BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan en büyük tehdidi açıkladı

Başbakan Erdoğan, kanaatin zıddı olan hırsın, küresel huzurun ve barışın önündeki en büyük engel olduğunu açıkladı.

Abone ol

Başbakan Erdoğan, “Kendi iktidar hırsları için çocukları dahi katledenlere göz yumanların, bunu görmezden gelenlerin, sırtını dönenlerin çocuklarına, torunlarına bırakacak yaşanabilir bir dünya olamaz" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslarası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Asya Pasifik Perakende Kongresi ve Fuarı'nın açılışına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Suriye ve Mısır'da yaşanan olayları ve dünyanın aldığı tavırları eleştirdi.

Ahilik teşkilatını anlatan Erdoğan, kanaatin yerini alan hırsa dikkat çekekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bizim esnafımız dükkanını dua ile açar müşterisini beklemeye başlardı. Buna bugün dahi siftah denir. Eğer komşu dükkan siftah yapmadıysa gelen müşteriyi komşusuna yönlendirirdi.

SORUNLARIN TEMELİNDE HIRS VAR

Kanaatsizlik de bütün dinlerde kınanmış tavırdır, kanaatin zıddı hırstır. Eğer bir yerde sınırsızca tüketme hırsı varsa biliniz ki orada adaletsizlik de vardır zulüm de vardır yoksulluk da vardır. Bugün küresel ölçekte yaşadığımız sorunların temelinde bu hırs vardır. İklim değişikliği çevre kirliliği gibi sorunların altında hırsı göreceksiniz. Küresel ekonomik krizi analiz ettiğinizde altında sınırsız kazanma ve harcama hırsı olduğunu göreceksiniz.

KOMŞUSU AÇKEN TOK YATIYORSA

Biri yer biri bakar kıyamet işte ondan kopar, komşusu açken tok yatıyorsa orada çürüme başlamıştır. Buna tedbirler üretmek bizlerin siyaset liderlerinin sizin içinizdeki ticari liderlerin de önemli görevidir."

BM NEYE YARAR?

"Somali'deki açlığa göz yuman dünyanın geleceği yoktur. Farklı bir dünyanın olacağına ben yürekten inanıyorum." diyen Erdoğan sözü BM'nin mevcut yapısına getirdi:

"Hala BM güvenlik konseyi kararını veremiyor. BM neye yarar. BM barış için kurulmuş bir kuruluştur. 196 tane üyesi var. Peki görevini yapabiliyor mu. Maalesef yapamıyor. O zaman sorarlar. Niye kurduk biz BM teşkilatını? Ama 5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş olan bir dünya adil bir dünya olamaz. 5 tane. Ama şimdi ben diyorum ki bizim gençlerimiz şimdi güzel bir kampanya başlattılar. Dünya 5'ten büyüktür. 5'ten büyük olan dünya artık görevini yapması lazım. Bugün Somali'ye yarın bana diye düşünerek bu adımları atması lazım. Barış, huzur,refah istiyorsak bu adımların atılması lazım. 2 tane üye bütün adımları kilitleyebiliyor. 1 üyede yapabiliyor. Bu sistemin dönerli olması şart.

Belli kişilerin egemen olduğu bir BM güvenlik konseyinin huzura destek sağlamasına mümkün olduğuna 11 yıllık başbakan tecrübemle ben inanmıyorum. Bunları BM'de yaptığım konuşmalarda da dile getirdim. Birçoğunun işine gelmiyor. G-20'de de açıkça ortaya koydum. İşlerine gelmiyor. İstiyorlar ki dünyayı biz yönetelim. Sadece bizim dışımızda kimse müdahale etmesin. Haklı ve haksızı hep birlikte söylemek zorundayız. Mısır'da 70 yıldan sonra bakıyorsunuz yüzde 52 ile iş başına getirdiği bir cumhurbaşkanını kendi milli savunma bakanı yaptığı kişi askeri darbe ile indiriyor. Nerede dünya? Hani demokrasi diyordunuz. Hani halkın iradesine saygı duyuyordunuz. Kimseni buna saygısı yok. Askeri darbeden memnun olduğunu ifade eden batılı ülkeler var. Eğer demokrasi diyorsak samimi isek bu adımların da atılması lazım.

MİLLETİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Orada binlerce insan katlediliyor. 17-18 yaşındaki kızlarımız katlediliyor. Nerede dünyadaki kadın hakları savunucular ortada yok. Nerede insan hakları savunucuları. Ortada yok. Çünkü öldüren ve ölen bu mesele çok önemli. Şu anda Suriye'de 7 milyon insan göçmen durumda. 5 milyonu Suriye'de 500 bini bizim ülkede. Şu anada kadar 2 milyar dolar yatırımız var. 1 buçuk milyonu Lübnan ve Ürdün'de. Bize şu ana kadar yurt dışından gelen destek 135 milyon dolar. Diğerleri tamamen Türkiye olarak biz karşıladık. Milletimize çok teşekkür ediyorum. Milletime sağ olsun var olsun diyorum. Çünkü böyle bir şey de hükümetinin arkasında durdu."

ÖNCEKİ HABERLER
Cemil Çiçek Hamaney ile görüştü!
Cemil Çiçek Hamaney ile görüştü!
Türk futbol tarihinde hangi maçlar tatil edildi ?
Türk futbol tarihinde hangi maçlar tatil edildi ?
Derbi gözaltıları için flaş karar
Derbi gözaltıları için flaş karar
Saldırıdan böyle kaçtılar
Saldırıdan böyle kaçtılar
Sarısülük davası ertelendi
Sarısülük davası ertelendi
Ahilik felsefesinin değerleri benimsenseydi...
Ahilik felsefesinin değerleri benimsenseydi...
TÜBİTAK yine bir ilki gerçekleştirdi
TÜBİTAK yine bir ilki gerçekleştirdi
21 çeşit hastalığa yakalanana maaş
21 çeşit hastalığa yakalanana maaş
Obama silah yasalarında reform istiyor
Obama silah yasalarında reform istiyor
Erdoğan’dan BM’ye tepki
Erdoğan’dan BM’ye tepki