BIST 2.011
DOLAR 13,47
EURO 15,27
ALTIN 793,59
HABER /  EKONOMİ

Doların gerçek kuru bakın kaçmış? Ekonomist Kerem Alkin açıkladı

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Profesör Doktor Kerem Alkin, Çin'de 1 doların 7.2 yuan olduğunu belirterek, Çin'in ekonomide küresel aktör olduğunu belirterek, "Demek ki 1 dolar eşittir 7,2 TL tartışmamız gereken bir konu değil. Yeni düzende mutlaka rekabetçi ekonomi gerekli." dedi.

Abone ol

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Profesör Doktor Kerem Alkin, dün akşam CNN Türk Tarafsız Bölge'de Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarını değerlendirdi.

Prof. Dr. Alkin'in açıklamalarından notlar;

*Hiç tartışmasız milli bağımsız ekonomi en önemli başlığı oluşturmakta. Bunu inşa etmek kolay değil. 27 Mayıs ihtilaliyle gelen sürece baktığınızda Sayın Adnan Menderes, Sayın Turgut Özal'ın bugün ise Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ekibiyle verdiği milli bağımsız ekonomiyi inşa etme süreci var.

*Bu ülkenin tasarruflarını güçlendirmeye yatırımları güçlendirmeye, Türkiye için sürdürülebilir kalkınma sürecini oluşturmaya yönelik önemli bir mücadele süreci.

*Ekonomi alanındaki bir grup uzmanın, akademisyenin konuya ekonomik yaklaşmaktan çok siyasi yaklaştığını ifade etmek lazım. Türkiye'de ekonomi uzmanlarının bir kısmının siyasi görüşleri Ak Parti ile farklı noktada buluşuyor. Bu nedenle de uzun zamandır iktidarda olan Ak Parti'nin yerine bugün de tesadüfen Ak Parti'nin 19. kuruluş yıl dönümünü kutlandığı günün içindeyiz.

*Uzunca bir süredir kendilerinin sempati duyduğu partiler yerine pek de gönül vermedikleri Ak Parti'nin iktidarda olmasından dolayı adeta ekonomide kırılma yaşanması halinde gönül verdikleri partinin iktidar olabileceği umuduyla son derece sert görüşlerini ekonomik nedenlerle değil siyasi nedenlerle belirten bir kesimden bahsediyoruz.

"Küreselci çevre senelerdir Türkiye'ye bir rol biçmişler"

*Bu bir cephe... Ama bir başka ilginç cephe var. Bu cephe uluslararası küreselci bir derin yapıyla farklı ilişkileri olan bizim çok alışmadığımız tarzda ilişkileri olan bazı uzmanlar da söz konusu. Bu uzmanlar ise açık ve net küreselci çevre senelerdir Türkiye'ye bir rol biçmişler. Türkiye kendi coğrafyasında oyun kurucu bir ülke olmayacak böyle bir Türkiye figürü, modeli oluşturulmuş.

*Tabii Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan olarak iktidara geldikleri günden itibaren Türkiye üzerine çizilmiş olan, hazırlanmış olan bu kıyafetin içinde yer almak istemediğini belirterek Anadolu devrimini başlatınca 200 milyar dolar ihracata koşan geçen sene 55 milyar dolarla tarihindeki en yüksek hizmet ihracatı rekorunu kıran bir Türkiye farklı bir alana doğru gelince Mavi Vatan stratejisiyle Doğu Akdeniz'deki haklarımızı sorgulamaya Libya, Lübnan, Suriye ve Irak olmak üzere her coğrafyayla ilgilenmeye başlayınca askeri kabiliyetlerimizi ortaya koymaya başlayınca işin farklı bir rengi ortaya çıktı. Türkiye'nin istenen rotaya dönebilmesi adına sürekli olarak buradaki taraftarları aracılığıyla hesaplı sistematik bir algı operasyonu yürütüldüğünü ifade etmemiz gerekiyor.

Dolar kurunun olması gereken seviye 6,9 TL

*Şunu anlamamızla yarar var. Temelde bir ülkenin enflasyon nedeniyle parasının değer kaybetmesi dünyadaki diğer yabancı para birimlerine karşı değerinin ayarlanması sürecini beraberinde getirir. 1 Ocak 2003'ten Şu ana kadar biriken TÜFE enflasyonunu ya da Üretici enflasyonunu dikkate alarak aynı dönemde ABD'de birikmiş enflasyona bölerek 31 Aralık 2002'de dolar 1,6433 TL'ymiş bu kat sayılarla bu rakamı çarptığımızda 6,91 TL çıkıyor. 

Zaten Türkiye'de 2003'ten beri biriken enflasyonla dolar kurunun olması gereken seviye 6,9 TL. Dolayısıyla şu anda 7,2-7,3 bandında olan dolar zaten olması gereken seviyeye uzak bir seviye değil. Doların şu anki seviyesi olması gereken bantta. Senelerce zaman zaman başka ekonomi yönetimlerinin tartıştığımız yazdığım Türk lirasının aşırı değerlenmesine göz yumarak taktiksel hata yaptık. 

"Yeni milli bağımsız bir ekonomi sürecine giriyoruz"

Sayın Bakanımız Berat Albayrak diyor ki Türkiye'nin çok yanlış taktikle yeniden ithalat cenneti olduğu, kurdan dolayı dayak yediği ihracat yapılamayacak hale gelindiği bir ekonomi olmasını engelleyecek, sıcak paraya bağımlı yapacak bir Türkiye'den sıyırıyoruz ve yeni milli bağımsız bir ekonomi sürecine giriyoruz. Rekabetçi ekonomide bugünkü rakamları gösteriyor. 

Döviz kurlarına Çin örneği

1 dolar eşittir 7,2 yuan. Hiç Çinlilerin 1 dolar eşittir 7,2 yuandan bir rahatsızlık duyduklarını, ah ah biz dolar cinsinden fakirleştik diye açıklama yaptıklarına şahit oluyor musunuz? Bu Çin'in güçsüz bir ekonomi olduğu anlamına mı geliyor? Şu anda ABD ile küresel güç olarak yarışan Çin'den bahsediyoruz. Parasının değeri 1 dolar eşittir, 7,2 yuan. 

Demek ki 1 dolar eşittir 7,2 TL tartışmamız gereken bir konu değil. Tartışmamız gereken konu Türkiye'yi nasıl rekabetçi olarak tutacağız. Tabii ithalat da ucuz olmamalı. Makineler, enerjiyle güvenilir liman oyun kurucu Türkiye'ye odaklanmamız gerekiyor. Yeni düzende mutlaka rekabetçi ekonomi gerekli. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Mars görüntülerini yayımladı işte NASA'dan 'Kızıl Gezegen' paylaşımı
Foto Galeri Mars görüntülerini yayımladı işte NASA'dan 'Kızıl Gezegen' paylaşımı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
YSK'dan Muharrem İnce'ye 'sandık kurulu' yanıtı İsmail Saymaz paylaştı
YSK'dan Muharrem İnce'ye 'sandık kurulu' yanıtı İsmail Saymaz paylaştı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Ersun Yanal mesaj gönderdi: İstifa şerefli bir müessesedir
Ersun Yanal mesaj gönderdi: İstifa şerefli bir müessesedir
Adana'da yaşandı! Polis memuru silahını temizlerken kendisini yaraladı
Adana'da yaşandı! Polis memuru silahını temizlerken kendisini yaraladı
Beyoğlu'nda sinekler acı gerçeğe götürdü komşular polise haber verdi
Beyoğlu'nda sinekler acı gerçeğe götürdü komşular polise haber verdi
ABD'de Kovid-19'dan yaşamını yitirenlerin sayısı 169 bin 161’e yükseldi
ABD'de Kovid-19'dan yaşamını yitirenlerin sayısı 169 bin 161’e yükseldi
Aytemiz Alanyaspor üç isme birden imza attırdı
Aytemiz Alanyaspor üç isme birden imza attırdı
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Teslim olan terörist sayısı 129'a yükseldi
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Teslim olan terörist sayısı 129'a yükseldi
Samsun'da arazi kavgasının sonu yine ölüm oldu
Samsun'da arazi kavgasının sonu yine ölüm oldu
CHP'den Muharrem İnce'ye çok sert yanıt! İnce'nin her iddiasına cevapları var
CHP'den Muharrem İnce'ye çok sert yanıt! İnce'nin her iddiasına cevapları var