BIST 1.459
DOLAR 8,35
EURO 10,12
ALTIN 498,37
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğal gaz müjdesi dünyada gündem oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karadeniz'de doğal gaz bulunduğunu açıklaması dünyada gündem oldu. Yabancılar, yeni keşfin Türkiye'nin elini güçlendirdiğini söylüyor.

Abone ol

Merkezi İskoçya'da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie'den yapılan açıklamada; Türkiye'nin Karadeniz'de daha önce açıkladığı 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfinin artış göstereceği öngörüsünde bulundukları anımsatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Wood Mackenzie'nin baş analisti Ashley Sherman, "Türkiye'nin Karadeniz'de açıkladığı son doğal gaz keşfiyle ulaşılan 540 milyar metreküp rezerv doğal gaz ihtiyacını ağırlıklı olarak ithalatla karşılayan ülkenin yaklaşık 12 yıllık talebine eşdeğer" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin stratejik hedefinin bu miktarı artırmak olması gerektiğinin altını çizen Sherman, "İlk üretim için açıklanan 2023 tarihi hala iddialı görünüyor. Tedarikle ilgili atılacak adımlar için hızlandırılmış bir zaman çizelgesi siyasi ve ekonomik önemi ne olursa olsun pahalı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Analist Ashley Sherman, şunları kaydetti:

"Sakarya Gaz Sahası'ndaki keşiften bu yana net olan bir şey var. Türkiye'nin Karadeniz başarısı, boru hatlarıyla doğal gaz satın aldığı Azerbaycan, İran ve Rusya ile müzakerede elini güçlendirdi. Türkiye'nin daha düşük fiyatlar, daha düşük hacimler ve daha fazla sözleşme esnekliği için zorlama şansı var. Hatta nisanda Azerbaycan'la sona eren uzun vadeli kontratın devam eden görüşmelerinde bile bu avantaj masada bulunuyor diyebiliriz."

ÖNCEKİ HABERLER
TFF ile yapılan toplantı sonrası flaş yabancı sınırı açıklaması
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Muğla Datça açıklarında 4.1 büyüklüğünde deprem
Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu'dan Sedat Peker iddialarına yanıt
İklim krizinin G7 ülkelerine faturası 5 trilyon dolar olacak
Bakan Dönmez: Karadeniz'de bu yıl yeni keşif kuyusu açılabilir
HDP'ye yeniden kapatma davası açıldı
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
ABD'de yeni koronavirüs vakalarının dörtte biri çocuk
Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta toplu balık ölümleri
Yorumlar 36 yorum