BIST 9.645
DOLAR 32,51
EURO 34,89
ALTIN 2.434,25
HABER /  GÜNCEL

Zigana için uyarı geldi: Bugün yarın ciddi bir kütle hareketi olacak

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta 17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve nisan ayında ulaşıma açılacak Yeni Zigana Tüneli heyecanla beklenirken, uzmanlardan korkutan uyarı geldi.

Abone ol

Yeni tünelin hizmete açılmasının ardından alternatif olarak kullanılmaya devam edecek olan Zigana Dağı Geçidi yol güzergahı üzerinde, dağ yamaçlarında derin çatlaklar ve yarılmalarla, yola düşmeye hazır vaziyetteki kaya kütleleri için acilen önlem alınması gerektiği vurgulandı.

"Çok ciddi yatırımlar mevcut"

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, mevcut yol güzergahı üzerinde çok ciddi yarılmaların mevcut olduğunu ve her an büyük bir kazanın meydana gelebileceğini söyledi.

Yeni Zigana Tüneli'nin açılmasının ardından hem tarihi hem de doğal güzellikleri için Zigana Dağı Geçidi'ni kullanacaklarını söyleyen sürücüler ise, risklerin bertaraf edilip yolun güvenilir hale getirilmesini istiyor.

Her an ciddi bir kütle hareketi olabilir

Zigana Dağı Geçidi'nde yaptıkları çalışmalar neticesinde problemli alanları belirlediklerini ve bu alanlarda her an ciddi bir kütle hareketi olabileceğini söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeoloji Kürsüsü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, şunları söyledi:

"Zaman zaman Karayolları ekipleri Trabzon’a gidiş geliş esnasında bazı yerlerde çelik hasır tellerle örtülemeler, bariyerleme çalışmaları yapıyor. Yol güzergahında ciddi derece yarılmalar mevcut. Ya bugün ya yarın orada çok ciddi bir kütle hareketi olabilir. Böyle bir durumda oradaki 3 şeritli yol tamamen etkilenecek.

Bilimsel olarak çok riskli bir alan

Yani tesadüfi geçiyoruz oradan. Tamamen Allah'a kalmış ve bilimselliği aşan bir durum. Bilimsel olarak çok riskli bir alan bir an önce o yolun, belki gece geç saatlerde kapatılıp o problemli alanın indirilmesi gerekiyor. Yoksa kendi haline bıraktığımız sürece yol güzergahındaki titreşimlerden kaynaklı orası olduğu gibi yola inecek. Potansiyel olarak çok fazla metreküplere de ulaşabilir bu deşarj. Ümidimiz bu deşarj anında bir araca veya orada bulunan birine zarar gelmemesi.

Kaya kütlelerinin temizlenmeli

Biz yıllardır bölgede çalışıyoruz. Benim önerim; yapmış olduğumuz bilimsel çalışmaları yöneticilerin dikkate alarak, insanların aktif olarak kullandığı yol güzergahlarında özellikle kaya düşmeleri konusunda askıda olan, kopmak üzere olan veya yüksek yamaç eğime sahip alanlardaki kaya kütlelerinin temizlenmesi.

10 yıl hiçbir şey olmaz

Bu kütlelerde zamanla ayrışmaya bağlı olarak yorulmalar meydana geliyor. İnsanlar bunu anlamıyorlar, 'Burası 50 yıldır böyle bir şey olmadı' diyorlar. 51. yılda kütle olarak kopabilecek bir pozisyondadır burası. Bunun önlemini almadığınız sürece bu bir deprem gibi ani olur. 10 yıl hiçbir şey olmaz, 1 gün sonra komple inebilir."

İki kez de çoluk çocuk ölümden döndük

İş seyahatleri nedeniyle sürekli Zigana Dağı Geçidi'ni kullandığını söyleyen Sinan Ağyürek, "Sürekli Erzurum'dan Trabzon'a hem seyahat hem de iş için gidip geliyorum. Yalnız buradaki tek sıkıntımız yukarıdan büyük taşların kopması. Burada bununla ilgili bu güne kadar bir önlem alınamadı. Hatta burada bir iki kez de çoluk çocuk ölümden döndük. Oradan bir kayanın koptuğunu düşünün, seyir halindeki bir aracın veya otobüsün üzerine düştüğünü düşünün, felaket olur. Tünelin açılması daha da güzel olur. Hem mesafe olarak hem de güvenli şekilde yolculuk yapabiliriz ama yine de buraya bir önlem alınsa daha güzel olmaz mı? En azından bir korku olmaz, bir kaza olmaz" diye konuştu.