BIST 1.393
DOLAR 8,44
EURO 10,04
ALTIN 492,24
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Parti'li Naci Bostancı: Kılıçdaroğlu'nun iddialarını ispatlaması lazım

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'un, Millet İttifakı'nın dağılması için parti kurma çalışmalarına destek verildiği iddiasına ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu iddialarını ispatlaması lazım. Yoksa dedikodudan öteye gitmez" dedi.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı'nın dağılması için belli kişilere para verildiği, parti kurma çalışmalarına destek olunduğu yönündeki iddiasına, 'Memleket Hareketi'ni başlatan CHP eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin ardından AK Parti'den de tepki geldi. 

AK Parti Grup Başkanı Bostancı, Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımını siyaset biliminin temel referansları ve değerlendirmeleri istikametinde rasyonel bir yaklaşım olarak görmediğini söyledi.

Bostancı, "Bir siyasi hareketin, bir partinin ya da bir ittifaklar siyasetinin kendi içerisinde onları bölünmeye sevk eden bir takım fay hareketleri, toplumsal ve politik şartlar olmadığı sürece; dışarıdan herhangi bir operasyon, herhangi bir girişim ve bir sosyal mühendislikle parçalanması söz konusu olmaz. Toplumsal ve politik bir durum varsa kendi sonuçlarını yaratır ve muhakkak ayrışma yaşanır. Gerilim, çatışma, anlaşmazlık hali yok ise o zaman dışarıdan bir mühendislik hareketinin etki doğurması beklenmez. O yüzden bu değerlendirme rasyonel bir değerlendirme değil" diye konuştu.

"Sorgulamalarını aklın yolu olarak görürüm"

Bostancı, CHP'nin Türkiye'nin ikinci büyük partisi olduğuna dikkat çekerek, "18 yıllık süre içerisinde girdiği her seçimde oylarını artıramamış, yerinde saymış; bunun getirdiği bir iç muhasebe ve yürütülen politikalara ilişkin eleştiri olmasını doğru kabul ederim. CHP'nin kendi zemininde birtakım tartışmalar yaşanması, 'niçin biz 2002’den itibaren her seçimi kaybediyoruz. 18 yıldır iktidara laf ediyoruz; ama bize oy olarak geri dönmüyor' şeklinde bir sorgulama olmasını aklın yolu olarak görürüm. Bu politikayı yürüten insanlara yönelik eleştirilerin ortaya çıkması, 'öyle değil de böyle yapalım' şeklinde yaklaşımların sergilenmesi, bunun mümkün görülmediği yerlerde de farklı fikirlerin yüksek sesle dillendirilmesi eşyanın tabiatı icabıdır" ifadelerini kullandı.

'ARALARINDA DERİN ANLAŞMAZLIKLAR VAR'

CHP'de bir takım gerilim ve çatışmaların yaşandığını vurgulayan Bostancı, "CHP, Millet İttifakı’nın hassasiyetlerini, kendi içindeki çelişkileri, uzlaşmaz hususları da dikkate alan dolayısıyla kendi yaklaşımlarını CHP’nin yerleşik tezlerini paranteze alan bir koordinatör parti gibi davranıyor. Millet İttifakı, her ne kadar CHP ile İYİ Parti arasında görünse de ortaklarından birisi de HDP.  HDP, İYİ Parti ve CHP'yi yan yana düşündüğümüzde bu siyasi partilerin kendi varlıkları ve öncelikleri bakımından aralarında çok derin anlaşmazlıklar olduğunu söyleyebiliriz. CHP’nin HDP ile örtülü ittifak yapması da bir zorluk. CHP’nin kendi içindeki bu ittifaklar siyasetine ve farklı siyasetlerin hassasiyetlerine yönelik göndermeler, onları aynı safta tutmak için dile getirilen hususlar muhakkak. Bunun birtakım rahatsızlıklar doğurması kaçınılmazdır" dedi.

"İddialarını ispatlaması lazım"

Bostancı, "Gerçekçi bir analiz yaparak, mevcut durumla yüzleşmek ve hem Millet İttifakı'nın hem CHP'nin kendi iç meselelerine ilişkin tartışmaları açıkça yürütmek yerine, Saray'a gönderme yaparak bu işi bir tür peçelemeleri bence çok rasyonel değil, problemlerini çözecek mahiyette değil. Dolayısıyla bu dil kendi iç çekişmelerini, çelişkilerini bastırmayla dönük, kendi anlaşmazlıklarını parantezlemeye dönük, 'dayanın çocuklar şu anda derdimiz sadece; AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan. O'na karşı başarılı olmamız lazım. Aman kimse sesini çıkarmasın' şeklindeki bir stratejinin ürünü olan bir yaklaşım. Bastırılan her şey mutlaka geri döner. Siyasete ilişkin siz kendi geleneğiniz, yaklaşımlarınız neyse tezleriniz onların bütünüyle tartışılmasını bastırıp, tek odak olarak AK Parti muhalefeti üzerinden yürürseniz yarın size derler ki, 'siz ne yapacaksınız?' Ortaya bir iddia atıyorsanız bunu ispatlamanız lazım. Kim kime para vermiş. Bunların çok açık seçik bir şekilde paylaşılması lazım. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu iddialarını ispatlaması lazım. Yoksa dedikodudan öteye gitmez" değerlendirmesinde bulundu.

TDH Genel Sekreteri: Dayanaklı, belgeli konuşması lazım

Mustafa Sarıgül'ün liderliğindeki Türkiye Değişim Hareketi'nin Kurucu Genel Sekreteri Hasan Aydın da Kılıçdaroğlu'nun iddiasını ispatlaması gerektiğine işaret ederek, "Bir siyasal partinin genel başkanının dayanaklı, belgeli konuşması lazım. Öbür türlüsü çok çirkin olur. Benim elimde şahsen böyle bilgi olsa afaki, şifai söylem düzeyinde yapmam, belgesini çıkarırım, 'bakınız iktidar destekliyor' derim. Birilerinin teşvikiyle, birilerinin desteğiyle siyaset kurmak çok şerefli bir şey değil. Kimler bu şerefsizliğe aday gösterirler kendilerini onu bilemem. Bunu söyleyen insanlar dayanaksız, çok ciddi değiller" ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Çorum'da enişte ve kayınbirader arasındaki kovalamaca ortalığı savaş alanına çevirdi
Foto Galeri Çorum'da enişte ve kayınbirader arasındaki kovalamaca ortalığı savaş alanına çevirdi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor’dan Fenerbahçe'nin ‘beraat’ kararlarına tepki
Trabzonspor’dan Fenerbahçe'nin ‘beraat’ kararlarına tepki
Trabzon'a küfreden CHP’li başkan yardımcısı İlayda Kılınç istifa etti
Trabzon'a küfreden CHP’li başkan yardımcısı İlayda Kılınç istifa etti
Atina Camisi'nde ilk cuma namazı kılındı
Atina Camisi'nde ilk cuma namazı kılındı
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a kavga çıkaracak dava! "5 kuruşluk dava aç ve bunu da belirt"
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a kavga çıkaracak dava! "5 kuruşluk dava aç ve bunu da belirt"
Çikolata paketlerinden çıkanlar şaşırttı! Değeri 319 bin TL
Çikolata paketlerinden çıkanlar şaşırttı! Değeri 319 bin TL
Alev Alev dizisi uyarlama mı hangi diziden uyarlama çıktı!
Alev Alev dizisi uyarlama mı hangi diziden uyarlama çıktı!
CHP, İzmir depremi raporunu tamamladı! Acil çözüm için 11 maddelik öneri sundu
CHP, İzmir depremi raporunu tamamladı! Acil çözüm için 11 maddelik öneri sundu
İzmir'e 10 milyon liralık ek kaynak aktarıldı! Bakan Selçuk açıkladı
İzmir'e 10 milyon liralık ek kaynak aktarıldı! Bakan Selçuk açıkladı
Binali Yıldırım, İzmir'de kurulan çadır kentte
Binali Yıldırım, İzmir'de kurulan çadır kentte
Kars’ta feci kaza! Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 7 yaralı var
Kars’ta feci kaza! Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 7 yaralı var