BIST 11.065
DOLAR 33,07
EURO 36,10
ALTIN 2.560,06
HABER /  GÜNCEL

Safra kesesinden 440 taş çıktı

Safra kesesinden taş aldırmak için ameliyat masasına yattı. Operasyonu yapan doktorları hayretler içinde bıraktı.

Abone ol

Diyarbakır'da 75 yaşındaki bir kadının safra kesesinden ameliyatla 440 taş çıkartıldı. Adıyaman'da yaşayan kalp ve şeker hastası Sultan Bağcı, karın ağrısı, mide bulantısı ve şişkinlik şikayetiyle yakınları tarafından Adıyaman Devlet Hastanesine götürüldü.

Burada yapılan tetkiklerde safra kesesinde taş olduğu tespit edilen Bağcı'yı, yaşı ve diğer hastalıkları nedeniyle ameliyatının riskli olacağı gerekçesiyle yakınları Diyarbakır'da özel bir hastaneye getirdi.

Tetkiklerinin ardından Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İsmail Ertuğrul, spinal anesteziyle yapılan ameliyatla Bağcı'nın safra kesesinden 440 taş çıkardı.

Opr. Dr. Ertuğrul, AA muhabirine, hastanın diğer hastalıkları ve yaşı nedeniyle genel anestezi yerine spinal anestezi (belden iğne yapılarak) altında yaptıkları ameliyatla safra kesesinden 440 taş çıkartıldığını söyledi.

Yaklaşık 15 yıllık meslek hayatında ilk kez bir hastanın safra kesesinden bu kadar çok taş çıktığına tanık olduğunu ifade eden Opr. Dr. Ertuğrul, ''Hastamız kalp ve şeker hastası olduğu için genel anestezi çok riskliydi. Bu nedenle spinal anestezi ile ameliyatı yaptık. Hastam sağlığına kavuştuğu için mutluyum'' dedi.

Ertuğrul, beslenme, yaş, cinsiyet ve safra kesesi tembelliğinin taş oluşumuna neden olduğunu da sözlerine ekledi. Bağcı ise bu kadar taşı görünce çok şaşırdığını belirterek, sağlına kavuştuğu için doktoruna teşekkür etti.