BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  GÜNCEL

8 ilimizdeki fındık bahçelerinde süne istilası başladı!

TÜRKİYE'nin 8 ilinde sünelerin (bir böcek türü) fındık bahçelerini istila etmesi nedeniyle zor günler geçirebilir. Zira Türkiye'deki fındığın yüzde 30'u zarar görebilir.

Abone ol

Türkiye koronavirüsle mücadele ederken bir tehlike daha kapıya dayandı.  Gürcistan'da etkisini gösteren sünelerin Karadeniz bölgesinde 8 ile yayıldığı belirtildi.

"Yüzde 30'u zarar görebilir"

İngiliz The Guardian'dan Selin Uğurtaş'ın haberine göre Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nden Prof. Celal Tuncer, eğer yayılma önlenemezse Türkiye'deki fındıkların yüzde 30'unun zarar görebileceğini ifade etti. Bu yaklaşık olarak dünyanın fındık erzağının beşte biri ediyor. Dünyanın fındık üretiminin yaklaşık yüzde 69'u Türkiye'de yapıldığı için birçok şirket ve bilim insanı süne istilasına karşı hızlı bir biçimde önlem alınmasını talep etti.

"Türkiye'nin yeteri kadar zamanı olmayabilir"

Ocak ayında yapılan bir konferansta, istilanın kontrol altına alınması için süne yumurtalarını yok eden samuray yaban arılarının kullanılabileceği belirtildi. Haberde "Bu yöntemin uygulanması için Türkiye'nin yeteri kadar zamanı olmayabileceği, çünkü regülasyonların uzun bir araştırma süreci gerektirdiği" belirtildi.

Süne istilası

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç, süne istilasının hâlâ sürmekte olduğuna dikkat çekerek, samuray yaban arıları konusunda uzun bir araştırma yapmanın "yersiz" olacağını ifade etti. Prof. Tuncer ise Türkiye'nin başka ülkelerde yapılan araştırmaları inceleyerek sürecin hızlandırılmasını tavsiye etti.

Haberde, önümüzdeki aylardaki ısıların da önemli rol oynayacağı bildirildi. 2019 yılında süneler soğuk havalar sebebiyle kış uykusundan geç uyanmış ve bu süreçte fındıklar koruyucu kabuklarını geliştirebilmişti. Hava sıcaklığının ortalamanın üzerinde seyredeceğini öngören meteorologlara göre fındıklar bu sene o kadar şanslı olmayabilir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüs belası için korkunç açıklama: İki haftada çok ölüm olacak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Çapa Tıp Fakültesi profesörü Dr. Seyit Mehmet Kayacan hayatını kaybetti
Ercüment Ovalı kimdir nereli nerede çalışıyor?
Bebek'te yürüyüşe çıkan genç kıza 3 bin lira ceza
Bekçilik alımı 2020 e devlet üzerinden başvuru ne zaman?
Bakan Selçuk açıkladı 93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması
7 Nisan ne kandili var Diyanet kandil günleri ne zaman?
UEFA Başkanı Ceferin'den açıklama: 3 Ağustos’a kadar bitirmek istiyoruz
Grip aşısının koronavirüse faydası var mı Canan Karatay açıkladı
Mahkemeler açık mı davalar ne zaman görülecek?
Yorumlar 4 yorum