BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  POLİTİKA

CHP'nin Maltepe'deki 'Milletin Sesi' mitingi! Kılıçdaroğlu: Umutsuzluğa kapılmayın, haramilerin saltanatı yıkılıyor

CHP'nin Bursa'da yapılması planlanan ancak CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasının onanmasının ardından İstanbul'a alınan 'Milletin Sesi' mitingi Maltepe'de gerçekleştirildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına "Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor" diye başladı. Vaatlerini sıralayıp, "Bize katılın" çağrısı yaptı.

Abone ol

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Bursa'da yapılması planlanan ancak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na 3 ayrı suçtan verilen hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından İstanbul'a alınan 'Milletin Sesi' mitingi için binlerce vatandaş Maltepe'de bir araya geldi.

CHP il yöneticileri ve İstanbul milletvekillerinin yoğun çalışma yürüttüğü miting saat 18.00'de başladı. Gezi tutuklularının aileleri ve ekonmik sıkıntı çeken bazı vatandaşların konuşmalarının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. Kılıçdaroğlu sözlerine "Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor" diye başladı. İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları...

Birileri Türkiye'yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor
- Kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor! 5 yıl önce ilk adımı attığımız yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz. Az kaldı. Bu kentin, bu meydanlarında, tarlalarında, fabrikalarında, üniversitelerinde özgürce kucaklaşacağız. Az kaldı. 

- Birileri Türkiye'yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor, insanları korkuyla sindirmek istiyor. Yaratılmak istenen bu korku ikliminin aparatlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, baronları, paramiliter yapılar, beşli çete, yandaş medya, insan ve silah kaçakçıları; hepsi birlikte çalışıyor.

Korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak
- Bunların tek amacı var, korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak. Bunu hem siyasi hem finansal olarak nemalanmak için yapıyorlar. Bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve sarayı giderse kaos olur algısının peşindeler. 

- İnsanları gece yarısı tutukluyorlar, okulları basıyorlar. Tweet attı diye çocukları okullarından alıyorlar. Doğayı savunanlara hapis cezası veriyorlar, bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar. Hapse atılan gazeteciler, siyasetçiler... Siyaset yasakları... Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar. 

O yasak, bu yasak, şu yasak... 
- Konserleri yasaklıyor, Kürtçe müziğe tahammül edemiyorlar, sanatçıları mahkemede süründürüyorlar.  O yasak, bu yasak, şu yasak... Tahammül edilmeyen Kpop, gençler, eğlence, mizah, yaşam tarzı, özgürlük... 

- CHP olarak bizler gençlerden, Atatürk'ün dediği gibi fikri hür, vicdanı hür bir nesil bekliyoruz. Gençlerimizin her biri fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hürdür. 

Gençler bizi özgürce eleştireceksiniz, korkmayacaksınız
- Gençler, iktidar değişti, ülkeye bolluk bereket geldi, huzur geldi, hak hukuk adalet geldi diye yetinmeyeceksiniz. Nerede hata görürseniz, bizi özgürce eleştireceksiniz. Eleştirmekten korkmayacaksınız. Saray rejiminde gençlere eğlence yok, bolca uyuşturucu, bahis, kumar var. Memleketi bir uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Türkiye'de her gelir grubuna göre pazarlanan uyuşturucular var. 

- Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasilere suikast hazırlığı... Biz kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz ve kazanacağız. Bu haklı davamızın önünü kesmek için sürekli güvensizlik ortamı yaratmak istiyorlar, başaramayacaklar, biz kazanacağız.

Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde
- Sarayın üstünü örtmek istediği ekonomik krizin acı gerçeklerini az önce dinlediniz. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu hakka, hukuka, adalete sırt çevirmenin sonucu. Bu ekonomi, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. Gençleri umutsuzluğa mahkum etmek istiyorlar. 

- Gençlerin yüzde 70'i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. Bu saray ve şürekasının tek yapabildiği hamasi söylemler. Onların hamasi söylemerinden de yalanlardan da bıktık. Hep aynı muhabbetleri yapıyorlar. Ağızlarını açtıklarında yok 2023, yok 2071 yok dış güçler yok Almanlar bizi kıskanıyor yok efendim anlaşmalarda gizli maddeler var... Bunların tamamı yalan yalan yalan! 

Biz de millet de bu değişime hazır
- Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı. Ama az kaldı, uzun zamandır değişim rüzgarları esiyor. Türkiye değişime hazır. Çiftçimiz, işçisi, memuru, bürokratı, esnafı, sanayicisi, tüccarı, ithalatçısı, turizmcisi, taksicisi bu değişime hazır. Bu değişime gençler hazır, kadınlar hazır. Biz bu değişime hazırız. 

Belediye başkanlarımıza kumpaslar kuruluyor
- Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin kim olduklarına bakmadan kafalarına inmek zorundayız. Sarayın ve fotoğrafçı suç işleri bakanının elinden yetkiyi aldığımızda, hepsinin, bu beşli çetelerin defterini dürmek zorundayız.  

- 5'li çetelere, mafyalara, baronlara seslerini çıkarmayanlar; iyilikte yarışan belediyelerimize baskı kuruyor. Onların halka hizmetini engellemek istiyorlar. Belediye başkanlarımız siyasi talimatla kurulan bütün baskıları, kumpasları aşarak, entrikaları boşa çıkararak halka hizmetlerini sürdürüyorlar. Bu düzen, haramilerin düzenidir. 

Piyasa dengesini bulur söylemine karşıyım
- 1 hafta süreyle karanlıkta kaldım biliyorsunuz. Ben neoliberalizme karşıyım, bırakın halkı sömüren sömürsün, piyasa dengesini bulur söylemine karşıyım. Toplumun belleğine yerleşen bu anlayış, iktidar destekli sömürme ve köleleşmeye dönüştü. İnsanların geçim kaynaklarını korumak için devletin müdahil olması gerektiğine inanıyorum. 

- Vergide indirim istiyorum ama bunu yapabilmek için kamu maliyelerimizin sürdürülebilir temele oturtulması gerektiğine inanıyorum. Mali sorumluluğa inanıyorum. Vatandaştan toplanan verginin hesabının vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum. 

Gazetecilerin tırnağına zarar gelirse kendinizi unutun
- 2 kadın gazeteci, işlerini yaptıkları için tehdit ediliyor. Paramilerlere, mafyalara, baronlara, kendini derin devlet olarak ilan eden müptezellere, SADAT'a olur da bu onurlu gazetecilerin tırnağına zarar gelirse, siz kendinizi unutun! 

Mülteciler gitmek zorundalar...
- Ben suçla mücadeleye inanıyorum. Türkiye'ye gelen kaçakların, Afganların ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğine inanıyorum. Benim vatan sevgimde sınır namustur anlayışı var. 

- Yol geçen hanına dönen sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler.  8 milyon kişiyi başımıza indirdiler, bu yük taşınamıyor. Gitmek zorundalar, gidecekler. Davul zurnayla, kardeşçe göndereceğiz. Kimse unutmasın; biz ırkçı değiliz, ırkçılığa karşıyız. Bu temiz milletin alnına bir kara leke sürülmesine izin vermeyeceğiz. 

Ortadoğu barış ve işbirliği teşkilatını kuracağız, Suriye'ye, orta doğu'ya barış getireceğiz. Bizim ilkemiz Atatürk'ün söylediği Yurtta Barış Dünyada Barış ilkesidir.

Ülke elden gidiyor, birlikte olmak, birlikte mücadele etmek zorundayız! 
- İnsanlar arasında eşitlik istiyorum; hak eşitliği... Fırsatların eşitliğin istiyorum. Değerle siyaseti yapılsın istiyorum. Demokrasiye saygı, işbirliği değerleri üzerinden var olalım istiyorum.

- 2 kelimede vücut bulan anlayışı iktidara getirmek için birlikte çalışmak zorundayız. Dindarı, Türkü, Kürtü, sağcısı, solcusu, liberali, 84 milyona ülke elden gidiyor, birlikte olmak zorundayız, birlikte mücadele etmek zorundayız! Vatan bizim vatanımız, bayrak bizim bayrağımız. 

- Demokrasi ve adalet mücadelesini kimseyi ayırmadan, dışlamadan hep birlikte vermeliyiz. Emekçiler, toplumun tüm kesimleri, iş insanları, esnaf, kadınlar, emekliler, bilim insanları, beyaz yakalılar; insanca yaşayacağız, kardeşçe ve hakça bölüşeceğiz. 

Genç muhafazakarlar, genç muhafazakar kadınlar...
- Genç muhafazakarlar; bu sorunlar hepimizin sorunu, bir kısımın değil. Bu senin de sorunun. İl Başkanımıza siyaseti yasaklayan zihniyet senin nafakanı kesmek istiyor, seni köleleştiriyor. Sesini yükseleyeceksin, itiraz edeceksin. Aynısı sana da yapılacak.

- SADAT'çıların toplantılarında sen yoksun. Vatana ihanet suçu işlenirken erkekler oturdu yeni anayasa yazdı, sen orada yoksun ve olmayacaksın. Genç muhafazakar kardeşim, bu seçimde kararsızım diyemezsin. Kayıtsızlık bir cevap değildir, bir sondur. Kayıtsızlık saldırganın dostudur. Saldırgana karşı dik durmalısın, onurlu durmalısın. 

Ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim...
- Bazıları hala öğretilmiş çaresizlikle bir partinin ve parti liderinin halkını dinlemesini zayıflık gibi algılıyorlar. Bir liderin kibar olmaması gerektiğini söylüyorlar. İyi kalpli olmayı zayıflık gibi gösteriyorlar. Biz birlikte oluyoruz, birlikte iktidar oluyoruz. Ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim, neysem oyum! Kibar olmayı, dinlemeyi, dezavantajlıların derdine koşmayı değiştirmeyeceğim, inadına koşacağım! 

- Bir yüzükle yola çıkanlar bugün milletin celladı haline geldiler
- İyi insan olmayı zayıflık olarak gösterenler, bir yüzükle yola çıkanlar bugün milletin celladı haline geldiler. Onlar saraylarda fink atıyorlar, millet ise aç. Kendi celladınızı seçmeyin. Bu bir şov değil, demokrasi arayışı; ciddi olmak zorundayız, ahlaklı olmak zorundayız, vicdanımızı dinlemeliyiz, ahlaki değerleri yüceltmek zorundayız. 

Mükemmel olmasak da mükemmel bir göreve talibiz
- Aman CHP geçmişte böyle yaptı diyorlar. Evet, hatalar oldu; biz bugün çok mükemmel bir parti iddiasında da değiliz ama hatalardan ders çıkarmasını bilen bir partiyiz. Siz de Allah da şahidimdir ki, kendimizi geliştirmek ve düzeltmek için çok çaba harcıyoruz. İnanmaktan, denemekten, öğrenmekten, şükretmekten vazgeçmeyenlerin başına harika şeyler gelir. Biz şu an bu ortamdayız.

- Tam anlamıyla mükemmel olmasak da mükemmel bir göreve talibiz. İşsizlere iş sağlamak, ülkeye kardeşliği getirmek, milleti huzura kavuşturmak... Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, bölgesinde ve dünyada saygınlığı olan bir ülkeyi yeniden inşa etmek... 

Bu söylediklerime inanıyorsanız bize katılın!
- Bu söylediklerime inanıyorsanız, bize katılın.
- Akılcı bir ekonomi yönetimine katılıyorsanız, Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız bize katılın.
- Barış Akademisyenleri görevlerine dönsün, harp okulu öğrencileri serbest kalsın diyorsanız bize katılın.
- Çevreyi önemsiyorsanız, eğitim ve sağlık için daha çok bütçe ayrılsın istiyorsanız bize katılın.
- Çocuklarınızı bu ülkede tutmak istiyorsanız bize katılın. 128 milyar doların nereye gittiğini bilmek istiyorsanız bize katılın.
- İsraf haramdır, yandaş kayırmak haramdır diyorsanız bize katılın.
- Asgari ücretli açlık sınırına mahkum olmasın diyorsanız bize katılın.
- 3600 ek gösterge ve EYT sorunu çözülsün diyorsanız bize katılın.
- Çocukların geleceğini düşüyorsanız bize katılın.
- Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir felsefesine inanıyorsanız bize katılın.
- Bu ülkede barış istiyorsanız, aş, iş istiyorsanız bize katılın.
- Kamu yönetiminde liyakat olsun diyorsanız bize katılın.
- Herkesin inancına, yaşam tarzına saygı duyulmasını istiyorsanız bize katılın.
- Süleyman Şah türbesi vatan toprağına dönsün, tank palet fabrikası Katar'ın elinden alınsın diyorsanız bize katılın. 

- Cumhuriyetimizin 2. yüz yılına girerken tertemiz sayfa açmak için, ülkemize çöken zifiri karanlığı parlak bir aydınlığa kavuşturmak için, görüşü, inancı, kimliği fark etmeksizin bu ülkenin bütün onurlu insanların haklarını sonuna kadar savunacağım. Bu ülkeden çalışananları geri alacağıma bir kez daha söz veriyorum!  

- Sevgili halkım, kim olduğunu asla unutma; geliyor gelmekte olan! 

En coşkulu alkış Ekrem İmamoğlu'na...
Miting alanı tamamen dolarken, aralarında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da yer aldığı CHP'li büyükşehir belediye başkanları da miting alanındaki yerlerini aldı. Başkanlar tek tek sahneye çağrılırken en coşkulu alkışı Ekrem İmamoğlu'nun alması dikkat çekti.

Mitinge katılanlar kendi taleplerini dile getirdikleri pankartlar açtı. Çorlu tren katliamında hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in dedesi Necmettin Sel, "Torunum ve 25 can için adalet aramaya geldim" dedi.

Mitingte protokol yok
Tüm siyasi parti ve STK’ların da davet edildiği, Türk bayrağı ve CHP bayrağı dışında herhangi bir özel flama ya da bayrağın kullanılmayacağı mitingde protokol kuralı uygulanmadı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Parti Meclisi üyeleri ve Milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting konuşmasını halkın arasında takip edecek.

Sabah erken saatlerinden itibaren miting alanının çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına çıkan bazı yollar ise güvenlik amacıyla trafiğe kapatıldı. Miting için gelenler 14.00'ten itibaren Maltepe'deki miting alanına alınmaya başladı. Üst aramasından geçenler, alanda yerlerini aldı.

Milletin Sesi' mitingine katılan Nusret Gümüşel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na benzerliğiyle dikkat çekti. Miting alanında kısa sürede ilgi odağı olan Gümüşel, birçok kişiyle fotoğraf çektirdi.

'Yalakadan sanatçı olmaz' diyen Kılıçdaroğlu'na miting desteği veren sanatçılar

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarına katılan sanatçılar için "Yalakadan sanatçı olmaz" demişti. CHP mitingine bir çok sanatçı destek verdi, vatandaları mitinge davet eden çağrılar yaptı. İte o isimler: Edip Akbayram, Onur Akın, Sunay Akın, Belkıs Akkale, Metin Akpınar, Mustafa Alabora, Orhan Alkaya, Ali Altay, Hüsnü Arkan, Hürdağ Aydın, Rutkay Aziz, Selda Bağcan, Ataol Behramoğlu, Cahit Berkay, Zeynep Beşerler, Özlem Biter, Mazlum Çimen, Şevket Çoruh, Güvenç Dağüstün, Füsun Demirel, Sevinç Erbulak, Halil Ergün, Ceylan Ertem, Erdal Erzincan, Müjdat Gezen, Pelin Pınar Giritlioğlu, Mehmet Gümüş, Tülay Günal, Emrah Karaca, Aysun Kocatepe, Ali Kocatepe, Niyazi Koyuncu, Berna Laçin, Zülfü Livaneli, Vedat Sakman, Zuhal Olcay, Suavi, Nur Sürer, Burhan Şeşen, Ahmet Ümit, Levent Üzümcü, Nejat Yavaşoğulları.

ÖNCEKİ HABERLER
Sivassspor, Kayserispor'u iki golle mağlup etti
Sivassspor, Kayserispor'u iki golle mağlup etti
Kasımpaşa, Altay'ı 4 golle geçmeyi başardı
Kasımpaşa, Altay'ı 4 golle geçmeyi başardı
Kerem Aktürkoğlu: Her şey için teşekkürler
Kerem Aktürkoğlu: Her şey için teşekkürler
İçişleri Bakanlığı duyurdu! 430 kg amonyum nitrat imha edildi
İçişleri Bakanlığı duyurdu! 430 kg amonyum nitrat imha edildi
Joe Biden'ın Rusya'ya girişi yasaklandı! Liste çok kabarık
Joe Biden'ın Rusya'ya girişi yasaklandı! Liste çok kabarık
Cinsel içerikli film yıldızı hayatını kaybetti! Ölüm nedeni belli oldu
Cinsel içerikli film yıldızı hayatını kaybetti! Ölüm nedeni belli oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile NATO üyeliğini konuştu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile NATO üyeliğini konuştu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü! Tüm gerçekleri yüzüne söyledi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü! Tüm gerçekleri yüzüne söyledi
İstanbulkart sahibi 1,6 milyon yabancı var yüzde 42'si Suriyeli!
İstanbulkart sahibi 1,6 milyon yabancı var yüzde 42'si Suriyeli!
Suriye'den Türkiye'nin 1 milyon konut projesine tepki geldi: Türkiye'ye küstah suçlama
Suriye'den Türkiye'nin 1 milyon konut projesine tepki geldi: Türkiye'ye küstah suçlama