BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,26
ALTIN 499,76
HABER /  SAĞLIK

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den mutasyon virüs açıklaması

Demirören Haber Ajansı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'yi yeni bir endişeye sürükleyen mutasyon virüse ilişkin konuştu. Özlü, maskenin öneminin öncekine göre arttığını ifade etti.

Abone ol

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsün daha kolay bulaştığını belirterek, maskenin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Özlü, "Virüsün mutasyon geçirmesi virüse başka özellikler kazandırdı. Biz virüse karşı tedbir alarak kendimizi koruyacak konumdayız. Mevcut alınan tedbirler mutasyonlu virüste de işe yarıyor. Burada maskenin önemi öncekine göre arttı. Mutasyonlu virüsten korunmak için yapmamız gereken maske, mesafe, hijyen ve sosyal izolasyon. En güzeli kapalı alanlara diğer insanların da bulunabileceği alanlara girmekten kaçınmak." dedi.

Kapalı mekanları sürekli havalandırmak gerektiğini söyleyen Prof. Özlü, "Eğer diğer insanlarla beraber olmak zorundaysanız maskenizi doğru bir şekilde takıyor olmanız şart. Ama sizin tek başınıza maske takmanız yeterli değil. Orada bulunan diğer insanlarında maske takması gerekiyor. Maskede dikkat edilmesi gereken en büyük özellik ise usulüne uygun maske takılması" diye konuştu.

Maske nasıl doğru kullanılır?                                                                                          Maske kullanımına ilişkin Prof. Dr. Özlü, şöyle devam etti: Bu virüs daha da kolay bulaşıyor. Hava yolu ile bulaştığı yönündeki kanaat giderek artıyor. Sadece damlacık yolu ile değil havada asılı kalan damlacık çekirdeklerinin de solunması ile de akciğerlere ulaşabileceği yönünde bulgular var. Daha dikkatli olmak lazım. Maske konusunda daha da titizlenmek gerekiyor. Maskenin yüze doğru oturması lazım. Özellikle burun üzerindeki tel kısmını burnumuza göre ayarlayıp kenar kısımlarından havanın kaçmasını engellemek gerekiyor. Maskenin sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Aynı maskeyi defalarca kullanmamak lazım.

Çift maske kullanımı gündemde ama maskenizi eğer usulüne uygun kullanıyorsanız ve etrafınızdaki herkes de maskeli ise tek maske sizi büyük oranda korur. Diğer insanlar maske takmıyorsa ve mesafeyi korumakta zorlanıyorsanız ikinci maskeyi takmak daha doğru olacaktır

Kent sakini Sevde Başaran, sağlık otoritelerinin uyarılarını dikkatle dinlediklerini söyleyerek, "Maskeyi çok doğru kullandığımızı düşünmüyorum. Hele ki son normalleşme döneminden sonra kurallara uymaya pek özen göstermiyoruz. Ama mutasyonlu virüs sonrası çift maske takmak gerektiği söyleniyor. Genel bir dikkat olması lazım. İnsanlar çoğu kez maskelerini burunlarını dışarıda bırakacak şekilde kullanıyor. Toplu taşıma araçlarında özellikle şoförlerde genel bir dikkatsizlik var. Mutasyonlu virüse karşı önlemimizi çift maske takarak hijyen ve sosyal mesafeyi koruyarak almaya çalışıyoruz" sözlerini söyledi.

"Maskeyi doğru kullandığımızı düşünmüyorum"                                                     Kurallara herkesin uyumu noktasında çağrıda bulunan Gülay Köroğlu ise, "Maskeyi doğru kullandığımızı düşünmüyorum. Maske zaten tek başına yeterli değil. Kurallara uymak lazım. Evden çıkmamaya özen gösteriyoruz. Çift maske kullanmadım hiç, ama kalabalığa da hiç girmedim. Biz dikkat ediyoruz ama çevrede bulunan insanlar pek dikkatli olmadığı zaman tek başına aldığın önlem salgını durdurmuyor ne yazık ki" dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Manisa'da 21 yıllık devlet memuru tatilde görüp bu işe başladı! Şimdi kurs veriyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması
Avustralyalı gazeteci casusluk suçlamasıyla Çin'de tutuklandı
Altın daha da düşer mi? Altın fiyatları için iki uzmandan kritik uyarılar
Emir Berke Zincidi kaç yaşında boyu kaç santim Emir Berke Zincidi dizileri
Alaattin Çakıcı'nın Boğaziçi Üniversitesi rektörü Melih Bulu'ya çağrısı olay oldu
Abdullah Kiğılı'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a methiyeler! Ülkemizi 50 yıl ileriye götürdü
Tevfik Göksu, CHP'nin toplu taşıma formülüne tepki
İYİ Parti fena karıştı! Aytun Çıray 'başdanışman' oldu 'İnceden bir satış var ama...'
Uğurcan Çakır'a İngiltere Premier Lig'den 2 talip!
İstanbul'da sevgili çiftten “Çiftlik Bank” tarzı vurgun! 50 milyon lira dolandırdılar
Yorumlar 1 yorum