BIST 1.345
DOLAR 8,31
EURO 10,00
ALTIN 476,51
HABER /  POLİTİKA

Emekli amirallerin bildirisi tartışmasında Mustafa Sarıgül safını seçti

Anadolu Ajansı

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki göstererek, "Millet iradesinin üstünde hiçbir iradeyi kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Abone ol

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bazı emekli amirallerin açıklamasının haddini aştığını, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Sivil toplum kuruluşları ve esnaf ziyaretinde bulunmak üzere kente gelen Sarıgül, partililerle Selimiye Camisi'ni gezdi. Daha sonra gazetecilere bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Sarıgül, Türkiye'de ne yazık ki demokrasinin yeteri kadar kavranmadığını, demokrasinin ne olduğunu hala anlamayanların olduğunu belirtti.

"Kabul edilebilir bir olay asla değildir"

Türkiye'deki herkesin sandığa saygı göstermesinin şart olduğunu ifade eden Sarıgül, "Herkes, görüş ve düşüncelerini söylemekte serbesttir. Ancak askerlerimiz, sadece bayrağımız ve toprağımızı, hudutlarımızı korumakla görevlidir. Siyasal gelişmeler mutlaka ülkedeki siyasi partilere bırakılmalıdır. Kışlaya siyaset girmemelidir. Kışla da siyasete karışmamalıdır. Niye gece yarısı? Niye generaller? Kabul edilebilir bir olay asla değildir." dedi.

"Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 03.00'te neden ihtiyaç duyulmuştur?"

Sarıgül, Montrö Sözleşmesi'nin Türkiye'nin tapusu olduğunu, uluslararası alanda son derece önemli diplomatik bir başarı olduğunu ifade etti. Açıklamanın haddini aştığını, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesinin mümkün olmadığını aktaran Sarıgül, şunları kaydetti:

"Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 03.00'te neden ihtiyaç duyulmuştur? Bunların üzerinde detaylı bir şekilde durmak gerekir. Türkiye Değişim Partisinin anlayışı seçimle gelen mutlaka ve mutlaka seçimle gitmelidir. En büyük güç, ülkemizde yurttaşlarımızın demokratik gücüdür. Millet iradesinin üstünde hiçbir iradeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Muhalefet partileri görevlerini bugüne kadar yapamadıkları için, birileri bildiri yazma arayışına girmiştir. Türkiye Değişim Partisi herkesi sağ duyulu davranmaya, demokratik hak ve özgürlüklerin korunması noktasında kararlı bir şekilde duruş almaya davet etmektedir."

Sarıgül, açıklamanın ardından esnafı ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Sinovac mı Biontech mi? Prof. Dr. Necmettin Ünal hangi aşıyı olduğunu açıkladı
Lise öğrencisi geliştirdiği robot köpek ile TÜBİTAK yarışmasında Türkiye finalisti oldu
İstanbul'da feci olay! Boşanmak isteyen eşini bıçakladı
Fazıl Say'dan CHP'ye eleştiri: Bırakın korkuyu bize cesur insanlarla gelin
Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final heyecanı başlıyor
Teknoloji devi LG, akıllı telefon birimini kapattığını açıkladı
Abdulkadir Selvi sordu! Ekrem İmamoğlu bildiriye karşı neden suskun?
Darbe imalı 'Montrö' bildirisi soruşturmasından bomba detaylar! Muvazzaf paşalarla ilgilisi ne
Irak’ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi
Süper Lig'de 33. hafta hakemleri açıklandı!
Yorumlar 15 yorum