BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bu e-postaları sakın açmayın

Dolandırıcıların şimdi ki hedefi internet. Bu yüzden birikimlerinizi kaybetmemek için bu e-postaları sakın açmayın..

Abone ol

Kişilerin elektronik posta adreslerine yollanan iletilerde, yollanan linke tıklanıp kişisel bilgilerin güncellenmesi istenen duyurularla banka hesaplarına ulaşılmaya çalışılıyor.

Son olarak bir adına kişilerin mail adreslerine yollanan iletiler açıldığında, “güvenlik alarmı” başlıklı bir yazıyla karşılaşılıyor.

“....Online Bankacılık hesabınızın hizmet süresi dolmak üzeredir. Aşağıdaki linki kullanarak hesabınıza ulaşabilir ve hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz” yazısının alt bölümünde ise bankanın linki yer alıyor.

Bankanın Müşteri Hizmetleri yetkilileri, bu e-postaların müşterilerin şifre ve parola gibi internetten banka hesabına giriş bilgilerini ele geçirmeye çalışan kötü niyetli kişilerce gönderildiğini, kesinlikle bu tür iletilere itibar edilmemesini istedi.

Bu linke kesinlikle tıklanmaması gerektiğini ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:

“Bu link, bankamızın internet şubesine değil, kişiyi sahte bir internet sitesine yönlendirmektedir. Burada ise kişilerin şifre ve parolaları, 'bilgi güncellenmesi istediği' adı altında ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Bankaların internet sitelerinden işlem yapmak isteyen müşteriler, bu linkleri kullanarak değil, www ile başlayan banka link adresini kendileri tek tek harfleri yazarak ulaşmalılar. Aynı zamanda, kişiye ait parolalar hiç bir banka tarafından hiçbir zaman ve hiçbir şekilde istenmemektedir. Bazı EFT işlemlerinde bu parolanın bir kaç harfi ya da rakamı sorulmaktadır.”

Yetkililer bu tür iletilerin hemen silinmesini, riskin en aza indirilmesi için ise uzman bir bilgisayar şirketinden kişisel bilgisayarlara virüs koruma programı yükletilmesini önerdi.