BIST 1.445
DOLAR 8,29
EURO 10,09
ALTIN 489,56
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan başka belediyelere de kayyum sinyali! 'Dosyaların hepsi masaya yatacak'

HDP'li 3 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde birçok dosyalar var. Bu dosyaların hepsi masaya yatacak." diye konuştu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Terörü, siyasi pozisyon elde etme aracı olarak kullanan iç ve dış faktörler var. Sizin silahla siyasetin ayrışmasına yönelik kararlı tutumunuz bölgede karşılık buldu, son yerel seçimlerde partiniz çok önemli başarı elde etti. Bu iç ve dış faktörlere mesajınız nedir? Türkiye'nin, PKK terör örgütünü tasfiyesi ne aşamada?" sorusuna yanıt veren Erdoğan, şunları söyledi:

"Yanımızda sadece MHP'yi bulduk"

Şunu bütün samimiyetimle söylemem lazım; muhalefetin terörle mücadele diye bir derdi yok. Terörle mücadele şu anda sadece Cumhur İttifakı'nın verdiği bir mücadeledir. Burada biz yanımızda sadece MHP'yi bulduk. Bunun dışında herhangi bir siyasi terörle mücadelede bizim yanımızda yer almadı. Şu anda dağ taş demeden mücadelemiz sürüyor.

CHP'nin kayyum eleştirisi

Malum; üç tane teröre bulaşmış belediye başkanını idari bir kararla görevden aldık. Niye aldık? Çünkü bunlar, fakir fukaranın garip gurebanın alın terini, vatandaşımıza hizmet üretsinler diye belediyelere dağıtılan vergileri illeri için harcamak yerine bakıyorsunuz Kandil'e gönderiyor. Kandil'de bunlar kurşun oluyor. Bunlar tespitli. Biz bunları nasıl olur da hala o makamlarda tutarız. Bir başka önemli nokta daha var. Bu çok daha da ileri.

Mesela diyorlar ki -diyen de CHP- 'Madem bunlar terör suçlusuydu, o zaman bunları niye aday yaptınız?' Bu kadar büyük cehalet olmaz.

Belirlenen süreler içerisinde eğer hakikaten bunların aday olmasına mani bir suç varsa ve bu ilçe ya da il seçim kuruluna gelmişse veya Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilmişse ona müdahale imkanı doğar. Eğer bu oraya gitmemişse müdahale imkanı doğmaz.

Adaylar seçim öncesi soruşturulacak

Fakat şimdi, mesela Adalet Bakanıma da söyledim, yeni dönemde biz bir çalışma yapmalıyız ve bu çalışmayla birlikte de bu işin önünü çok daha rahat kesebiliriz. Nedir o? Ta beldeden, ilçe ve ile kadar seçim öncesi yapılacak olan ve adayların hakikaten herhangi bir suçu olup olmadığının, adaylığına mani hal olup olmadığının daha önceden soruşturulması, bitirilmesi lazım. Yani şimdi yaptığımız soruşturma, kovuşturma meselesinin o zaman yapılması bitirilmesi lazım. Eğer bu o zaman yapılırsa zaten mesele kalmaz.

Yeni kayyum sinyali

Şimdi düşünün; Mardin Belediye Başkanı çok enteresandır. Neymiş, hastaymış. Hasta olduğu için adli kontrolle cezaevinden bırakıldı. Bu kişi neydi? Mahkum değildi ama tutukluydu. Adli kontrolle serbest bırakıldığı halde Ankara-İstanbul yolunda ana muhalefetin başıyla beraber yürüyüş yaptı. Hasta hasta! Kusura bakmasınlar bunları da göz göre göre yutamayız.

Bunların dışında göreceksiniz, inşallah Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde birçok dosyalar var. Bu dosyaların hepsi masaya yatacak.

Yeni dosyalar çıkacak

Ondan sonra da Meclis gereken kararını verecektir. Benim seçim öncesi kampanyalarda söylediğim şeyler var. Siz zannediyor musunuz şu anda belediye başkanı olanların birçoğu hakkında herhangi bir soruşturma, kovuşturma veyahut mahkeme dosyaları çıkmayacak. Çıkacak. Bunlar bizim duygusal olarak vereceğimiz kararlar değil. Yargı verecek kararları. Yargı ne karar verirse verecektir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Erdoğan ve Putin'in helikopter pazarlığı! 'Helikopteri alırsanız yanında arabamız hediye' Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kayseri'de seyyar satıcılık yapan gencin cesedi Kızılırmak'ta bulundu
Müsteşar maaşları 2020 kaç lira oldu derecesine göre müsteşar maaşları
İstanbul'da 30 Ağustos'ta toplu ulaşım ücretsiz!
Fenerbahçe'de büyük temizlik! 18 futbolcuyla yollar ayrıldı
Luiz Gustavo transferi için Fenerbahçelileri üzecek açıklama
Cenk Tosun asist yaptı Everton turladı
Temmuz ayı dış ticaret rakamları belli oldu
Galatasaray, Kayseri deplasmanında siftah peşinde
Kemal Kılıçdaroğlu HDP'li başkanlar konusunda geri vites yaptı!
Süper Lig'de 3. haftanın perdesi açılıyor
Yorumlar 29 yorum