BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  POLİTİKA

Dışişleri Bakanlığı'ndan Charlie Hebdo'ya 'Hz. Muhammed karikatürü' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Charlie Hebdo dergisinin dinimize ve Peygamberimize yönelik saygısızlık içeren karikatürleri yeniden yayımlama kararını şiddetle kınıyoruz." sözleriyle sert tepki gösterdi.

Abone ol

2015 yılında yayımladığı karikatürler nedeniyle saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden yayımlayacağını açıkladı.

Charlie Hebdo'nun tutumuna sert tepki gösteren Aksoy'un açıklaması şöyle: 

"Kararı şiddetle kınıyoruz"

Charlie Hebdo dergisinin dinimize ve Peygamberimize yönelik saygısızlık içeren karikatürleri yeniden yayımlama kararını şiddetle kınıyoruz. Başta Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere Fransız makamlarının bu konuyu ifade özgürlüğü kapsamında izah etme çabaları da kabul edilemez.

Müslümanlara yönelik bu hakareti ve saygısızlığı basın, sanat veya ifade özgürlüğü ile gerekçelendirmek mümkün değildir.

Her fırsatta kendilerinin demokrat ve özgürlükçü olmalarıyla övünenlerin İslam ve yabancı düşmanlığını körükleyen bu tür ırkçı ve ayrımcı eylemleri kullanarak, Fransa ve Avrupa’daki yeni kuşak faşistlerin ve ırkçıların değirmenine su taşıdıklarını iyi bilmeleri gerekir.

"Avrupa'daki dostlarımızı net tavır almaya davet ediyoruz"

Kendi ülkesinde barış içinde yaşayan milyonlarca Müslümanı her gün farklı şekilde ötekileştirmeye kalkan bu hastalıklı zihniyet toplumsal uyum, birliktelik ve eşitliğe darbe vurmaktadır. Buna bilinçsiz şekilde sahip çıkanlar ise kendi toplumsal barışlarına zarar verdiklerinin farkında olmalıdır.

Avrupa’daki dostlarımızı ve siyasileri son günlerde giderek artan ve kutsal değerlerimizi hedef alan bu tür saldırılara karşı net tavır almaya davet ediyoruz.

Ne olmuştu?

Charlie Hebdo, saldırganlara yardım etmekle suçlanan 14 zanlının yargılanacağı davadan bir gün önce sıradışı bir karar aldı. Charlie Hebdo, Müslümanların önemli bir kısmının tepkisini çeken ve saldırıya gerekçe olarak gösterilen Hz. Muhammed karikatürlerini özel bir sayıda yeniden yayımlayacağını duyurdu.

Derginin yöneticisi ve çizer Laurent ‘Riss’ Sourisseau, “Asla boyun eğmeyeceğiz, asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Derginin kapağında, ilk olarak 2005’te Danimarka’da Jyllands-Posten adlı gazetede yayımlanan ve ardından 2006’da Charlie Hebdo tarafından yeniden basılan 12 karikatür yer alıyor. Ortada ise 2015 yılındaki katliamda öldürülen ve ‘Cabu’ olarak bilinen Jean Cabut tarafından çizilen Hz. Muhammed tasviriyle birlikte ‘Bunların hepsi, sadece bunun için’ ifadesi bulunuyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Samsun'dan dehşete düşüren görüntüler! Çocuğunu havaya kaldırıp çekyata fırlattı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
26 yıldır polisten kaçan katil zanlısı Bursa'da yakalandı
THE Dünya Üniversite Sıralamaları 2021 açıklandı! Listede Türkiye'den 44 üniversite var
Dünya'nın yörüngesinde görev yapan Hubble'dan 'supernova' paylaşımı
Samsun'da kadın doktor 4 kez savaştığı kansere 5'incide yenik düştü
Kim Jong-un Beyaz Saray Sözcüsü Sanders'a asılmış! 'Trump ülken için kendini feda et dedi'
Halis Aygün'den pandemi döneminde uygulanacak sınavlara ilişkin açıklama
Ankara Tabip Odası güncel rakamı açıkladı: 693 sağlık çalışanı pozitif vaka çıktı
Galatasaray ve Beşiktaş arasında Kurzayev savaşı
Aksaray'da karantinaya uymayanlar barınma merkezinde zorunlu gözetimde tutulacak
Merkez Bankası'ndan 10 milyar TL'lik hamle geldi! Piyasada sıkılaştırma adımları
Yorumlar 3 yorum