BIST 1.524
DOLAR 7,45
EURO 9,00
ALTIN 437,87
HABER /  GÜNCEL

Bakan Ersoy açıkladı Galata Kulesi'nin işletmesi İBB'den alınacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı yeni proje ile Galata Kulesi, işletme sözleşmesi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınacak.

Abone ol

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport'tan Atatürk Kültür Merkezi'ne uzanan bir de kültür yolu planladıklarını, ismini de 'Beyoğlu Kültür Yolu' koyduklarını açıkladı.

Sözcü'den Deniz Zeyrek'in haberine göre, bu yol Galataport'tan başlayıp Galata Kulesi'ne gelinecek. Kule işletmesi sözleşme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınacak. İstanbul'un ilk meydanı olan Galata Kulesi etrafındaki alan genişletilecek. Bunun için meydandaki büyük bina kamulaştırılacak. 

Evlendirme Dairesi tiyatro ve sinema olacak

Kulenin karşısındaki yokuş, doğal akışında basamaklarla halka açık bir tiyatroya dönüşecek. Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi gösterilerini sergileyecek. Devamında Beyoğlu Evlendirme Dairesi kültür sanat merkezine dönüştürülecek. Altı tiyatro, üstü ise sinema olacak. 

Galataport'a ilk gemi 5 Nisan'da gelecek

Bakan Ersoy, Galataport'a ilk geminin 5 Nisan'da geleceğini, eylül ayı itibarıyla liman dışındaki operasyonların da başlayacağını söyledi. 2021 itibarıyla Galataport'un bütün rezervasyonlarını dolduracağını aktaran Ersoy, 2022'den sonra İstanbul'a ikinci bir portun gerekeceğini belirterek, Yenikapı'daki port için ihalenin yapıldığını anımsattı.

İmamoğlu: Hoş bir model değil

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kentle ilgili karar alma yönteminde hoş bir model değil. İstanbul'da karar alacaklarsa biz bir telefon mesafesindeyiz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
2020 KPSS sınavı ne zaman ÖSYM sınav takvimi
Bilecik'te binanın güneş enerji sistemini tamir edeyim derken canından oldu
Bakan Pakdemirli açıkladı: 4 bin 275 işletmede 'olumsuzluk' tespit edildi
YDS başvuru tarihi son gün ÖSYM YDS başvuru ücreti hangi bankaya ödenir?
Antalya'da 3 sınıf öğrencisi sınıf arkadaşı kıza cinsel organını gösterdi soruşturma açıldı
Şubat ayı örnek soruları 2020 LGS çözümlü sorular
Japonya'da coronavirüs nedeniyle futbol organizasyonları ertelendi
Coronavirüs maskesi fiyatı ne kadar? N95 9332 maskesi almanız lazım
Medipol Başakşehir'e İspanyol hakem
Sörloth Avrupa'da ilk beşe girdi Messi'yi geçti!
Yorumlar 1 yorum