BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 507,18
HABER /  POLİTİKA

Çavuşoğlu 'Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız' sözüyle ilgili eleştirilere böyle yanıt verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız" açıklamasıyla ilgili muhalefetin eleştirilerine "Kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır." diye yanıt verdi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun aşıyla ilgili sözleri tartışma yarattı.  "Her şey turistler için" algısı oluşturmakla eleştirildi. Hatta "halkı aşağıladı" iddiası bile getirildi. Peki Çavuşoğlu ne demek istedi?

Hedefteki isim gazeteci Ahmet Hakan'a konuştu. Muhalefetin suçlamalarına yanıt veren Çavuşoğlu'nun açıklamalarını Ahmet Hakan, köşe yazısında aktardı: 

"Uzun bir açıklamadan tek bir cümleyi çıkarıp almışlar. Benim o cümlede kastettiğim turizm çalışanlarımızdır. Açıklamanın başına bakılırsa bu anlaşılır.

Ayrıca ben açıklamamda Türkiye’deki aşılama çalışmasını, halkımızın sağlığını da gözeterek yaptığımızı açıkça vurguladım.

Bizim “Güvenli Turizm Konsepti” çalışmamız var. Sertifikasyon uygulamamız var. Buna göre havaalanında karşılayanlardan ulaşım hizmeti verenlere, resepsiyon görevlilerinden tur rehberlerine kadar tüm turizm çalışanlarımızın aşılanmalarını sağlayacağız.

"Tek bir cümleyi alıp çarpıtıyorlar"

Yani benim “turistin görebileceği” derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır. “Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız” gibi bir şey söylemedim tabii ki. Bu saçma olur. Ama tek bir cümleyi alıp çarpıtıyorlar.

Turizm çalışanlarımızın aşılanması, sadece turistler için yaptığımız bir şey de değil. Turizm çalışanlarımızın sağlığını da korumak için.

Yerli turistlerimiz yok mu?

Turist dediğimizde neden akla sadece yabancı turistler geliyor? Yerli turistlerimiz yok mu? Turizm alanında yaptığımız çalışma, yerli ve yabancı bütün turistlerimiz içindir. Turizm güvenliğine böyle bakıyoruz biz.

Geçen yıl da “Güvenli Turizm Konsepti” çerçevesinde test uygulaması yapmıştık. Hem turistlere hem turizm çalışanlarımıza. Bu da benzer bir yaklaşımdır.

Dünyada da öyle çalışılıyor

Dünyanın tüm turizm ülkeleri, böyle çalışmalar yapıyorlar. Turizm, bir hareketlilik alanı. O alanı güvenli hale getirmek için bütün turizm ülkeleri benzer yaklaşımlar içinde.

Turizm alanında yer alan tüm turizm çalışanlarımızı aşılayacağız. Yaklaşımımız bu. Buradan nasıl oluyor da halkı aşağılama sonucu çıkarılıyor, anlamış değilim. Bir kez daha söylüyorum: Bunu hem turizm çalışanlarımızın sağılığı için hem de yerli yabancı tüm turistlerin sağlığı için yapıyoruz.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Cumhurbaşkanı Erdoğan milli sporcularla iftar yaptı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Eden Hazard Real Madrid taraftarından özür diledi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bağcılar'da yakılarak gasp edilen kadından kahreden haber! 11 gün sonra hayatını kaybetti
Bal arısı mucizesi! Covid-19'u tespit edebilir mi? Sonuçlar heyecan verici
Ankara'da feci olay! Kuyuya düşen 6 yaşındaki çocuk öldü
Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi hakkında gözaltı kararı
Kırıkkale'de tuvalete ve tezgaha saklanmaları fayda etmedi! Yakayı ele verdiler
Fenerbahçe'ye sürpriz teklif! Al Suzuki'yi ver Frey'i
Bodrum'da eski milletvekilinin cipinde yangın çıktı
CHP Kale İlçe Başkanı Süleyman Karabulut "cinsel istismar" iddiası üzerine istifa etti
Yorumlar 13 yorum