BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Elektrikli scooterlarda yeni dönem! İBB düğmeye bastı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin elektrikli scooterlarla ilgili hazırladığı yönetmeliğe göre hizmet veren firmaların yerine getirmesi gereken yükümlülükler olacak ve scootelara özel plakalar verilecek.

Abone ol

Son zamanlarda İstanbul sokaklarında sıklıkla görülmeye başlanan elektrikli scooterlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) harekete geçti.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, firmaların hizmet vermesi için gereken koşulları, plaka zorunluluğunu ve ücret tarifesinin şekillendirilmesine dair ayrıntıları anlattı.

Eğitim verecekler

Paylaşımlı scooter sektörünü düzenlemek amacıyla Elektrikli Kaykay (scooter) Yönetmeliği hazırlayan İBB, konuyu UKOME toplantısında değerlendirdi. Buna göre alt komisyona gönderilen yönetmelik, bu alanda yaşanan çeşitli mağduriyetlerin giderilmesini amaçlıyor. Sektör temsilcileri ve akademisyenlerle yapılan üç aylık görüşmeler sonunda yönetmeliğin hazırlandığını söyleyen İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, şunları söyledi:

Yönetmelik, sektörel açıdan rekabetin ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini amaçlarken hem de bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenli sürüşünü önemseyen bir içeriğe sahip.Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereğince hem kullanıcılarına mobil/web uygulama üzerinden eğitim vermek zorunda ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak.

Bin scooter ve kalite yönetim belgesi şartı

Milliyet'ten Gülden Çoktan'ın haberine göre; Cihan, paylaşımlı scooter hizmeti verecek işletmelerin başvuru şartları arasında en az bin scootera ve altı adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olmak zorunluluklarının getirileceğini söyledi. Cihan'ın çalışmanın içeriği ile ilgili verdiği diğer bilgiler şöyle:

Ücret tarifesi

Yönetmelik, paylaşım ücretlerinde taban ve tavan fiyatlarını belirlerken bu sınırları elektronik tam bilet ücretine göre düzenleyecek. Taban ve tavan fiyat kriterleri hem lisans sahibi olacak firmaları mağdur etmeyecek hem de küçük ölçekli firmaların rekabet ortamında ayakta kalabilecekleri piyasa koşullarını yaratmayı amaçlamakta. Buna göre yönetmelik gereği scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti üçte biri tam elektronik ücretinin altında olamayacak.

Cezai yaptırım uygulanacak

Hem kullanıcıya hem de lisans sahibi işletmeye çeşitli cezaları içeren bir yaptırım cetveline sahip yönetmelik, scooterlerın tüm yönlerden görülebilir kimlik numarasına (plaka) sahip olmasını gerektiriyor. Böylece araçların kullanım sırasında ve kullanım dışı zamanlarda sebep olabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesini sağlanacak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bayram dönüşü trafik yoğunluğu! İstanbul trafiği kilitlendi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Aykut Kocaman'dan Alanyaspor'a olumsuz yanıt
TFF kulüplerin harcama limitlerini açıklayacak
Kurultay sonrası Kılıçdaroğlu bu hafta yeni kurmaylarını seçecek
Juventus, Merih Demiral'ı Şampiyonlar Ligi kadrosuna dahil etti
Şanlıurfa'da taziye ziyaretleri yasaklandı
Hacamat günleri 2020 ekim ayı hacamat günleri takvimi
Yorumlar 12 yorum