BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,45
HABER /  POLİTİKA

Bakan Hulusi Akar'dan Libya açıklaması: Bu sorunun askeri bir çözümü yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ''Libya'da barış ve istikrarın sağlanması için Hafter'e yapılan tüm dış yardımların bir an önce kesilmesi şarttır. Hafter güçleri ve yabancı paralı askerler güvenlik, istikrar ve diplomatik çabalar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Hepimizin kabul ettiği gibi, bu sorunun askeri bir çözümü yok.'' açıklamasını yaptı.

Abone ol

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Siyaset, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı’na katıldı.

Bakan Akar, video Telekonferans yöntemiyle gerçekleşen konferansta Libya ile ilişkiler başta olmak üzere önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Libya'nın 500 yıllık ortak kültürü ve ortak tarihi olduğunu vurgulayan Bakan Akar, öncelikli hedefin bağımsız bir Libya olduğunu belirtti.

"Libya'da barış için Hafter'e desteğin kesilmesi gerek"

Libya'daki barış ve istikrarın önündeki en büyük engelin Hafter güçleri olduğuna dikkat çeken Bakan Akar, "Libya'da barış ve istikrarın sağlanması için Hafter'e yapılan tüm dış yardımların bir an önce kesilmesi şarttır. Hafter güçleri ve yabancı paralı askerler güvenlik, istikrar ve diplomatik çabalar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Hepimizin kabul ettiği gibi, bu sorunun askeri bir çözümü yok." dedi.

Hafter güçlerinden temizlenen bölgelerde çok sayıda toplu mezar bulunduğunu belirten Akar, "Bazı partiler siyasi bir çözümü desteklediklerini iddia ediyorlar ama ne yazık ki Hafter'e silah ve askeri malzeme sağladılar. Hafter'e verilen bu dış destek Libya'da barış ve istikrarın önündeki en büyük engel oldu." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Siirt'ten acı haber! Koronavirüs tedavisi gören iki kardeş birer gün arayla hayatını kaybetti
Ekrem İmamoğlu gelişmeyi böyle duyurdu: 'Yetersiz bakiye' dönemi bitti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: PKK'nın defteri kapatılacak
Mahfi Eğilmez Merkez Bankası faiz kararını değerlendirdi: Aslında pek bir şey değişmedi
Özlem Türeci kimdir aslen nereli biyomedikal bilimci kaç yaşında?
Hindistan'da bir garip festival: Kendilerini çiğnetip yüzlerine sürdüler
MHP'li Semih Yalçın: CHP, siyasetin mafyası hâline geldi
Samsun'da acı olay! Banyoya girenler gözlerine inanamadı
Metin Öztürk: Mustafa Cengiz yönetimi 4 ayda mirası yedi
Sakarya'da genç kız polisi görünce bayıldı! Elinde fark eden telefona sarıldı
Yorumlar