BIST 11.215
DOLAR 33,10
EURO 36,28
ALTIN 2.631,29
HABER /  POLİTİKA

Abdullah Gül'den İstanbul seçimleri için ilk yorum

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul seçimlerinin tartışma konusu olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek Türkiye'nin itibarının zedelendiğini söyledi.

Abone ol

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seçim tartışmalarının Türkiye'nin hem içeride hem de dışarıda itibarını zedelediğini söyledi. 31 Mart sonrası yaşananların üzücü olduğunu belirten Gül, seçim sonuçlarının biran önce açıklanması gerektiğini söyledi.

Abdullah Gül, kişisel web sitesinden İstanbul seçimlerine ilişkin bir değerlendirmede bulundu. "Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir" diyen Gül şunları kaydetti:

“Türkiye'nin 1950'de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki son zamanlarda  seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye'nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici.

31 Mart için iki konu önemli

İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra  düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul'da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye'nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi.

"Konu hukuki ve teknik bir mesele"

Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye'ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye'yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.”