BIST 1.330
DOLAR 8,19
EURO 9,87
ALTIN 472,54
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

CHP'li Kaya'dan YKS ve LGS'de kronik hastalığı olanlar için 'özel güvenlik tedbiri' çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınava girecek kronik hastalığı olan adaylar için "özel güvenlik tedbirleri" alınması gerektiğini bildirdi.

Abone ol

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen LGS'nin 20 Haziran'da, YKS'nin 27-28 Haziran'da yapılacağını belirtti.

Bu süreçte sosyal mesafe aşılacağı ve iletişimde bulunulacağı için insanların Kovid-19 bulaşması riskine açık hale geleceğine dikkati çeken Kaya, YKS ve LGS'ye girecek kronik hastalığı olan adaylar ve birlikte yaşadıkları kronik hastalığı bulunan kişilerin risk altında olduğunu ifade etti.

Sınava girecek kronik hastalığı olan çocuklar ve gençlerin "korktuklarını ve psikolojilerinin bu sınavı kaldıracak durumda olmadığını" söylediklerini kaydeden Kaya, sınav tarihleri yaklaştıkça korku ve stresin daha da arttığını savundu.

Kaya, yetkili kurumların, kronik rahatsızlığı olanlar ile ailelerinde kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin güvenliğinin sağlanması için ne gibi ek tedbirler alındığına ilişkin açıklama yapmadığını bildirdi.

"Yapılması gereken YKS ve LGS’nin ertelenmesidir"

Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM'ye iki ayrı soru önergesi verdiğini belirten Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"YKS ve LGS'ye girecek kronik hastalığı olan öğrenciler ile kronik hastalığı olan kişilerle yaşayan öğrenciler için sınavda gerekli önlemler alınmış mıdır? Alınmışsa hangi önlemler alınmıştır? Alınmamışsa neden alınmamıştır?' diye sordum. Kronik hastalığı olan çocuklarımızın sağlıklarının korunması için sınavlarda onlar için özel güvenlik tedbirlerinin alınması gerekir. Ailesinde kronik rahatsızlığı olan öğrencilerin de ek tedbirlerle sınava girmeleri sağlanmalıdır.

Yapılması gereken YKS ve LGS’nin ertelenmesidir ancak tüm çabalarımız sonuçsuz kalmış, TBMM'ye verdiğimiz araştırma önergeleri de AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ayasofya İmam Hatibi Önder Soy anlattı: 4 yılda 7 kişi ezandan etkilenerek Müslüman oldu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'dan 'Türkiye'ye seyahat' açıklaması: Yakın iş birliği içerisindeyiz
Sivas'ta serinlemek için nehre giren 4 kişiden 2 çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
CHP'li Özel'den 'Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne eleştiri: Yankesiciliktir
Düzce'de annenin tek isteği gözleri görmeyen evladının iyileşmesi
ABD Ankara Büyükelçiliği'nden Metin Topuz'a verilen cezaya tepki
Esad, Başbakan İmad Hamis’in görevine son verdi
AK Partili Ömer Çelik'ten CHP'li Kaboğlu'nun 'Sultanahmet müze olsun' sözlerine tepki
Türk hacker’lar Yunanistan’ı hackledi
Van'da 'Bozo' ile yapılan aramada uyuşturucunun çıktığı yere bakın
Turuncu listedeki İzzet Yiğit adlı terörist öldürüldü! İçişleri Bakanı Soylu açıkladı
Yorumlar 1 yorum