BIST 3.471
DOLAR 18,58
EURO 18,45
ALTIN 1.020,88
HABER /  GÜNCEL

Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın'ın cebinde vurgun listesiyle geldi!

BREZİLYA’da teslim olduktan sonra Türkiye'ye getirilen Çiftlik Bank'ın kurucusu ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, “Neden teslim oldun?” sorusuna, “Çok zorlandım. Ailemle büyük sorunlar yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle sorun yaşadığım için teslim oldum” yanıtı verdi. Aydın, yanında alacaklılar listesini de getirdiğini belirtti.

Abone ol

Çiftlik Bank vurgunuyla yaklaşık 511 milyon lirayla ortadan kaybolan Mehmet Aydın, Türk Konsolosluğu’na teslim olduğu Brezilya’dan önceki akşam saat 22.05’te Türkiye’ye getirildi. Geceyi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün bodrum katındaki nezarethanesinde geçiren Aydın’ın resmi sorgusu başlamadı.

Havalimanı'nda mülakat yapıldı

Polisler, Mehmet Aydın’la İstanbul Havalimanı’ndaki Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin ek binasında kısa bir mülakat yaptı. Mülakatta polislerin, “Neden teslim oldun?” sorusuna Aydın, “Çok zorlandım. Ailemle büyük sorunlar yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle sorun yaşadığım için teslim oldum“ dedi.

'Borcum kadar da alacağım var'

Yurtdışında çevresinde de zorluklar çıkarıldığını belirten Aydın, “Borçlarımı ödeyeceğim. Borcum kadar alacaklarım da var. Borcumun büyük kısmını ödedim. Mağduriyetleri gidereceğim” şeklinde konuştu. Aydın, Brezilya’dan yanında şirket belgelerini ve alacaklılar listesini de getirdiğini belirtti. Polisin bu belgelerle soruşturma sırasında ele geçen belgeler arasında inceleme yaparak sorulara son şeklini vereceği belirtildi.

3 avukatıyla 10 dakika görüştü

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 gün gözaltı süresi verdiği Mehmet Aydın’ı 3 avukat savunacak. 3 avukat dün sabah saatlerinde Aydın’la görüşmek için Emniyet’e geldi. Avukatlar Aydın’la yaklaşık 10 dakika görüştü. Aydın’ın 3 avukatından biri olan Fatih Kuş, görüşme sonrası, yurtdışına kaçırılan paralarla Bitcoin alındığı iddialarına, “Henüz yazılı ifadesi alınmadı, ailesinin baskısı ile teslim olduğu iddiaları yalan” dedi.

Polis, Tosuncuk'un getirdiği belgeleri inceliyor

Aydın’ın resmi sorgusunun başlamadığı, polislerin Aydın’ın yanında getirdiği şirket belgeleri ve alacaklılar listesini inceledikten sonra soruların hazırlanarak resmi sorguya geçileceği belirtildi.

128 mağdurun şikayeti üzerine gözaltına alınmış

Brezilya’da teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ olarak bilinen Mehmet Aydın hakkında verilen 4 günlük gözaltı kararının detaylarına Hürriyet ulaştı. Aydın, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının geçen ay savcılığa başvuran 128 mağdurun şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden bir dava var. Çiftlikbank’ı sistemindeki diğer sanıklar da bu davada yargılanıyor. Toplam 48 sanığın olduğu davada tutuklu olan yok. Mehmet Aydın burada ‘bir numaralı’ sanık. Hakkında 75 bin yıla kadar hapis isteniyor. Ancak bu süreçte yeni mağdurlar ortaya çıkıp şikâyetçi olduğu için de savcılığın yürüttüğü ayrı bir soruşturma süreci var. Savcılık şikâyetçi olanların mağdur olduklarına dair gösterdikleri delilleri önce bilirkişiye gönderiyor. Eğer bilirkişi incelemesinin ardından mağdurlar savcılığa bildiriliyor ve savcılık soruşturma başlatıyor.

3. dalga mağdurları...

Bu kapsamdaki ‘2. Dalga’ mağdurların yer aldığı bir iddianame daha hazırlanmış ve mahkemedeki dava ile birleştirilmişti. ‘3. dalga’ olarak son soruşturmada toplam 128 yeni mağdur Mehmet Aydın’dan şikâyetçi oldu. Aydın’a işte bu 128 kişinin şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi. Aksi halde Tosun hakkındaki davada mahkeme tarafından doğrudan tutuklanacaktı. Ancak şimdi 4 gün boyunca emniyette kalacak ve teknik detayları iyi bilen mali şube polisleri tarafından ayrıntılı olarak sorgulanacak. Bu polisler arasında finans ve iktisat konularında eğitim almış, ‘Ponzi’ ve dijital dolandırıcılık üzerine özel kurslara katılmış olanlar da var.

O biletin parasını ödeyecek

Brezilya’dan Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’a getirilen Mehmet Aydın için “Bileti de bedavaya getirdi” yorumları yapıldı. Bu konuyu da araştırdık. İlgili mevzuata göre Aydın o biletin parasını da ödeyecek. Hatta Aydın’ı getirmeye giden üç polisin bilet masrafı da kendisinden alınacak. Bilet paraları yargılama sonucu çıkacak kararda ‘yargılama gideri’ olarak Aydın’dan tahsil edilecek. Tosun’un getirilmesi sürecinde yapılmış başka masraflar da varsa onlar da bu giderlere dahil edilecek. Mehmet Aydın’ın Sao Paulo’dan İstanbul’a geldiği biletin fiyatı yaklaşık 750 dolar...

MALTEPE'DE TEK KİŞİLİK KOĞUŞTA KALACAK

Mehmet Aydın'ın, nerede, hangi suçtan, kaç gün boyunca ifade vereceği gibi sorular bir bir netleşirken, tutuklanması halinde hangi cezaevinde kalacağı sorusu da yanıt buldu. Maltepe Cezaevi'nde saldırı ihtimaline karşı tek kişilik koğuşta kalacak. "Ben de mağdurum" savunmasının arkasına sığınan Aydın, 4 günlük gözaltı sürecinin ardından ana davanın yürütüldüğü İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'na getirilecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İşte Tosuncuk'un karargahı! Mehmet Aydın'ın paraları topladığı Bursa'daki dairesi ortaya çıktı
Foto Galeri İşte Tosuncuk'un karargahı! Mehmet Aydın'ın paraları topladığı Bursa'daki dairesi ortaya çıktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Düğünde çıkan kavgada tüfekle vurularak hayatını kaybetti
Düğünde çıkan kavgada tüfekle vurularak hayatını kaybetti
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Kaza yerinde ölçüm yapan polis, araç çarpması sonucu şehit oldu
Kaza yerinde ölçüm yapan polis, araç çarpması sonucu şehit oldu
Türkiye 4 Temmuz 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Covid-19 tablosu
Türkiye 4 Temmuz 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Covid-19 tablosu
Oda TV'den akıllara ziyan Süleyman Soylu analizi
Oda TV'den akıllara ziyan Süleyman Soylu analizi
Papa Francis planlı ameliyat için hastaneye kaldırıldı
Papa Francis planlı ameliyat için hastaneye kaldırıldı
52 milyon dozdan fazla koronavirüs aşısı yapılan Türkiye dünyada 9'uncu sırada yer aldı
52 milyon dozdan fazla koronavirüs aşısı yapılan Türkiye dünyada 9'uncu sırada yer aldı
Galata Kulesi'nin giriş ücretlerine büyük zam
Galata Kulesi'nin giriş ücretlerine büyük zam
Aydın'da çocukların elektrikli bisikletle gezisi faciayla sonuçlandı
Aydın'da çocukların elektrikli bisikletle gezisi faciayla sonuçlandı
Tunceli'de bir kişinin motosiklet kazasında kolu toptu
Tunceli'de bir kişinin motosiklet kazasında kolu toptu