BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Bilim Kurulu Üyesi Murat Gündüz: Kırmızıya dönen Adana, tedbirlere uyulursa 10 günde yeşil olur

ADANA'da vaka sayılarının hızla artması sonrası yoğun bakımların da yüzde 80'inin dolduğu ve en risksiz yerin ise mezarlıklar olduğu açıklanmıştı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Adana'daki son tablo için durum değerlendirmesi yaptı.

Abone ol

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, vaka sayısındaki artışla birlikte Adana'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının risk haritasında kırmızıya boyanmasıyla  ilgili konuştu. Gündüz “Eğer Adanalılar tedbirlere uyarsa bu harita 10 gün sonra yeşile döner” dedi.

Koronavirüs salgınında son dönemde vaka sayıları artarken dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, risk altında olan kentler içinde Adana’nın da olduğunu ve vaka sayısının büyük artış gösterdiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulamasındaki risk haritasında da kent tamamen ‘yüksek riske’ işaret eden kırmızı renge büründü. Sadece mezarlıkların beyaz ve yeşil renkte  olduğu görüldü.

Bu verilerden sonra kent halkının daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, haritanın kırmızı renkte olmasının sebebinin tedbirlere yeterince uyulmaması olduğunu bildirdi.

Bireysel önlemler, çözüm için önemli                                                  

Koronavirüs salgını sürecinde vaka sayılarının dünya geneli ile ülkede artış göstermesinin beklenen bir durum olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Adana’nın da bu bölgelerden biri olduğunu ifade etti. Haritanın yüksek riski işaret eden kırmızıya bürünmesinin nedeninin gereken hassasiyetin gösterilmemesi olduğunu vurgulayan Gündüz, “Temaslı olduğumuz zaman kendimizi dinlemeli ve belirtileri hissettiğimiz an kendimizi karantinaya almalıyız. Filyasyon ekiplerimizin müdahalesini, gereken önlemleri alarak beklemeliyiz. Aile içi bulaşlar bu tablonun büyük sebeplerinden biri. Riskli olduğumuzu düşündüğümüz an, bireysel önlemler almamız şart. Eşyalarımızı ayırıp, kendimizi izole etmeliyiz” dedi.

‘Kırmızıyı yeşile döndürmek bizim elimizde’

Adana’da insan hareketliliğinin fazla olduğunu, bu durumun da vaka sayısı artışında önemli bir rol oynadığını ifade eden Gündüz, özellikle başka kentlerden giriş-çıkışın yoğun olduğu büyük şehirlerde benzer durumların yaşandığına dikkat çekti. Risk haritasında tekrardan olumlu bir tabloya dönüşün mümkün olduğunu vurgulayan Gündüz, “Toplum hareketliliği azalır, koruma önlemleri tam uygulanır, maske-mesafe-el hijyenine dikkat konusunda hassasiyet artarsa bu kırmızı harita 10 gün sonra tamamen yeşile döner. Yeter ki elimizden geleni yaparak, tedbirlere uyalım” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Adana'da yoğun bakımların yüzde 80'i dolu! En risksiz bölgeler mezarlıklar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Melih Gökçek, Mansur Yavaş için böyle yazdı: Ya yola geleceksin, ya da getirileceksin
Karabağ'da silahla poz veren Ermeni papaz Erivan'da günler sonra ortaya böyle çıktı
UEFA'dan hakem Melis Özçiğdem'e görev
Adana'da şaşkına çeviren olay: İlk kez böyle bir şey gördüm
Türk Komandosu Bakü'yü 'Vatan sana canım feda' marşıyla inletti
Sosyal mesafe kuralını ihlal edildi! Mersin Adliyesi önünde HES kodu kuyruğu
Osmaniye'de film değil gerçek! İki adam aynı kadından olma kayıp çocuklarını arıyor
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Türkiye genelinde 81 ilimiz potansiyel yatırım alanı
İran'da muhalif gazetecinin idam cezası onandı
Kombisini yakmayan kurnaz komşuyu yargı ısıtacak
Yorumlar