BIST 1.408
DOLAR 8,07
EURO 9,68
ALTIN 461,56
HABER /  GÜNCEL

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş'tan Kurban Bayramı uyarısı

Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Kurban Bayramı’nda Covid-19 önlemlerine titizlikle uyulması çağrısında bulundu. Prof. Dr. Metintaş, ''Kurban Bayramı'nı, Covid-19 pandemisine karşı oluşturulan yeni normaller çerçevesinde geçirmemiz, insanlığa karşı önemli bir dini görev ve sorumluluktur'' dedi.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, koronavirüs tedbirlerine uymada yetersizlikler nedeniyle henüz istenilen hedefe ulaşılamadığını söyledi.

Kurban Bayramı’nda koronavirüs tedbirlerine uyulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Metintaş, ''Test pozitifliği genel toplum için yüzde 2 civarında olup, hastalık çoğalma hızı 1.03 olarak devam etmektedir. Yani bir hasta birden fazla kişiye bulaştırıcı olma durumundadır. Hastalık çoğalma hızının 1’in altına düşmemesi enfeksiyonun toplum içinde halen yayılmaya devam etmesi anlamına gelmektedir. Nisan ayı içinde alınan sokağa çıkma yasakları gibi sıkı tedbirlere rağmen, Haziran ayında geçilen normalleşme sürecinde tedbirlere uymadaki yetersizlikler nedeniyle hastalık kontrolünde istenilen hedefe henüz ulaşılamamış olup, özenle katedilecek bir miktar yol daha vardır'' dedi.

‘Ağır vebal yükleyebilir’

Kurban Bayramı sırasında tedbirlere uyulmamasının ağır veballer yükleyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Selma Metintaş, sonbahar ve kış aylarında tekrar pandeminin ağır sonuçları olabileceğini ifade ederek, ''Eğer hastalığa karşı vurdumduymazlık yaparsak, insanlara karşı oluşturabileceğimiz bulaştırma riski, bulaştırma hali ya da alabileceğimiz bulaşma riski bizlere ağır bir vebal yükleyebilir. Bir dini bayramda, üstelik dini gereklilikleri yerine getirirken aynı toprakları ve aynı kaderi paylaştığı insanlara tam da bayram günü zarar vermeyi kim ister?

O halde Kurban Bayramı'nı, Covid-19 pandemisine karşı oluşturulan ‘yeni normaller’ çerçevesinde geçirmemiz, insanlığa karşı önemli bir dini görev ve sorumluluktur. Bayram sırasında ve hazırlığında, toplum içinde kurban kesiminde, camide, alışverişte Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberi’ndeki kurallara uyulmalıdır. Pandemiyi durdurmak, bugüne kadar başarılı olan çabaları boşa çıkarmamak, sonbahar ve kış aylarında tekrar pandeminin ağır sonuçlarına katlanmamak, 65 yaş üzeri yaşlı ve kronik hastalığı olan yakınlarımızla daha uzun süreler birlikte olabilmek, ama hepimizi korumak adına, aman dikkat! Her şey daha güzel günler için, biraz daha sabır Türkiyem'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Zilhicce ayı namazı nasıl kılınır? Zilhicce ayı ibadetleri ve faziletleri
PTT'den Ayasofya Camii için özel pul
Celal Sarıgül kimdir yaşı kaç Masterchef Celal instagram pozları fena!
İş arkadaşlarına kek ikram eden çalışan işinden oldu
TSK'da yeni dönem! Dövizle askerlik hizmeti kaldırıldı
ABD'den Türkiye'ye S-400 yaptırımı! Tasarıyı onayladılar
Tatilde cilt bakımı nasıl olmalı? İşte sağlıklı bir cilt için ipuçları
İzmir'den Manisa'ya kaçan Eylem Hıdırtepe'den haber alınamıyor
Alaska’da 7.8 büyüklüğünde deprem
Ordu'da düğüne diye gitti kör kurşun başına isabet etti
Yorumlar