BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 397,99
HABER /  SAĞLIK

1 Haziran sonrasına ilişkin olay açıklamalar! Bilim Kurulu Üyesi Prof. açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 1 Haziran'da başlayacak normalleşme süreciyle ilgili "Herkeste bir endişe var salgın başa döner mi? Vaka sayılarımız artar mı diye. Endişe duymakta haklısınız. Endişe bizi tedbir almaya yöneltir." ifadelerini kullandı.

Abone ol

Koronavirüste 1 Haziran'dan sonraki normalleşme süresinde vatandaşların dikkat etmesi gereken maske, mesafe ve hijyen kurallarına ilişkin çarpıcı uyarılar yapan Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecinin sadece bizde değil bütün dünyada başladığını ve halkın endişesinin doğru yöne yöneltilirse hastalığın yayılmasına engel olabileceğini belirtti.

"Endişe duymakta haklısınız"

Kuralların 7'den 70'e herkesin yapabileceği kadar basit olduğunun altını çizen Prof. Özlü, açıklamasında şunları kaydetti:

Normalleşme süresi 1 Haziran'dan sonra hız kazandı. Herkeste bir endişe var salgın başa döner mi? Vaka sayılarımız artar mı diye. Endişe duymakta haklısınız. Endişe bizi tedbir almaya yöneltir. Normalleşmeyi yapmak zorundayız ama bunu yaparken mutlaka kurallara uymamız lazım.

Aslında kural dediğimiz şey çok basit. 7'den 70'e herkesin yapabileceği kadar basit. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes uygulamalı.

Sadece benim uygulamam yeterli değil. Ben, sen, o. Biz, siz, onlar. Hepimiz birlikte bunları uygulamalıyız ki etkili olsun. Kendimiz uygulayacağız uygulamayan varsa nazikçe uyaracağız. Bunu uygulayan kişiler, müesseseler, kurumlar, işletmeler, mağazalar onları tercih edeceğiz. Uygulamayan, dikkate almayan, kurallara uymayan işletmelerden mal ve hizmet almamaya çalışacağız. Onları nazikçe uyaracağız. Bu işletmeler hakkında puanlamalar yapacağız ki bu şekilde toplumsal duyarlılık oluşsun. İyileşme sürecine hepimiz katkı sunalım.

"Normalleşmek zorundayız"

"Bu virüsle beraber yaşayacağız." diyen Prof. Özlü, açıklamasına şöyle devam etti:

Normalleşmek zorundayız. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu sadece biz değil bütün dünya yapmak zorunda. Zaten yapıyorlar. Bu normalleşme süreci sadece bizde değil bütün dünyada başladı. Çünkü bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak.

Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız.

Salgını tekrar başlatmayacağız. Bu mümkün. Nasıl ki, ateşten yanarız diye ateşe kullanmayı bırakmıyoruz, sıcak bir şeyi tutarken nasıl kalın bir eldiven veya maşa kullanıyoruz. Aynı şekilde virüse rağmen maske, mesafe ve hijyen ile korunarak her işimizi yapabiliriz. Bu kurallara uymak koşulu ile her türlü normal hayatımıza dönebiliriz. Endişe duymakta haklısınız ama bu endişe bizi tedbir almaya götürüyorsa faydalı bir görev yerine getirecektir. Normale hepimiz alışacağız.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 1 Haziran'da nereler açılacak? Seyahat yasağı kalkıyor işte normalleşme adımları Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İSKİ'nin bahçesinde dikkat çeken araçlar havadan görüntülendi
Trabzonspor'da 3 imza! Sırada Sosa var
Çin’den koronavirüs aşısı açıklaması: Aşı yüzde 99 etkili olacak
Siirt'te yakalanan teröristler gri kategorideymiş
Adalet Bakanı Gül'den Hrant Dink Vakfına yönelik tehdide ilişkin açıklama
ATV Müge Anlı canlı yayında FETÖ şikayeti! Mesajları tek tek ifşa etti
Yorumlar 3 yorum