BIST 1.432
DOLAR 8,52
EURO 10,10
ALTIN 494,99
HABER /  POLİTİKA

Ali Babacan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalefet dozunu artırdı! Samimiysen istifa et

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidara ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik muhalefetin dozunu artırıyor. "Cumhurbaşkanı’nın samimiyet testi, AK Parti Genel Başkanlığı’ndan ayrılmak olacaktır" diyen Babacan, Berat Albayrak'ın bakanlığının maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Abone ol

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomi ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz” sözleri için “18 yıldan sonra lafa bakılamayacağını, samimiyet testi olarak Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı’ndan ayrılması gerektiğini” söyledi. Erdoğan'ın “Yeni bir yaklaşımı hayata geçireceğiz” sözleri için de Babacan şöyle konuştu:

“Bu ifadelerin samimiyet testinden geçmesi lazım. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlık yemini var. Bir partili Cumhurbaşkanı nasıl tarafsız olacak?  Samimiyet testi genel başkanlıktan ayrılması olabilir. Ama gerçekten genel başkanlıktan ayrılması gerekiyor. Ayrıldım diyerek her şeye karışmaması lazım.”

Şirin Payzın'a konuşan Babacan, “KHK zulmünün ortadan kaldırılması, TRT’nin bütün yönetiminin değiştirilerek bütün muhalefete yer verilmesinin” de samimiyet testleri arasında olacağını söyledi. 

‘Albayrak’ın bakanlığının maliyeti çok yüksek oldu’

Şirin Payzın’ın, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası ve genel ekonomik durumla ilgili sorularını da yanıtlayan Babacan, “Sosyal medya üzerinden mektup yayımlanması, bunun teyit edilmemesi, hükümet tarafından kontrol edilen ya da devletin sahibi olduğu medya tarafından haberleştirilmemesi nereden baksak alışılagelmişin dışında bir tablo. Kararnamenin dili de 100 yıllık devlet geleneğine uygun değil. Akraba kayırmacılığı devletin en tepesinde olduğu zaman, işte ‘affını dileme’, ‘affının kabulü’ gibi devlet adabına yakışmayan bir durumu gördük.” dedi.

‘Merkez Bankası iflas etmiş’

“Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin gelmesiyle, yakın bir akrabanın ekonomi ve finansın başına getirilmesi eş zamanlı oldu" diyen Babacan, "Ülkeye maliyeti çok çok büyük oldu. Bir zihniyet sorunu olduğunu da gösteriyor. İki yıl önceye göre hazinenin borcu ikiye katlanmış durumda. Merkez Bankası’nın rezervleri sıfırlanmış, hatta eksiye düşmüş durumda. Merkez Bankası’nın rezervden daha fazla borcu olmuş. İflas etmiş, eksiye düşmüş bir Merkez Bankası tablosu ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı. 

Merkez'in dövizinin satılması kime yaradı?

“Merkez Bankası’nın rezervlerinin erimesinin nedeni kuru belli bir noktada tutmak için Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin satılması" diyen Babacan, "Bu döviz kime yaradı? Bu satış kime yaradı? Özellikle yabancı yatırımcıların daha uygun bir kurdan paralarını alıp Türkiye dışına çıkmasına yardımcı oldu.” diye konuştu. İşte Babacan'ın diğer açıklamalarından satır başları...

Hem kuru tutamadılar hem döviz tükendi, bütçe açığı 10 kat arttı

“Kuru bastırmaya çalışırsanız yatırımcı parasını dövize çevirir daha fazla eline döviz geçer ve daha fazla yurtdışına çıkarır. Bunu açık şeffaf yapmadılar. Kamu bankaları üzerinden yaptılar. Merkez Bankası’nın döviz müdahale rakamlarına baktığınız zaman rakamlar sınırlı ama sistemin tümüne baktığınızda 1 Ocak 2019’dan beri 130 milyar dolar satış görünüyor.

- Kuru da tutamadılar. Hem döviz tükendi hem de kuru tutamadılar. Bütçeye bakınca da, bütçe açığı bizim bıraktığımızda 24 milyar TL’deydi. Bu yılın bütçe açığı 239 milyar TL. 10 katı. Temelinde israf var.”

‘Erdoğan’ın tezi doğruysa MB’nin faizi artırmaması lazım’

- Merkez Bankası’nın 19 Kasım’da faiz artıracağı yönünde bir beklenti nedeniyle kur geriledi. Faiz artırırsa kuru belirleyecek ama asıl önemli konu Cumhurbaşkanı’nın ‘faiz neden enflasyon sonuçtur’ teorisinin testini göreceğiz. Tezi doğru ise Merkez Bankası’nın faizi artırmaması lazım ki enflasyon yükselmesin. 

- Şu anda güven oluşturamadıkları için iki tercih arasına sıkışmış durumdalar. Uzun vadeli yatırımcıyı çekemezsiniz; Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan, alt mahkemeyi adeta Anayasa Mahkemesi’ne karşı yanlış tutuma zorlayan bir zihniyetin olduğu ülkeye yatırımcı gelmez. 

‘Altan ve Kavala’nın tutukluluğu sona erebilir’

"Muhtemelen birkaç sembolik ismin tutukluluğuna sona erdirecekler Osman Kavala, Ahmet Altan gibi. Bunun hazırlığı var gibi” diye Babacan, “Olsa dahi bir kişinin talimatıyla hapse gir, bir kişinin talimatıyla hapisten çık. Bu talimat yine yön değiştirebilir. Anayasa, yasalar bir sınır oluşturmuyorsa yarın bambaşka kararlar alınabilir. Sistemin topyekûn revize edilmesi gerekiyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem lazım. Aksi halde bu iyileşmeler geçici olur” görüşünü dile getirdi.

Erdoğan'ın KKTC'ye yeni Cumhurbaşkanlığı binası önerisi...

Ali Babacan, “Beş dönüm arazi verin, KKTC'de Cumhurbaşkanlığı makamını inşa edelim. Zira bu tür makamlar farklı ülkelerin bakışını değiştirir” sözleriyle dile getirdiği KKTC’ye yeni Cumhurbaşkanlığı inşa etme teklifini değerlendirirken de, şunları söyledi: “Ekmek parasına muhtaçlık Türkiye’nin bir gerçeği olarak ortadayken hala saraylardan hala itibardan tasarruf olmaz demek, yanlış zihniyet ve yanlış yönetim anlayışının ihracı. 

KKTC ayrı bir devlettir. Tabii ki Türkiye garantör devlettir. Orasının savunulması Türkiye’nin (garantisi) altındadır. Ama bu başka bir ülkenin içişlerine pervasız müdahale etme yetkisini kimseye vermez. KKTC’yi güçlendirmez, oradaki halkın demokrasiye inancını güçlendirmez.”

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da arkadaşı tarafından 22 yerinden bıçaklandı! Acı haber geldi
İstanbul'da arkadaşı tarafından 22 yerinden bıçaklandı! Acı haber geldi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Fransa'dan Türkiye'ye mali yaptırım tehdidi
Fransa'dan Türkiye'ye mali yaptırım tehdidi
Rus barış güçlerini taşıyan 20 uçak daha Ermenistan'da!
Rus barış güçlerini taşıyan 20 uçak daha Ermenistan'da!
İki üniversitede sağlıkçıları zora sokacak talimat! Testin pozitif olsa bile...
İki üniversitede sağlıkçıları zora sokacak talimat! Testin pozitif olsa bile...
Esra Tokelli evli mi eşi kim Esra Tokelli ailesi ve oğlu kimdir?
Esra Tokelli evli mi eşi kim Esra Tokelli ailesi ve oğlu kimdir?
ABD'de piste inen uçağın çarptığı bozayı öldü
ABD'de piste inen uçağın çarptığı bozayı öldü
Stjepan Tomas: Remy'i Antalyaspor'da da istedim, kısmet Rize'ye oldu
Stjepan Tomas: Remy'i Antalyaspor'da da istedim, kısmet Rize'ye oldu
Bursa'da su sanıp içti hastanelik oldu! İç organları hasar gördü
Bursa'da su sanıp içti hastanelik oldu! İç organları hasar gördü
Doç. Dr. Mert Ulaş Barut:Yoğun bakımdaki hastaları görseniz 3 yerine 5 maske takarsınız
Doç. Dr. Mert Ulaş Barut:Yoğun bakımdaki hastaları görseniz 3 yerine 5 maske takarsınız