BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 35,98
ALTIN 2.568,73
HABER /  DÜNYA

Deprem ölü sayısında artış

Büyük Okyanus'ta şiddetli depremin yol açtığı tsunami hayatını kaybedenlerin sayısının arttığı bildirildi.

Abone ol

Büyük Okyanus'ta şiddetli depremin yol açtığı tsunami felaketinde Solomon Adaları'nda hayatını kaybedenlerin sayısının 28'e yükseldiği bildirildi. Yetkililer, 200 adadan oluşan ve yaklaşık 552 bin nüfusu bulunan Solomon'daki felaketten kurtulmayı başaranların yiyecek ve su arayışına girdiğini ve can kaybının artmasından endişe duyulduğunu belirtti.

Depremden dakikalar sonra büyük bir dalga duvarının yerle bir ettiği felaket bölgesinin helikopterden çekilen ilk görüntüleri televizyonda yayımlandı. Hükümet, güçlü artçı depremlere rağmen, önceki günden bu yana uygulanan tsunami uyarısını kaldırdı.

Bu arada, komşu Papua Yeni Gine'de de 5 kişinin öldüğü bildirildi, ancak bu bilgi bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. Ulusal Felaket Yönetimi yetkilileri, Avustralya televizyonuna yaptıkları açıklamada, ilk belirlemelere göre yüzlerce evin hasar gördüğünü ve yaklaşık 5 bin kişinin etkilendiğini bildirdi.

Büyük Okyanus'ta dün sabah denizin 40 kilometre altında meydana gelen depremin Richter ölçeğine göre 8.1 büyüklüğünde olduğu belirtildi.