BIST 1.391
DOLAR 8,73
EURO 10,37
ALTIN 497,04
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Kombisini yakmayan kurnaz komşuyu yargı ısıtacak

Anayasa’nın 634 sayılı ‘Kat Mülkiyeti Kanunu’ ile ilgili bilgiler veren Kayseri Baro Avukatı Emir Akpınar, kış aylarında evini ısıtmayıp komşularının yaktığı ısıtıcılardan faydalanarak evini ısıtan vatandaşların Komşuluk Hakkı İhlali yaptığını belirterek, komşuların hakimin müdahalesini isteyebileceklerini söyledi.

Abone ol

Kış aylarında evini ısıtmayıp komşularının yaktığı ısıtıcılardan faydalanarak evini ısıtan vatandaşlar komşuluk hakkı ihlal ediyor. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’yla ilgili bilgi veren Kayseri Barosu avukatlarından Emir Akpınar, şu bilgileri verdi:

– Havaların soğumasıyla birlikte komşu olan mülk sahipleri ve kiracılardan bazıları konutlarında yakıt tasarrufu sağlamak maksadıyla kombiyi açmamakta komşu dairelerin ısınma sistemlerini çalıştırmasıyla evlerinin ısınmasını sağlayarak komşusundan haksız şekilde fayda sağlamaya çalışmaktadır. Komşusunu maddi zarar uğratarak kendisi maddi menfaat elde etmiş oluyor ki bu durum da komşuluk hakkı ihlalinin en büyük ve yaygın örneklerinden biridir.

Hakim müdahale edebilir
– 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 18. maddesinde, “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler” düzenlemesi bulunmaktadır. Aynı binayı paylaşan malik veya kiracılar, mevsimsel zorunluluk olmasına rağmen bireysel ısıtma sistemlerini hiç veya yeterli oranda çalıştırmıyor ise sulh hukuk mahkemesinden hâkimin müdahalesini isteyebilirler.

Maddi zarar
– Ayrıca eylem nedeniyle diğer komşunun uğradığı maddi bir zarar var ise bunun sorumlusundan tahsili yönünde de karar verilebilir. Fakat tazminat talep edilebilmesi veya hâkim müdahalesi istenebilmesi için dikkat edilmesi gereken mevsimsel bir zorunluluk olmasına rağmen bireysel ısıtma sistemlerinin çalıştırılmamasıdır.

 

ÖNCEKİ HABERLER
Göztepe transfer için Galatasaray'la görüşmelere başladı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Süleyman Soylu: Trafik kazalarında hedefi tutturan iki ülkeden biriyiz
Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı davasında istenen cezalar belli oldu
Hulk, Şanghay SIPG'den ayrıldı Porto yolunda
Acun Ilıcalı, Ali Koç'un en büyük hatasını açıkladı: Comolli, 1,5 yılını çaldı
Erkekler koronavirüsten daha çok etkileniyor! Türkiye'de ölenlerin yüzde 62'si erkek
PCR testi nedir kimlere yapılır sonucu kaç güne çıkar?
AK Partili Numan Kurtulmuş'tan flaş erken seçim açıklaması! Rasyonel ve siyasi şartları yok
Trabzonspor'da 3 futbolcuyla yollar ayrılıyor
Yorumlar 7 yorum