BIST 1.411
DOLAR 8,68
EURO 10,35
ALTIN 499,99
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB üyeliğinden hiçbir zaman vazgeçmedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen AB Büyükelçiler Toplantısı'nda önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, Doğu Akdeniz, Kıbrıs meselesi ve terörle mücadele konusunda AB'nin tavrına sitem etti. Erdoğan bunların yanında, 'AB üyeliğinden hiçbir zaman vazgeçmedik' dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Toplantıda Erdoğan Avrupa ülkelerine kritik önemde mesajlar verdi. AB'nin terör ve sığınmacı konusunda Türkiye'yi yalnız bırakmasından yakınan Erdoğan 'Ülke olarak uzun vadeli bakış açısıyla olumlu gündem oluşturmak ve ilişkilerimizi yeniden rayına oturtmak için hazırız. Brexit ile beraber artan belirsizlik ancak Türkiye'nin Avrupa ailesinde hak ettiği yeri almasıyla giderilebilecektir' dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

Salgın, mücadelede tüm insanlığın aynı gemide olduğunu hatırlatmıştır. Hiçbir ayrım yapmadan 156 ülkeye, 11 uluslararası kuruluşa tıbbi destek sağladık. 100 bin vatandaşımızı ülkemize getirirken, 38 bin yabancıyı da destek vermek suretiyle ülkelerine gönderdik.

Tüm bunları insanlık ailesine karşı kendimizi mesul hissettiğimiz için yaptık. Yardım faaliyetlerimizi bundan sonra da devam ettireceğiz. Aşı çalışmalarında elde edilen başarılar umudumuzu artırıyor. Aşıyı vatandaşlarımıza gönüllülük esasına dayalı olarak uygulamaya yakında başlıyoruz.

İnsan deneyi aşamasındaki yerli aşılarımızı, gerekli onayların ardından milletimizle birlikte tüm insanlığa sunacağız. 

Doğu Akdeniz gerginliği

Geçtiğimiz yıl çoğu suni olarak üretilen birçok sorunla uğraşmak zorunda kaldık. Stratejik körlük olarak nitelediğimiz tavrın en somut göstergesi Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesidir. Türkiye 2 konuda da ciddi haksızlıklara maruz kaldı.

Altını çizerek belirtmek isterim ki; Türkiye, Akdeniz'de gerilimden değil barıştan, iş birliğinden, hakkaniyetten yanadır. Yunanistan'ı gerginliği artıracak faaliyetlerden vazgeçmeye davet ediyoruz. 25 Ocak'ta başlayacak istikşafi görüşmeler inşallah yeni bir dönem olacak.

Kıbrıs'ta başarısız olan modelleri tekrar tekrar konuşmak erine yeni modelleri tartışmamız gerekiyor. Millet olarak geleceğimizi Avrupa ile birlikte tasavvur ediyoruz.

AB ilişkileri

Ülkeyi ileri demokrasi rayına oturttuk. Avrupa Birliği'ne tam üyelikten vazgeçmedik.  Türkiye 15 Temmuz'da Avrupa'dan beklediği desteği göremedi.

2002 yılında göreve ilk geldiğimizde Kopenhag kriterlerine gerekirse Ankara kriterleri der yolumuza devam ederiz demiştim. Tarihi nitelikte adımlar attık. Anayasamızın 3'te 2'sini değiştirerek, darbe döneminin izlerini büyük ölçüde ortadan kaldırdık.

15 Temmuz gecesi kimi Avrupa liderleri darbeye çanak tutan bir tavır sergilemiştir. Türkiye 15 Temmuz'da Avrupa'dan beklediği desteği göremedi.

Brexit yorumu
Brexit ile artan belirsizlik ancak Türkiye'nin birliğe alınmasıyla giderilecektir. Türkiye, AB ailesinde hak ettiği yeri almalı. Türkiye yük olan değil, yük alan bunu göreceksiniz.

Biz ülke olarak uzun vadeli bakış açısıyla, olumlu gündem oluşturmak ve ilişkilerimizi tekrar rayına oturtmak için hazırız. Avrupalı dostlarımızın da aynı iradeyi sergilemesini bekliyoruz.

'Biz üzerimize düşeni yaptık'
2020 Mart ayında Brüksel'de yaptığımız görüşmelerde mutabakatın güncellenmesi konusunda anlaşmıştık. Türkiye olarak biz üzerimize düşeni yaptık ancak Avrupa tarafından tekliflerimize cevap alamadık.

Düzenli Türkiye-AB zirvelerini ve üst düzey diyalog toplantılarını da tekrar başlatmakta fayda görüyoruz. Kısa bir süre önce yaptığım görüşmelerde bu ay sonu kendileriyle birlikte ülkemize bir araya gelme teklifimi yaptım onlardan da kabul gördü.

'Biz kendilerinden söz aldık ama en ufak destek gelmedi'
Ursula von der Leyen'e 'Sadece gelmek değil... Bir de şu anda bizim Suriye'nin kuzeyinde yapmakta olduğumuz briket evleri sizinle birlikte gezmek isterim. Göçten sorumlusunuz. Buraları beraber bir görelim. Nasıl bir hassasiyet içinde olduğumuzu bir görün' dedim.

Biz kendilerinden söz aldık. Bu briket evler konusunda ciddi bir sayıyı onların da yapmak istediklerinin sözünü verdiler ama en ufak bir destek gelmedi.

'Türkiye yük olan değil, yük alan bir ülke'
50 bin briket konut yapma planımızın yarısından fazlasını hemen hemen gerçekleştirdik. Altyapını da yapıyoruz. Sizinle oraya gidene kadar bunu da bitirmiş oluruz. Türkiye'nin neler yaptığını, İdlib'teki muhacir insanların, buraları nasıl heyecanla beklediğini orada göreceksiniz.

Türkiye yük olan değil, yük alan bir ülke. Bunu göreceksiniz. Bilhassa Avrupa'nın sığınmacı akınına uğramasının önüne geçmede gösterdiğimiz fedakarlığın asla unutulmaması gerekiyor.

Sadece Suriye kökenli 4 milyon kişiyi misafir ediyoruz. Sınırlarımız dışındaki 5 milyon kişiye düzenli yardım yapıyoruz.

'Kusura bakmayın dost acı söyler''
Türkiye'den başka DEAŞ'la onurlu şahsiyetli mücadele veren AB ülkesi var mı? Gözlerinin yaşına bakmayız.

PKK ile YPG ile aynı şekilde mücadelemiz sürerken, maalesef batılı dostlarımız PKK, YPG... Bunlarla ilgili onları kendi ülkelerinde barındırıyor. Kusura bakmayın, dost acı söyler ama gerçeği söyler. Ben gerçeği söylemek mecburiyetindeyim. Türkiye bunları sizinle paylaşmazsa bilesiniz ki yarın aynı bela sizin de başınıza gelecektir.

Hepinizle NATO'da beraberiz. Bunu da birlikte sürdürmemiz gerekir

ÖNCEKİ HABERLER
Serap Paköz Gerçeğin Peşinde sunucusu kimin eşi kocası kim?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Gaziantep'te intihar: Yaşadığı binanın yangın merdiveninde asılı bulundu
Alkollü araç kullanma cezası kaç para oldu yeni cezalar
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na sert tepki! Yok hükmündedir
Trafik kurallarına uymayan yayalar kaç para ceza ödeyecek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16 sene futbol oynadım önünü açarız
Antalya'da kilolarca çileği 'satılmadı' diye döken esnafa tepki yağdı
Yeni Malatyaspor’a Tetteh ve Acquah'tan büyük şok
Plakada değişikliğin cezası kaç para oldu 2021 yeni trafik cezaları
Yorumlar 72 yorum