BIST 1.092
DOLAR 7,06
EURO 8,42
ALTIN 462,75
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan kadın üniversitesi açıklaması: Neler olur ayrı bir soru işareti

JAPONYA'da fahri doktora verilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son dakika açıklamalar... Türkiye'de kadın üniversitesi konusuna değinen Erdoğan, "olması halinde neler olur ayrı bir soru işareti" diye konuştu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mukogawa Kadın Üniversitesi'ndeki törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Japonya'da 80 üniversite, kadın üniversitesi. Bu bizler için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok. Olması halinde neler olur ayrı bir soru işareti" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Japonya ile dostluk

Japonya'nın en özgün üniversitelerinden  Mukogawa Kadın Üniversitesi'nin şahsıma fahri doktora unvanı takdim etmesinden büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Bu unvanı ömrüm boyunca gururla taşıyacağım. Mukogawa Kadın Üniversitesi'nin Bahçeşehir Üniversitesi ve ülkemizle yakın ilişkilerinin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Üniversite yönetimini, rektörü, senatosu hepsini ayrı ayrı kutluyorum tebrik ediyorum. G20 Zirvesi sebebiyle gerçekleştirdiğim Japonya ziyaretime böylesine anlamlı bir programla başlamak benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır.

Bizler Asya'nın Doğu ve Batu ucunda yer alan iki ülkeyiz. Aramızdaki mesafeye rağmen Türkler ve Japonlar arasında dostluk takdirle karşılanıyor. Japon halkı çalışkanlığıyla her türlü zorluğundan üstesinden gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin 200 yılı aşan tarihiyle tıpkı Japonlar gibi yeni başlangıçların küllerinden yeniden doğuşun tarihidir.

1999 yılında bir mahkeme kararıyla nokta konulmak istenen hikayemiz 2002'den itibaren yeni bir kimlik ve dinamizmle çok daha güçlü bir kadroyla adeta yeniden dirildi. Milletimizin mazisinde de ilk başta bize acı çektiren üzüntü veren hadiselerin daha sonra hayırlara vesile olduğunu görüyoruz.

129 yıl önce meydana gelen ve 532 denizcimizin şehit olduğu Ertuğrul fırkateyni faciası Türkiye ve Japonya arasında dostane ilişkilerin başlamasına netice olmuştur. 2019 senesini Japonya'da Türk kültür yılı olarak ilan ettik. Yıl boyunca Türkiye'nin zengin kültür mirasını Japonya'da tanıtacak pek çok faaliyet düzenliyoruz.

"Kriz kuşağının tam ortasında yer alıyoruz"

Ülkemiz güney komşusu Suriye'de 8 yıldır süren iç savaşla, batısında düzensiz göçle doğusunda istikrarsızlıkla mücadele ediyor. Kriz kuşağının tam ortasında yer alıyoruz. Hem coğrafi konumu ve hem de tarihi kültürel beşeri bağlarımız sebebiyle bu kriz kuşağında yer alan her türlü hadiseyle ilgilenmek zorunda kalıyoruz. Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizdeki tüm krizlerde demokrasinin ve özgürlüklerin yanında yer aldık. Dört milyona yakın göçmene hiçbir ayrım gözetmeden kapımızı ve gönlümüzü açtık.

"Kadınlara hak ettikleri imkanlar ne yazık ki verilmiyor"

İş yerinde, üniversitede kıyafetinden dolayı en fazla ayrımcılığa kadınlar uğruyor. Çoğu zaman ucuz iş gücü olarak görülen kadınları emeği ve alın teri sömürülüyor. Kadınlara hak ettikleri imkanlar ne yazık ki verilmiyor. Aile kavramının erozyona uğradığı dönemde Türkiye olarak kadın hakları için önemli adımlar attık. 40 yıllık siyasi hayatımda elde ettiğim tüm başarıların gerisinde mutlaka kadınların gayreti, emeği ve fedakarlığı bulunmuştur. Kamu istihdamında kadın oranımız yüzde 38'i geçiyor. İş hayatının her alanında kadınlarımız geçmişe oranla çok daha yüksek oranlarda temsil ediliyor.

Özgürlük mücadelemizi her zaman sürdüreceğiz. Şartlar ne olursa olsun Türkiye olarak etnik kimliğine, inancına bakmadan mazlum ve mağdurlara sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Gülse Birsel Ali İhsan Yavuz'a "laf eden karşısında beni bulur" deyip teşekkür etti! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Dünya'da en çok haber takip eden ülkeler belli oldu
Gerekçe sosyal medya paylaşımları! Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkacak
Gürcistan'da bıçakla kadın çalışanı rehin alıp mağaza soymaya kalktı
Facebook'tan kırmızı bildirim kararı! İstenildiğinde kapatılabilecek
HDP Ekrem İmamoğlu’ndan ne bekliyor Saruhan Oluç açıkladı!
Serhat Doğramacı kimdir yaşı kaç Masterchef Serhat nişanlısı
Yorumlar 20 yorum