994 yılında Amerika'da yapılan Dünya Kupasında Romanya Milli takımı ile kimilerine göre Maradona'yı bile gölgede bırakacak bir performans göstererek Barcelona'nın Hollanda'lı ünlü teknik adamı Johan Cruyff'u çok etkiledi (Cruyff bir açıklamasında "bu sene Dünyanın en iyi futbolcusu tartışmasız Gheorghe Hagi'dir" demiştir) ve 1994-1995 sezonunda Cruyff'un çabaları ile Hagi tekrar İspanya'ya döndü. 2 sezon Barcelona forması giydi. Hagi Barcelona'da geçirdiği 2 sezonda genelde yedek olmasına ve Cruyffla sık sık tartışmasına rağmen 35 maça çıktı ve 7 gol attı 10 asist yaptı. Daha sonra fazla başına buyruk olması sebebi ile Johan Cruyff'la yıldızı barışmayan Hagi, 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası sonrası Fatih Terim'in ısrarlarıyla 31 yaşında Galatasaray ile sözleşme imzaladı.

Galatasaray
Hagi, transferi Türk basınında ciddi eleştiriler aldı ve Hagi'nin yaşının 31 değil 35 olduğu iddia edildi ancak Hagi eleştirilere sahada karşılık vereceğini söyledi ve Galatasaray'daki ilk üç lig maçında galibiyeti getiren golleri atarak onu eleştirenleri susturdu. Daha sonraki yıllarda ise, Hagi takımda gizli lider oldu takıma kazandırdığı kupaların yanı sıra oynadığı 132 maçta 110 gol attı ve attırdı (59 gol, 51 asist).
Galatasaray'da 5 sezon forma giyen Karpatların Maradonası'nın kariyerinde en çok forma giydiği takım Galatasaray oldu. Taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. Ünlü "10 numara", çektiği sert, isabetli şutları ve frikikten attığı gollerle Galatasaray seyircisini unutulmazları arasına girmeyi başarmıştır. Attığı goller sonrasında Galatasaray tribünleri I Love You Hagi şeklinde tezahürat yaparak Hagi'ye olan sevgilerini gösterdiler.

Emeklilik ve Kariyerinin Genel Değerlendirmesi
Gheorghe Hagi 2000-2001 sezonu sonunda Galatasaray'da taşıdığı 10 numaralı formasıyla 36 yaşında dünya çapında yıldızların oynadığı unutulmaz bir jübile maçı ile yeşil sahalara veda etti. Veda ettiği sezon sonunda futbolu bıraktığını açıklamasına rağmen İtalya'nın İnter ve İspanya'nın Real Madrid kulüplerinden futbola dönmesi için teklif alındığı İnter ve Madrid yöneticileri tarafından doğrulandı. Fakat Hagi, tekliflere çok teşekkür ederek Galatasaray'da mutlu olduğunu ve futbola burada veda edeceğini söyledi. Galatasaray Kulübü Hagi 'nin taşıdğı 10 numaralı formayı 2002 yılına kadar müzeye kaldırdı. 2002-2003 sezonunda Fatih Terim' in tekrar gelişiyle Brezilyalı Jorge Felipe formayı giydi 2003-2004 sezonunda tekrar Galatasaray geri dönen Hakan Şükür 10 numarayı 1 sezon giydi. Fakat Hakan formasının arkasına Hakan Şükür değil, H.Şükür (Hagi'nin "H" si) yazdırarak 10 numaralı formayı ondan daha fazla hak etmediğini ve saygısını göstermek istemiştir.
Hagi'nin kariyeri boyunca kaç asist yaptığı tam olarak bilinmemektedir (Galatasaray hariç (51 asist)) ancak kulüp takımlarında 200 ila 250, Milli takımda ise 20 ila 30 arasındaki bir sayıda asist yaptığı tahmin edilmektedir.
Futbolu bıraktıktan sonra Hagi çeşitli ödüller almaya devam etmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: 2004' te UEFA Jübile Ödülü almıştır, yine 2004 yılında Pele nin düzenlediği FIFA 100 listesine girmiştir, 2007 yılında Romanyanın en büyük futbol efsanesi ilan edilmiştir, 2005 yılında ise Hagi World Soccer tarafından Dünya'nın gelmiş geçmiş en iyi 25. futbolcusu seçilmiştir. Hagi son olarakta 2010 yılında Dünya Kupaları tarihinin en değerli 100 futbolcusu arasına seçilmiştir.(Başarıları bölümüne bakınız)
Hagi ülkesi Romanya'da da tam bir efsane haline gelmiştir. Kariyeri boyunca Romanyada 7 kez yılın futbolcusu ve son olarak da yüzyılın futbolcusu seçildi. ( Hagi bu ödül dalında ayrıca 6 kere ikinci, 2 kere üçüncü, 1 kerede beşinci olmuştur (Yılın Romanyalı futbolcusu ödülleri))
Hagi, bir ortasaha oyuncusu olmasına rağmen futbol yaşamında %50 (485 maçta 242 gol) gol oranı ile oynamıştır.

Milli Takımdaki Kariyeri
İlk olarak 1983 yılında 18 yaşında yer aldığı Romanya Millî Futbol Takımı'nın formasını 17 yıl boyunca 3 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 3 Dünya Kupası da dahil olmak üzere toplamda 125 kere giymiş ve milli maçlarda 35 gol atmıştır. Hagi daha 18 yaşında iken A milli takım formasını giymeye başladı ve yaklaşık iki yıl sonra daha 20 yaşında olmasına rağmen milli takımın kaptanı oldu. Sonraki yıllarda Karpatların Maradonası Romanya Milli Takımı ile 3 Avrupa Şampiyonası ve 3 Dünya Kupasına katılarak Romanya Milli Takımı ile en çok uluslararası turnuvaya katılan futbolcu oldu. Ayrıca Hagi'nin 1994 FIFA Dünya Kupası'nda, taç çizgisi kenarından, kaleye yaklaşık 45 metre uzaklıktan Kolombiya'ya attığı gol, halen Dünya Kupaları tarihinin en güzel 10 gölü arasında gösteriliyor. Hagi son olarakta 2010 yılında Dünya Kupaları tarihinin en değerli 100 futbolcusu arasına seçildi. Hagi halen bile 35 golle Romanya milli futbol takımının tarihindeki en çok gol atan futbolcusudur.

Teknik Direktörlük Kariyeri

Hagi, futbolu bırakır bırakmaz Romanya milli takım teknik direktörlüğüne getirildi ancak başarılı olamadı. Daha sonra çalıştırdığı diğer bir takım Süper Lig ekiplerinden Bursaspor oldu. Bursaspor'da istenilen ortamı sağlayamaması sebebi ile sezon bitmeden ayrıldı ve birkaç ay sonra Fatih Terim'in istifası ile Galatasaray teknik direktörlüğüne getirildi. Birkaç yıl önce oyuncu olarak ter döktüğü takıma bu sefer hoca olarak gelen Hagi, Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi finalde 5-1 gibi bir skorla yenip Türkiye Kupası'nı kazandığı maçta takımın teknik direktörü idi. Galatasaray'dan sonra, Romanya'nın Politehnica Timişoara ve sonra da Steaua Bükreş takımlarını çalıştırdı. Ardından teknik direktörlüğüde bırakarak kendi ismiyle açılan futbol okulunun başına geçti.
21 Ekim 2010 tarihinde Frank Rijkaard'ın ayrılmasının ardından Galatasaray'ın teknik direktörlüğüne yeniden getirilmiştir. 22 Ekim 2010 'da Florya Metin Oktay Tesislerinde 1.5 yıllık sözleşme imzalamıştır. 25 Mart 2011 tarihinde sözleşmesi feshedilmiştir . 

Başarıları

Kulüp
Avrupa Süper Kupa (1986, 2000)
UEFA Kupası (2000)
UEFA Şampiyonlar Ligi Finali (1989)
FIFA Kulüpler Dünya Kupası Finali (1986)
İspanya Süper Kupası (1990, 1994)
Romanya Ligi Şampiyonluğu (1986, 1987, 1988, 1989)
Romanya Kupası (1987, 1988, 1989)
Türkiye Süper Ligi Şampiyonluğu (1997, 1998, 1999, 2000)
Türkiye Kupası (1999, 2000)
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası (1997, 1998)
TSYD Kupası (1997, 1998, 1999)
Anglo-İtalya Kupası (1994) 

Romanya
2010 Dünya Kupaları tarihinin en değerli 100 futbolcusu arasına seçildi
Romanya Milli Takımı ile en çok uluslararası turnuvaya katılan futbolcu(3 Avrupa Şampiyonası, 3 Dünya Kupası)
Romanya milli futbol takımının en çok gol atan futbolcusu (35 gol) 

Bireysel 
1985 Romanya Ligi gol kralı
1985 Yılın Romanyalı futbolcusu
1986 Romanya Ligi Gol Kralı
1987 Yılın Romanyalı futbolcusu
1988 UEFA Şampiyonlar Ligi gol krallığı
1993 Yılın Romanyalı futbolcusu
1994 Yılın Romanyalı futbolcusu
1994 FIFA Dünya'da Yılın Oyuncusu Ödülünde son 5(4.)
1994 Ballon d'or ödüllerinde son 5(4.)
1994 94 Dünya Kupasında En İyiler Takımı 'na seçildi (FIFA Dünya Kupası Ödülleri)
1997 Yılın Romanyalı futbolcusu
1998 Türkiyede Yılın Futbolcusu
1999 Yılın Romanyalı futbolcusu
1999 Türkiyede Yılın Futbolcusu
2000 Türkiyede Yılın Futbolcusu
2000 Yılın Romanyalı futbolcusu
2000 Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası(UEFA Kupasından Dolayı)
2004 UEFA Jübile Ödülü
2004 FIFA 100 listesine girdi
2005 World Soccer tarafından gelmiş geçmiş en iyi 25. oyuncu seçildi
2007 Romanya'da yüzyılın en iyi futbolcusu seçildi
2010 Dünya Kupaları tarihinin en değerli 100 futbolcusu arasına seçildi
Romanya Milli Takımı ile en çok uluslararası turnuvaya katılan futbolcu(3 Avrupa Şampiyonası, 3 Dünya Kupası)
Romanya milli futbol takımının en çok gol atan futbolcusu (35 gol)