HABER /  EKONOMİ

Enflasyon verisi sonrası gerileyen dolar tekrar yükselmişti! İşte son durum

Enflasyon verisinin sonrası gerileyen dolar/TL, bireylerin döviz alımlarına vergi artışı yapılacağı yönündeki haberin de etkisiyle tekrar yükselmişti. Dolar/TL güne 5.62 seviyesinde başladı.

Abone ol

Bankacıların yaptığı hesaplamaya göre, ilgili düzenleme bireysellerin döviz alımlarında yaşanabilecek caydırma etkisi hesaba katılmadığında bütçeye her yıl birkaç milyar TL gelir artışını da sağlayacak. Ancak bankacılar adımın esas amacını gelir artırmak olarak görmediklerini amacın dolarizasyonu caydırmak olduğunu belirtiyorlar.

İyimserlik azaldı

Enflasyondaki düşüş sonrası kuvvetlenen iyimserliğin BSMV haberi ardından kademeli olarak azaldığını söyleyen bir bankanın döviz işlemcisi, “Nominal olarak düşük kalsa da TL’de sabah benzer para birimlerine kıyasla gözlenen daha iyi performansı ciddi şekilde azalttığını görebiliyoruz. Kurda ilk etapta 5.60 seviyesinin ardından 5.55 ve 5.50 seviyeleri önemli. Bu seviyelerin kalıcı olarak kırılması durumunda döviz birikimi yüksek bireylerin yeniden döviz alımı isteyip istemeyeceğini izleyeceğiz” dedi.

"Kur hala teknik direncinin altında"

Başka bir bankacı da BSMV’nin yanı sıra enflasyon verisinin ardından TCMB’nin daha güçlü bir faiz indirimine gitme ihtimalinin de kurda fiyatlandığını söyleyerek, “Ancak şimdilik güçlü bir atak yok, kur hala teknik direncinin altında seyrediyor. TCMB’den 25 Temmuz’da güçlü bir faiz indirimi gelirse piyasa bunu erken olarak okuyabilir” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sıcaklara veda! Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İncir, orman ağacı kapsamına girdi ormanlara incir dikilebilecek
Aksaray'da yolcu otobüsü devrildi! Çok sayıda yaralı var
Honduras'ta balıkçı teknesi battı 26 kişi öldü
Adana'da polisin şehit edilmesini planlayan firari hain yakalandı
Trabzonspor, Nemanja Andusic'i transfer etti
Şehit sözleri anlamlı şehit duaları şehitlerimiz için dualar
Yorumlar 1 yorum