BIST 1.127
DOLAR 8,27
EURO 9,67
ALTIN 497,75
HABER /  POLİTİKA

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı'ndan Davutoğlu'na çağrı! Açıklamalı

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “7 Haziran - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye’nin Orta doğu bataklığına atıldığını” öne sürerek, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu sürece ilişkin yaptığı açıklamalarla neyi kastettiğini şeffaf biçimde açıklaması gerektiğini söyledi.  

Abone ol

Yeni parti çalışmaları ile bilinen Eski Başbakan Davutoğlu’nun, Sakarya'da yaptığı tartışma başlatan açıklamalarını değerlendiren eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “Bu açıklamalar gerçekten çok ciddi” dedi.

O sıcak dönemde başbakanlık yapmış bir kişinin, bu şekilde ifadelerde bulunmasının “meseleye ciddi yaklaşılmasını gerektirdiğine” dikkat çeken Öneş, 7 Haziran seçimleri sonucunda ortaya çıkan siyasi tabloda CHP ile ortak hükümet kurulup kurulmaması meselesi olduğuna da işaret etti.

Öneş, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İktidar cephesinde Davutoğlu tarafından yürütülen bir mesele vardı. Önemli bir konuydu. Bu ittifakın kurulamaması Türkiye’de birçok demokratik kesim tarafından kaçırılan bir fırsat olarak değerlendirilmişti. Ondan sonra artan terör olayları, çok ciddi eylemler ile karşı karşıya kaldık. Gerçekten terörü tırmandıran, Türkiye’deki demokratik gelişime engeller ortaya çıkaran ve Türkiye’nin iç ve dış politikasını etkileyen eylemlerdi. Türkiye bu süreçte Orta doğu politikasında farklı adım adımlar atmaya başladı.

'İma ile bu cümlelerini bırakmaması gerekir, açıklaması gerekir'

Orta doğu ateşine, bataklığına girmek durumunda kaldı. Ve iktidar ile muhalefet arasındaki ilişkiler de zayıfladı. Sanıyorum ki bu olaylar çerçevesinde meseleye baktığımızda 

Davutoğlu’nun söylemek istediklerine şeffaflık kazandırılması önem kazanıyor. Bunu beklemek bütün vatandaşların hakkı. O tarihte sorumluluğu olan bir siyasetçinin ima ile bu cümlelerini bırakmaması gerekir. Açıklaması gerekir. Böylece Türkiye kamuoyu da aydınlanmış olur.

Davutoğlu ne demişti?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişinin insan içine çıkamaz sözleriyle gündem yaratmış "Bu anlamda en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem" ifadelerini kullanmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Macron'un eşinin Trump'ı öpmesi G-7 zirvesine damga vuran kareler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TÜBİTAK'a 13 personel alınacak
G.Saray maçında penaltı tartışması! Toroğlu bakın ne dedi?
Fransa'daki G7 Zirvesi'nde liderlerden aile fotoğrafı
Suriye sınırına dikkat çeken askeri sevkiyat
Fatih Terim: Falcao ile ilgili yarın, öbür gün bir açıklama yaparız
Sivasspor Maccabi Tel Aviv canlı maç yayını saat kaçta hangi kanalda?
Yorumlar 14 yorum