HABER /  SAĞLIK

Fransız basını yazdı! İşte Türk halkının koronavirüse karşı gizli silahı

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesi sonrası Türk halkı koronaya karşı koruduğu söylenen kolonyaya hücum etti. Türk halkının, bu durumu Fransız basınının ilgisini çekti. AFP, koronavirüsle mücadelede ‘Türklerin gizli silahının’ kolonya olduğunu yazdı.

Abone ol

AFP haber ajansı, misafirperverliğin sembolü olarak görülen kolonyanın bir anda nasıl salgınla mücadelede ‘gizli silah’ haline geldiğini haberleştirdi. AFP, yüksek derecede alkol içerdiği için pek çok Türk’ün kolonyayla ellerini ve yüzlerini temiz tutmaya çalıştığını ve böylece virüse yakalanma riskini önlediklerine inandığını yazdı.

İlk resmi vakanın duyurulmasından önce pek çok mağazada kolonya kuyrukları oluştuğunu aktaran AFP, salgının yayılmasıyla artık pek çok yerde kolonya stoklarının tükendiğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kolonyanın el dezenfektanı olarak kullanılabileceği’ açıklamasının ardından kolonyaya talebin daha da arttığı kaydedildi.

Online siparişler askıya alındı

Türkiye’nin önde gelen kolonya üreticilerinden Eyüp Sabri Tuncer ile de görüşen AFP, firmanın geçen haftalarda on binlerce sipariş aldığını aktardı.Firmanın genel müdür yardımcılarından Atilla Arıman, “Müşterilere sağlıklı bir teslimat yapabilmek için, online siparişleri askıya aldık” dedi.

Kolonya en az yüzde 70 alkol içeriyor

AFP, Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Bülent Ertuğrul’un görüşüne de yer verdi.Virüsten korunmanın en iyi yolunun elleri su ve sabunla yıkamak olduğunu söyleyen Ertuğrul, “Eğer su ve sabun yoksa en az yüzde 60 oranında alkol içeren bir dezenfektan iş görebilir. Alkol iyi bir çözücüdür, viral zarfı yok eder. Bildiğimiz kadarıyla kolonya en az yüzde 70 alkol içeriyor. İşte bu nedenle koronavirüse karşı iyi bir dezenfektan” dedi.Türkiye’de şimdiye kadar salgın nedeniyle 37 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı 1529’a yükseldi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ürkütücü İspanya'da yaşlılar evlerinde ölüyor İtalya hastaları gönderiyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da hava kirliliği yüzde 30 azaldı
Maltepe'de kadın doktor otomobiliyle takla attı
İstanbul Valiliği paylaştı: 112, 155 ve 156'i aramaları yeterli
Belçika'da 2 Türk koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi
Erzurum'da su bidonları ve sehpa ile olimpiyata hazırlanıyor
12. sınıf geometri 1. dönem ders konuları 2020
Yorumlar 1 yorum