BIST 1.342
DOLAR 7,89
EURO 9,41
ALTIN 458,72
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan ve Merkel'den İdlib görüşmesi

Anadolu Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda İdlib konusunda görüştü.

Abone ol

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasında İdlib konusunda varılan anlaşmayla hem masum sivillerin korunmasını sağladıklarını hem de bölgenin huzuru için hayatlarını ortaya koyan Türk askerinin güvenliğini temin ettiklerini belirtti. 

Yunanistan sınırında yaşanan insanlık dramına da değinen Erdoğan, Yunanistan'ın AB kurucu anlaşmasını ve Cenevre Sözleşmesi'ni dikkate almayacağını açıklamasının, uluslararası hukukun ve AB kurucu anlaşmasındaki değerlerin açık ihlali olduğuna işaret etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile AB arasında göç konusundaki düzenlemelerin işlemediğini ve gözden geçirilmesi gerektiğini de ifade etti.

AB Dönem Başkanı Hırvatistan Başbakanı Plenkovic ile görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Hırvatistan'ın Başbakanı Andrej Plenkovic ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; görüşmede, İdlib'deki gelişmeler, mülteci meselesi ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede; Avrupa Birliğinin (AB) uluslararası yükümlülüklerine riayet ederek sınırlarına ulaşan mültecilere gerekli korumayı sağlama mecburiyeti bulunduğunu ifade ederek, sınırların kapatılmasının Avrupa ülkelerinin uluslararası hukuktan doğan sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağını belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Başkan Erdoğan Belçika'ya gidiyor
HDP Mardin İl Başkanı Perihan Ağaoğlu tutuklandı
Irak'ta koronavirüsü yenen 3 kişi taburcu edildi
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 197'ye yükseldi
Younes Belhanda sözleşmesinin yenilenmesini istiyor
Habertürk stüdyosu karıştı Mete Yarar Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti!
Yorumlar 13 yorum