BIST 4.930
DOLAR 18,83
EURO 20,21
ALTIN 1.129,88
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Aksaray Covid-19'da dördüncü dalgayı yaşıyor! İl sağlık müdürü söyledi

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

AKSARAY İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ, koronavirüste dördüncü dalgayı yaşadıklarını ifade etti. Yeşildağ, önümüzdeki günlerde Bakanlık tarafından açıklanması beklenen illere göre vaka tablosunda ilk sırada olabileceklerini söyledi. Ancak öyle olmadı. Aksaray'da vaka sayısı yüz bin kişide 275. 68 olarak açıklandı.

Abone ol

İl Sağlık Müdürü Dr. Yeşildağ, düzenlediği basın toplantısında, kentte pandemide gelinen son durumu açıkladı. Aksaray'da 4'üncü dalganın yaşandığını ve vaka sayılarının hızla artış gösterdiğini belirten Yeşildağ, aşılama oranının da düşük olduğuna dikkat çekti.

"Pozitif sayımız giderek artıyor"
Yeşildağ, ''Şu anda Aksaray’da 4’üncü dalgayı yaşıyoruz. Her dalgada hastane ve sağlık çalışanları olarak sıkıntı yaşıyoruz. Bu zamana kadar 250 bin test yaptık. Şu an günlük 1500 test yapıyoruz. Bu çok yüksek bir rakam. Pozitif vaka sayımız da giderek artıyor." dedi.

"Listede 300'ü geçeceğiz"
Yeşildağ, "Geçen dönemde İç Anadolu’nun yayımlanan haritasına göre vaka sayısı en az olan illerden biriydik ve 100 binde 25-30 bandında gidiyorduk sonra 50 olduk ve arkasından 180 olduk. Önümüzdeki gün açıklanacak listede 300’ü geçeceğiz. Belki de Türkiye’de en fazla vaka sayısı olan il olarak bakanlık açıklayabilir." ifadelerini kullandı.

"İki sebebi var"
Yeşildağ sözlerini şöyle noktaladı: Sürekli bir yükseliş içindeyiz ve yoğun bakımlarımızdaki sayılarımızla yatan hasta sayımız ciddi şekilde artıyor. Servisleri tekrar açmaya başladık. Bunun iki sebebi var."

"Birincisi, vatandaşlarımız 1 Temmuz itibarıyla uyması gereken tedbirleri kenara bıraktı ve virüs hiç yokmuş gibi davranıyor. Kapalı alanlarda maske takmıyorlar ve kendi tedbirlerini ihmal ediyorlar."

"İkincisi, aşı noktasında İç Anadolu Bölgesi'nde en az aşı yaptıran iliz. Komşu illere baktığımızda Niğde, Konya, Ankara, Nevşehir, Kırşehir bizden üstte. Bize ne oluyor da aşıyı bu kadar geciktiriyoruz? Bölgede 'kırmızı' olarak kaldık, valiliğimiz desteği ile hızlı bir şekilde 'turuncu' listeye geçtik. Şimdi ise ancak aşılama ile 'mavi'ye dönebiliriz"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul'dan köyüne döndü hayatı değişti! Erzurum'da karpuzdan üretti 4 ton sipariş geldi
Foto Galeri İstanbul'dan köyüne döndü hayatı değişti! Erzurum'da karpuzdan üretti 4 ton sipariş geldi Galeriye Gözat